Player misszió

Előfordult már, hogy szeretted volna meglepni a barátnődet egy gyertyafényes vacsorával? Vagy felhívtál volna egy randipartnert a lakásodra, hogy megvillantsd, mekkora séf és ínyenc is vagy? Bizonyára, de aztán rájöttél, hogy nemhogy nem tudod, mi a különbség a makaróni és a macaron, vagy a tortellini és a tortilla között, de még azzal sem vagy tisztában, hogy van-e a konyhádban tésztaszűrő. Sebaj! Most itt a lehetőség, hogy elsajátítsd az alapokat, és tudásoddal akár már holnap este levedd a barátnődet vagy kiszemeltedet a lábáról!

A fasírt vajon miii?

A „Hogyan legyünk gourmandok?” című fiktív kézikönyv egyik első szabálya, hogy amit korábban fasírtnak neveztünk, azt mostantól húsgolyónak kell hívni. A fasírtnak vége, elhunyt, meghalt a király. Ennek oka, hogy a fasírt valami nem trendy dolgot jelöl, amit iskolai menzákban szolgáltak fel, és mindig mindenhol ugyanolyan volt az íze. Ezzel szemben a húsgolyó egzotikus, szexi dolog, amivel fel lehet vágni csajok előtt. Szinte minden konyhai irányzatnak megvan a maga húsgolyós receptje, Ázsiában, Európában, Afrikában mindenhol megtalálhatók a saját fűszerekkel készített variációk, mi most egy földrajzilag behatárolhatatlan verziót fogunk elkészíteni, de a lényeg, hogy finom lesz. Ez az a fogás, amit nem lehet elszúrni, tényleg olyan, mintha konyhai analfabéták kedvéért találták volna ki. Ha nem feledkezel meg a serpenyőben sülő fasírtokról, akkor sikeresen fogod teljesíteni a küldetést. Fél kiló marhahús nem kerül 1000 forintba, só, bors bizonyára akad otthon, maradék hozzávalók pedig nem kerülhetnek többe, mint 1500 Ft, ráadásul a fűszereket és a mustárt is felhasználhatod később.

Jessica Albánál jobb reklámot nem tudunk elképzelni a húsgolyóknak… 

Akció indul!

Egy tálba tegyünk bele fél kiló darált marhahúst. Vágjunk fel fél fej vöröshagymát apró kockákra, és tegyük bele a tálba. A húst sózzuk, borsozzuk, szórjuk meg kevés őrölt szerecsendióval. Mehet bele egy tojássárgája, egy teáskanálnyi dijoni mustár, két evőkanálnyi felaprított petrezselyem, két szelet apróra vágott bacon. A hozzávalókat dolgozzuk össze, majd formázzuk apró golyókat belőlük. Keverjünk össze kevés lisztet és pirospaprikát egy tálban, és forgassuk meg benne a golyók felét. A másik felét egy tál zsemlemorzsában hempergessük meg. Igazi gourmandok maguk pirítják a zsemlemorzsájukat, és nem használják az üzletekben kapható megfáradt cuccot. Ha épp nincs időnk, akkor maradjunk az előregyártott verziónál, a gazdag fűszerezés és a hozzávalók miatt így is finom lesz a végeredmény.

3 dolog, amivel felvághatsz a csaj előtt

- Kutatások szerint egy falat csokoládé olvadása a szájban olyan hatással van az agyra és a szívre, mint a csókolózás.
- A világ legnagyobb békaláb exportőre Japán.
- A ketchupot 1830-ban még gyógyszerként árusították.

Ne csak együnk, igyunk is!

Marhahús, és megint vörösbort találtunk hozzá. A 2009-es évjáratú Bock 'n Roll öt szőlőfajtából készült cuvée, alkotói szerint a burgundi vonalat viszi, és ezzel meggyőzött minket. Az ár-érték arány is korrektnek mondható – kb.2700 Ft –, vagyis ez a versenyző a fűszeres húsgolyókkal jó barátságban lesz.

Extra adalék

Köretnek készítsünk krumplipürét, mert az van a képen. A legfontosabb az, hogy milyen krumplit is veszünk. Az utak mellett mostanában gyakran látni teherautókról árult krumpliszsákokat, de hiába csábítóan olcsók, ezeknek sok közük nincs a burgonyához. Sajnos az a tapasztalat, hogy szupermarketekben is nagyon alacsony a zöldségek minősége, ezért érdemes piacokon termelőktől, vagy megbízható zöldségeseknél vásárolni. Lehet, hogy valamivel drágább lesz, de lesz íze a köretnek, ami nem mellékes. Heston Blumenthal szerint a krumplit 70 °C fokon kell főzni negyven percig, és ha Heston Blumenthal ezt mondja, akkor az így is van. Ha nem tudjuk mérni a víz hőmérsékletét, akkor zubogó vízben 10-12 percig főzzük a felszeletelt krumplit. A főtt krumplit kézi szerszámmal zúzzuk össze, ne pedig botmixerrel, vagy hasonlóval, mert megváltoztatja az ízeket. A vajat, sót ezután adjuk hozzá. Francia receptekben néha tojássárgája is szerepel, és akár kevés tejjel is lazíthatjuk a halmazállapotot.

Vissza a húsgolyókhoz!

Egy teflonserpenyőben melegítsünk kevesebb, mint egy ujjnyi olajat. Nem kell sok olaj, az a jó, ha félig sem lepi el a golyókat az olaj. Így viszont arra kell figyelnünk, hogy folyamatosan mozgassuk, forgassuk a húst, hogy mindenhol átsüljenek. Aki nem akar olajban sütni, az egy tepsibe tegyen sütőpapírt, pakolja rá a fasírtokat, és süsse őket 180 °C fokon olyan 45 percig. Figyelni kell rájuk, mert könnyen kiszáradhatnak. A húsgolyó akkor tökéletes, ha a külseje ropogós, de a belseje szaftos!

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?

Hamarosan szó szerint beérhet az ehető Budapest koncepció

Vajon ki a nap csaja Lady Gaga születésnapján?

További cikkeink a témában
Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?
Hirdetés