Amióta a Kopi Luwak őrület elkezdődött, a kávéínyencek mindent kihasználnak, hogy megszerezzék a legjobb minőségű kávét, és elkészítsék a tökéletes feketét.

Ha lemaradtál a kb. egy évtizede indult Kopi Luwak-lázról:

Ez egy indonéz kávé, amit emberek helyett egy cibetmacska-féle, egész pontosan a maláj pálmasodró szüretel. Ez két szempontból is fontos: egyrészt az állat ösztönösen csak a legízletesebb terméseket harapja le az ágakról, másrészt nincs olyan intelligens, hogy egy szép, fonottkosárba gyűjtse a termést, helyette a gyomrában emészti belőle az emészthetőt.

A kávészemek lassan végigjutnak az emlős emésztőrendszerén, a kávébabban található fehérjék felolvadnak, a szemek betöredeznek, egyes anyagok pedig távoznak.
Miután a kis bogyók kijutnak az állat szervezetéből (igen, úgy...), a kávétermelők összeszedik, lemossák, pörkölik, és kilóját nagyjából ezer amerikai dollárért, azaz közel 300 ezer forintért dobják piacra.

Aztán az élet úgy hozta, hogy a Luwak címke kicsit elhomályosította egyes termelők agyát: elkezdték a ketrecben tartott macskákat kávéval tömni, és aljas módon hamisítani az eredeti kávét holmi keverékekkel.

Egy thaiföldi vállalkozó, Blake Dinkin meg fogta magát, és más állatot keresett a kávébab "feldolgozásához". Így ő az első, aki még a korábbinál is nagyobb odafigyeléssel, elefántürülékből szüreteli a méregdrága Kopi Luwak kávét.

Egy elefántápoló elefántot mos a Ban Ta Klang Elephant Village-ben, Thaiföldön. Az elefántok és az emberek együtt élnek a térségben több száz éve. Korábban csak közlekedésre és háború idején használták őket, ma turistáknak szerveznek elefánttúrákat, vallási körmeneteken vesznek részt, és ami a legfontosabb - kávét szüreteltetnek velük.
Dinkin és egy elefánt tulajdonosa épp elkészítik a banán, rizs, korpa, és kávécseresznye keveréket, amit aztán az állatnak adnak. Dinkin is a macskákkal szüretelt kávéval kezdte Etiópiában, 2002-ben, de váltott, miután kiderültek a hamisítások, ráadásul sikerrel etetett meg egy elefántot kávéval egy kanadai állatkertben. A Black Ivory kávét 2012 októberében indította hódító útjára Chiang Rai-ban, még mielőtt Ban Ta Klang-ba jött volna.
Az elefántok egy gyümölcs keverékkel együtt kapján a kávébabot is. Dinkin szerint az étrend nagyon fontos, és az állatoknak arra is megvan a lehetősége, hogy éppenséggel ne egyék meg a szemeket.
Mint Thaiföldön mindenhol, az állatokat Ban Ta Klang-ban is láncra verve tartják az idő jó részében. Bár az állatvédő csoportok ezt nagyon nem nézik jó szemmel, Dinkin azt mondja, együttműködnek az Golden Triangle Asian Elephant Foundation-nel, hogy az elefántgondozókat humánus ellátásra neveljék.
Munkások kávécseresznyét válogatnak. Dinkin körülbelül 10 dollárt fizet nekik a 15 perces melóért. Ez több mint tisztességes bér, a környék rizsföldjein napi 6 dollárért dolgoztatják az embereket.
A kávécseresznyét így, kézzel választják szét az elefánttrágyától. Az állat gyomrában található enzimek lebontják a keserű, fanyar ízeket okozó fehérjéket, így sokkal lágyabb, finomabb kávé kerül a császékbe.
Két nő megmossa a kávécseresznyéket, mielőtt elkezdenék szárítani. Az elefántokra egyébként semmilyen hatással nincs a kávéban található koffein, mert a cseresznye héja bezárva tartja a koffein-tartalmú olajokat. Ezek csak melegítés és szárítás hatására oldódnak ki.
Egy thai nő gereblyével teríti szét az összegyűjtött kávészemeket. A Black Ivory kávé mintegy 27 elefántot foglalkoztat jelenleg, akik kb. 150 kilogramm kávét gyűjtenek be.
A kávébabot félbe vágják, hogy ellenőrizzék, hogy kiszáradt-e már.
A jó kávéhoz elengedhetetlen a jó kávéfőző. Dinkin így készít magának egy csésze kávét.
Akárhogy is készül, a csomagolás alapján azonnal levennénk a polcról. A kávét akár online is meg lehet vásárolni: 3x35g-ot mintegy 198 dollárért. Ez 1866 dolláros, azaz több mint 530 ezer forintos kilónkénti árat jelent.

A kávét egyébként 25 luxusszállodában is meg lehet kóstolni Ázsia-szerte, de Dinkin keresi az európai lehetőségeket is, hogy értékesítse a világ egyik legjobb és legdrágább kávéját. Izgalmas sztori, az egyszer biztos!

(fotók: Taylor Weidman/Bloomberg)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen kutyatápot vegyél, ami a kutyádnak és a pénztárcádnak is jó?

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tíz éve feltöltött egy fürdőszobai szelfit, most 475 ezer követője van

További cikkeink a témában