Először is jó lenne eloszlatni néhány sztereotípiát, ám sajnos tökéletesen nem fog menni, de próbáljuk meg. Ha szóba kerül Ciprus, majdnem biztos, hogy két dolog ugrik be azonnal:

1.) a szerelem szigete
2.) az angol és orosz turistahad

Kezdjük azzal, hogy Ciprus jóval több annál, mint a szerelem szigete, ami annyira elhasznált klisé, hogy már rojtos, foszlik. De amúgy abból ered a sziget közhelyes második neve, ha még nem hallottad volna, hogy a görög mitológia szerelem és a szépség istennője, Aphrodité a mítosz szerint itt született, Ciprus egyik elhagyatott tengerpartján vergődött elő a habokból (egész pontosan egy kagylóhéjon egyensúlyozott), ami akkor keletkezett, amikor Kronosz kardjával lecsapta apja, Uranosz heréit és azok becsapódása hullámokat vert. Épp itt:

És ha már Aphrodité születési helyén járunk, mindjárt el is intézhetjük a másik sztereotípiát, miszerint Ciprus tele van orosz és angol turistával. Nos, valóban, szovjet barátaink előszeretettel járnak a mediterrán szigetre (meg ugye vállalkoznak is itt, meg menekítik ki a pénzüket, de ez egy teljesen más cikk témája lehetne). Maradjunk annyiban, hogy már májusban hordákban járnak az amúgy szemrevaló orosz fiatalok a déli parton, és például ilyeneket csinálnak:

Meg persze buliznak, akárcsak a britek, akik szintén jelen vannak, de ezen ne csodálkozzunk, 1960-ig brit gyarmat volt, második nyelvük is az angol, rengeteg szigetországi nyugdíjas telepedik le a jóval kellemesebb klímájú Cipruson.

Az azonban tévedés, hogy csak ők teszik ki az idegenforgalom teljes bevételét, ugyanis számtalan náció verődik össze a pici szigeten egész kora tavasztól késő őszig. Skandinávok, németek, amerikai hajókirándulók és persze magyarok. Egyre többen. Cipruson évente nagyjából két-háromszor esik az eső, akkor se sok, ám mivel épp abban a négyben volt az évtized két legcsapadékosabb napja, amikor ott voltam, többet nem fog esni, ez garantált. Nincs mit.

Mikor menj?

Hogy jutsz el Ciprusra?

Wizz Air hetente négyszer repül Budapestről a ciprusi Larnakába, jegyek 25 990 forinttól foglalhatók a wizzair.com oldalon.

A legfontosabb, hogy hova, de az sem mindegy, mikor. Augusztus nem javasolt, mert olyan botrányosan meleg van, ami nem közép-európai szervezetnek való, arról nem beszélve, hogy masszív hőgutával azt a számtalan érdekes helyszínt és programot sem fogod meglátogatni és kipipálni, amit kínál a sziget. Egy május vagy szeptember optimálisnak tűnik, esetleg június. De ha például golfozni ruccansz át a szigetre, akkor október, november tökéletes, de erről később.

Hova menj? És mivel?

Fontos eldönteni, mit szeretnél. Parton dögleni egy hétig, aktívan tölteni a nyaralást vagy várost nézni? Esetleg kalandosra is veheted, akkor javasolt a sziget északi, török része. Na jó, ez inkább nem javasolt. Szóval déli part, ott meg be tudod járni az egész országot, annyira kicsi, Páfosz és Agia Napa két, két és fél óra alatt leautózható, nagyjából 190 km az egész.

Hogy mivel közlekedj? A vonat nem javasolt, elég körülményes lenne, mivel nincsenek sínek – bizony, Cipruson nem létezik a tömegközlekedés ezen formája. Praktikusan autót kell bérelni, tényleg megéri, mivel bárhova át tudtok ugrani elég gyorsan. Arra készülj fel, hogy az anyósülésen kell vezetned, és bizony ezek ott szembe jönnek veled, ha nem figyelsz. Az angolok sok kedves dolgot hagytak a cipriótákra, például a bal oldali közlekedést is. Mivel ez rengeteg balesetet vonzott magával, a gyanútlan turistákat megkülönböztetik, piros rendszámot kapnak a bérelt autók, ha szembe jön egy ilyen, a helyiek hagyatt-homlok menekülnek, félreállnak, lassítanak. Szóval nem lesz baj.

Agia Napa, Protarasz

A sziget délkeleti csücske elég kézenfekvő választás, ha a parton és a diszkókban akarod veretni reggelről estig, ezek a helyek tökéletesek erre a célra: napközben a homokos tengerparton lehet szénné égni, a számtalan Kék zászlós strandon (ez egy minőségbiztosítási rendszer, mely a strandok és kikötők vizének tisztaságát hivatott jelezni) hűsölni, majd éjszaka újult erővel beosonni az éjszakába és bulizni az orosz (angol, skandináv etc., tetszés szerint behelyettesíthető) csajokkal (fiúkkal). Agia Napa hangulatos kisváros, igazi turistaközpont, igényes három-négy csillagos medencés hotelekkel, hosszú, homokos strandokkal (pl. a méltán híres Nissi Beach). Protarasz dettó csodás partokkal van teli.

