Megvan, mikor a repülő ablakán órákig bambulsz kifelé és az élet nagy kérdésein gondolkozol, mert lemerült a telód? Vajon egyedül vagyunk az univerzumban? Hogyan kezdődött el a világ? Van célja a létezésünknek? Várjunk, mi ez a kis lyuk az ablakon? Ha a többire nem is, erre most tudunk választ adni.

Egyszer az életedben már biztos elgondolkoztál rajta valamelyik sokórás repülés alatt, vajon mi is lehet az a kis lyuk ott az ablak alján.

Szerencsére van rá válasz, hála egy Robbie Gonzalez nevű kíváncsi férfinak, aki tüzetesen áttanulmányozta egy Boeing 737-es karbantartási utasításait és kapcsolatba lépett Marlowe Moncurral, a GKN Aerospace technológiai igazgatójával. Ez a cég világvezető az utasszállító repülők kabinablakainak dizájnfejlesztésében.

Ahogy sejthetted, a dolognak a nyomásszabályozáshoz van köze.

Kiderült, hogy a legtöbb kabinablak három részből áll: egy külső, egy középső és egy belső ablaktáblából. Mindegyiket iszonyatosan erős, szintetikus gyantából készítik. Általában a középső ablaküvegben található ez a rejtélyes kis lyuk.

Csak a külső és a belső ablaktáblákra van strukturálisan szükség, míg a közbülső üzembiztonsági okokból kerül be rétegként, hogy óvja a külső táblákat. Moncur azt mondta, hogy ez csupán azért van ott, hogy biztosítsa a kabinnyomást olyan extrém ritka esetekkor, ha a külső ablaktábla eltörne, berepedne.

10,600 méteren repülve a nyomás körülbelül másfél kilogramm négyzetcentiméterenként. Ez túl alacsony lenne az emberi test számára ahhoz, hogy ne ájuljunk el, így a nyomást mesterségesen három és fél kiló / cm² körül tartják. De természetesen ha a nyomást belülről növelik, a szerkezetnek elég erősnek kell lennie, hogy a külső és a belső nyomás közti különbséget képes legyen elviselni.

A külső panel a legerősebb ezek körül és ez az elsődleges ablaktábla, amely tűri a kabinnyomást. Gonzalez szerint a kis lyuk funkciójában olyan „mint egy légtelenítő szelep, amely lehetővé teszi, hogy az utastér, valamint a külső és középső ablaktáblák közötti légnyomás kiegyenlítődhessen”. Egyszerűen mondva, ez az apró lyuk biztosítja, hogy csak a külső ablaktábla tűrje a nyomást, hogy a középső és a belső ablaküvegek egy vészhelyzeti eseményben még mindig elérhetőek legyenek.

Eggyel kevesebb rejtély a világon.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?

Az art deco stílusú budai erőmű, ahol az egész Csernobil sorozatot leforgathatták volna

Idegenvezetés a szexmunkások kirakatainál? Városnézés spanglival a kezedben? Lesz egy kis gond

További cikkeink a témában
Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?
Hirdetés