Amerikai királyok sosem léteztek a történelem során, de attól még a tengerentúlon is szerethetik a palotákat! Problem?

A Rhode Island-i The Breakers 1893-ban épült, vagyis amerikai mércével mérve szinte középkori. 2500 munkás közreműködésével építette meg Cornelius Vanderbilt vasútbáró, aki amolyan nyári laknak szánta a genovai palazzók stílusában megépített ingatlant. A hetvenszobás kastély a környék népszerű látványossága, amit húsz dollárért bármikor megnézhetünk magunknak.

Az előbb említett úriember testvére, George Washington Cornelius nem akart elmaradni a családtagtól, és felhúzta ezt a 250 szobás, negyvenhárom fürdőszobás monstrumot az észak-karolinai Smokey Mountains lábainál. Találhatunk ott beltéri medencét, bowlingpályát, edzőtermet, illetve eredeti Renoir-festményeket, és Napóleon sakk-készlete is megtekinthető a falakon belül. 44 dolláros belépőért akár a birtokot is megcsodálhatjuk egy buszos túra keretén belül.

A floridai Korall kastélyt egy megtört szívű milliomos, bizonyos Edward Leedskalnin kezdte el építeni, miután 16 éves menyasszonya egy nappal az esküvő előtt felbontotta az eljegyzésüket. Az akkor 28 éves litván–amerikai milliárdos megalomániája és fantáziája nem ismert határokat: a kapu kilenc tonnát nyom (de működik), 1100 tonnányi korallsziklát használtak fel az építkezés során, de van például egy 130 kilós hintaszék is. Nem egy klasszikus kastély, tulajdonképpen csak egy park, nem véletlenül nevezik az amerikai Stonehenge-nek. Ma már műemléki védettséget élvez, és 15 dollárért bárki megcsodálhatja.

Az autógyáros Henry Ford fia, Edsel Ford 25 évesen vette át a papától a gyár igazgatását, és bizonyítania kellett rátermettségét, amit azzal kezdett, hogy a papáéhoz hasonló otthont terveztetett magának. Az Edsel Ford-ház egy hatvanszobás, az angol vidéki kastélyok stílusában épült otthon a Michigan-tó partján. A berendezés fényűző, akad itt néhány eredeti Diego Rivera-alkotás, és XIV. századi ablakdísz. Belépő 15 dollár.

A kultikus amerikai sajtómogul, William Randolph Hearst 1919-ben vette meg azt a kaliforniai birtokot, amelyre később felhúzta szerény kéglijét, amely nagyjából minden európai építészeti stílus jegyei megtalálhatók. A hibridkastélyhoz tartozik egy gigantikus kültéri medence, egy még gigantikusabb könyvtár, és a mániákus gyűjtő hírében álló Hearst saját kollekciója is megtekinthető.

Az Iolani Palace 1882-ben épült Hawaiion, abban az időszakban, amikor a csendes-óceáni sziget még nem tartozott az Egyesült Államokhoz. A hatalmas palotában megtekinthetők az egykori hawaii királyok portréi, vagyis legalább minimális köze van valamiféle nemességhez, igaz, ott összesen 98 évig volt monarchia 1795 és 1893 között. Egy időben a Vöröskereszt lakta be az épületet, ma múzeum, 15 dolláros belépővel.

Toszkán és velencei paloták ihlették a floridai Ca' d'Zant, amelyet egy cirkusztulajdonos, John Ringling és felesége húzott fel az 1920-as években. Az ötvenhat szobás épületben keveredik a gótikus és a mexikói azték, azaz van minden, mint a búcsúban. A berendezéshez tartozik egy 1892-es, egyedi megrendelésre készül Steinway zongora és pár felbecsülhetetlen értékű XVII. századi szőttes. A 15 millió dollárból felújított kastély múzeumában barokk gyűjtemény is látható. Belépő 25 dollár.

(Fotók: hivatalos Facebook-oldalak)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen kutyatápot vegyél, ami a kutyádnak és a pénztárcádnak is jó?

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Automataváltós elektromos kerékpárt mutatott be a Decathlon

További cikkeink a témában