Az egyik leghíresebb és legcsábítóbb part a protaraszi Fig Tree Bay. Mutatom, miért:

Larnaka, Limasszol, Páfosz

Bár mi semmi kivetnivalót nem látunk abban, ha azért repülsz Ciprusra, mert szeretnél a baromi melegben bronzbarnára sülni, és a kellemes hőmérsékletű, kristálytiszta tengerben dagonyázni, amennyiben mégis van igényed némi városnézésre, kultúrára, ikonosztázokra, vásárolgatásra, akkor van itt három déli város, ami tökételes helyszín.

Larnaka azért praktikus, mert eleve ott tesz le a gép, szóval a transzferrel sem kell sokat bíbelődni, másrészt a negyvenezres város optimálisan adagolja a strandolás-város-kultúra szentháromságot. Na meg persze bulizni is lehet, de ha a fentebb említett Agia Napával kombinálnád a terveidet, jó hírem van: egy óra busszal a transzfer, bérelt járgánnyal még ennyi se.

Több infó kell?

Ciprusi Idegenforgalmi Hivatalnál kérhetsz bővebb tájékoztatást mindenről, kattints ide!

Limasszol Ciprus második legnagyobb városa, számtalan tavernával, sétálóutcával, vidámparkkal, strandokkal, hamisítatlan mediterrán hangulattal. Mivel épp féltávnál van kábé mindentől, optimális választás, ötven–hatvan kilométer Larnaka és Páfosz is, valamint a Tróodosz hegységre is gyorsan feljutsz.

Páfosz az Istenek játszótere, talán a sziget legcsábítóbb üdülőhelye, végtelenül hangulatos kisváros számtalan étteremmel, kávézóval, festői halászkikötővel, erőddel és mozaikmúzeummal. Szóval a nyugati főváros a te játszótered is lehet, nem csak az isteneké. Nézzünk be két hotelbe kedvcsinálónak.

Ciprus, aktívan

Vízipark, golf, bicikli

Agai Napában nem csak a parton és a szórakozóhelyen tudod elütni az időd, hanem érdemes legalább egy napot a helyi WaterWorldben tölteni, pláne, ha gyerek is van. A 25 nemzetközi díjat besöprő vízipark isteni, szó szerint, ugyanis isteni tematikára húzták rá, ami arrafelé nem annyira meglepő. Van itt Aphrodité fürdője, Apollo csúszdája, Posseidon hullámmedencéje, vagy épp Zeusz-kamikaze.

Páfosz mellett húsz kilométerre van a sziget legszebb és leghíresebb golfpályája, az Elea Golf Club. Mint már említettem, ha ezzel a céllal repülsz a szigetre, érdemes szeptember és december közötti időpontot választani, akkor már nincs rekkenő hőség, kellemes klímában lehet ütögetni a gyönyörű komplexumban.

És ha szerencséd van, vele is találkozhatsz:

Tochniba is érdemes elugrani, egyrészt pazar szállások vannak a kellemes hangulatú környéken, és a barátságos vendéglátók még cangát is nyomnak a kezedbe. Arrafelé nagyon komoly bringabérlő helyek vannak, ha egész évben kedved támadna örökzöldek között túrázni, íme a helyszín.

A Tróodosz-hegység Ciprus legmagasabb pontja, itt nem ritka a hó sem, ergo megteheted azt is, hogy délelőtt feljössz egyet síelni, délután meg legurulsz mondjuk Páfoszba és csobbansz a tengerben. Ha ez sok, akkor egyet ajánlok: Omodoszt. Ez Ciprus legszebb faluja, ez a hangulatos település (borfalu!) az egész sziget, a helyiek, az ezzel járó miliő eszenciája. Szóval ez valami csodálatos. Kihagyhatatlan.

Tevepark

A Larnakától tizenöt percnyire fekvő Mazotos megér egy utat, pláne, ha már béreltél egy autót. Az itteni tevepark jó móka, bár nyilván mindenki látott már tevét, csak ezért kár lenne Ciprusra repülni, azonban ha már ott vagy, látogass el a Camel Parkba. Rengeteg teve van, ez annyira nem meglepő, lehet őket etetni, igény szerint simogatni.

És ha végigjártad az állatokat (más is van, nem csak teve), akkor itt tudod ezt kipihenni egy kávé és egy pohár jóféle helyi bor mellett.

Szelfizz tevékkel, level 2.

Elég komoly tanulmányokat írtunk már szelfitémában, elmeséltük, hogy kell profin nyomni a fotókat magadról, és mutattuk, hogy csinálják ezt a fiatal csajok bugyiban. Az egyik legjobb móka a teveparkos önfotózás, nyilván az éhes és kíváncsi tevékkel. Mint mondtam, maga a tevepark is megér egy délutánt, de ha többen mentek, ne hagyjátok ki ezt az infantilis őrületet se.

Még akár a tevék is csinálnak magukról.

Ha kedved támadt Ciprushoz, a jegy- és szállásfoglalás mellett kezdd el mantrázni a legfontosabb szót, amit tudnod kell kint: sziga, azaz lassan. Ők így.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?

Az art déco stílusú budai erőmű, ahol az egész Csernobil sorozatot leforgathatták volna

Idegenvezetés a szexmunkások kirakatainál? Városnézés spanglival a kezedben? Lesz egy kis gond

További cikkeink a témában
Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?
Hirdetés