Egyre több a jó hely Budapesten, de kevés az egyedi. Amikor másfél éve megnyitott az Urban Tiger a Kecskeméti utcában, a Kálvin és az Egyetem tér között, az újdonság ereje mágnesként vonzotta az ízlelőbimbójukat ázsiai konyhára hangolt vendégeket. A dizájn nagyvilági és egyedi, a konyha kőkeményen ázsiai, de szerethető volt. Az enteriőrre azóta se lehet panasz, sőt, valószínűleg tíz év távlatában is büszkeség lesz mutogatni (nemrég az Urban Tiger a 2017-es Restaurant & Bar Design Award shortlistjén, azaz a legszebb európai bárok között is megjelent), de a konyha valahogy nem találta a közönségét, miközben séfek adták egymásnak a kilincset.

Most hallottuk, hogy új szelek fújnak, és új séf, Krizmanics Norbert főz a Tiger konyháján. Úgyhogy újra adtunk egy esélyt, hogy a remek koktélok mellé pár jó kajával ismét felkerüljön a hely az „erősen ajánlott“ listánkra. Bejött!

Amikor egy jó hely konyhafőnökre talál

Furának tűnhet, hogy egyetlen emberen múlik egy hely sikere. Pedig az élet már nem először igazolja, hogy a tézis helyes.

Oké, ha valaha készült volna egy „Hogyan nyiss éttermet“ kézikönyv, tuti a „Végy egy jó szakácsot“ a nulladik pontja. De néha még az is kevés, ha nincs, aki összetartsa a csapatot.

Krizmanics Norbert cirka két hónapja érkezett az Urban Tiger konyhájára. Pofátlanul fiatal, de még annál is kreatívabb, precízebb és céltudatosabb.

Van még egyáltalán valaki, aki 25 évesen több Michelin-csillagos helyen is főzött? Norbi ennek ellenére nem sztárséfként, inkább konyhafőnökként akar helytállni, aki minden nap tolja a szekeret, és igazi vezetője a csapatnak.

Pár hét alatt ütős konyhai csapatot szervezett maga köré, aztán új, ténylegesen ázsiai-fúziós menüt rakott össze, hogy meggyőzze a tulajdonosokat is a helyes csapásirányról.

Így került az új étlapra rák tempura hideg, kapros töksalátával...

...thai tyúkhúsleves...

...és pazarul elkészített, ropogós kacsamell, vietnámi káposztasalátával.

Oké, a sort majdnem a végtelenségig tudnánk folytatni, csak akkor valószínűleg a cikk sem születne meg, mert azonnal el kéne indulnunk újra megkóstolni valamelyik fogást.

Mert a Tiger új étlapja annyira színes, izgalmas és finom lett, hogy nem tudnánk kedvencet választani.

„Az Urban Tiger az a hely, amiért megérte maradni“

Onnan tudni, hogy a főzés művészet, hogy egy jó séfnek is vannak korszakai. Norbinál a nagy favorit sokáig a francia konyha volt, aztán jött az olasz, de talán most, az ázsiai-fúziós vonallal révbe ért.

Azt mondják, minden séfnek egyedi stílusa van. Ránézel a tányérra, és tudod, ki csinálta – hát az övét, felülnézetből azonnal felismerni.

Persze, a feladat nem ennyire egyszerű egy állóvízben veszteglő étterem újrahúzásakor.

„Egyszerre vagy HR-es, marketinges, food stylist, árubeszállító, hentes, cukrász és pszichológus“ – mondja Norbi.

Pécsett tanulta a szakmát, a jól megszokott 1 hét iskola, 1 hét gyakorlat rendszerben‚ '90-es évekbeli könyvekből tanulva az alapokat.

Az első hely, ahol főzött egy bevásárlóközpont gyorsétterme volt.

„Én voltam egyedül séfkabátban, a többiek foltos, univeres pólóban nyomták. Tudtam, hogy ez nem az én helyem...“

Úgyhogy fogta magát és keresett egy menő éttermet a városban, ahol aztán több ezer fős rendezvényeket is sikerrel végigcsinált a csapattal.

Mikor már kezdett unalmassá válni, akkor jött a képbe a villányi Halasi Pincészet étterme. 8 hónap kőkemény tanulás vette kezdetét, itt már voltak textúrák, játékok, jó állagok és egy jó séf, akitől leshetett.

Aztán egy barátjával átvettek egy pécsi konyhát, közben ment a buli ezerrel, majd nem sokkal később egy londoni étteremben találta magát, ahol főleg a húsok penge elkészítéséről tanult – volt gyenge pont, nincs gyenge pont. Visszatérve már Pécs sem volt kihívás, jöhetett egy nagyobb falat – irány Budapest.

„Nagyot álmodva, aki mer az nyer alapon jelentkeztem a Costesbe, az első hazai Michelin-csillagos helyre. Bejött“ – meséli.

Egy szép, szerdai napon érkezett Pestre – előtte talán kétszer, ha járt itt –, egy héttel később már dolgozott. Ráadásul annak a Miguel Rocha Vieirának a keze alatt, akit pár évvel korábban, a TV Paprikán még áhítattal nézett.

Itt másfél év molekuláris konyha, 20 kiló mínusz és sok-sok tapasztalat jött.

Ennek ellenére az egy hónap szabadságát is azzal töltötte, hogy Norvégiába ment tanulni, a két Michelin-csillagos Maaemóba (ami ma már három Michelin-csillagos...).

„Ott értettem meg, mit jelent a 2 csillag. A szalvéta is megvan, hogy áll, és semminek nem élsz, csak annak.“

Aztán mikor visszatért, újra lépett, következett a ZONA, majd egy tulajdonosváltást követően saját helyet nyitott. Bukás lett belőle – úgy tűnt, még az égiek is ellenük vannak.

Újlipótváros még nem állt készen az ODÚ-ra, Norbi és Barbi (Norbi barátnője) vagány, innovatív take-away helyére. Hamarosan be kellett zárniuk, viszont egy valamire mégis jó volt ez az időszak: egy életre megtanulta, milyen a tulajdonosi szemlélet, mi a fontos, ha van egy saját helyed.

Ezután jött a Bestia, ahol a ZONA-ból már ismert barátjával, Krausz Gáborral főzött. Aztán nem sokkal később majdnem Koppenhága lett a befutó – ilyen referenciával tárt karokkal várták.

Végül az Urban Tiger lett a befutó. A hely azóta szinte minden este tele van, és volt olyan vendég, aki megkérdezte, hogy Thaiföldön dolgozott-e korábban.

„Azt szeretném, hogy a Tiger egy laza bisztró legyen, amire ha az emberek napokkal később visszaemlékeznek, azt mondják: ebből kell még!“

Mit érdemes kóstolni?

Ha az italokkal akarjuk kezdeni a sort, akkor bármit. Ugyanis nem csak a konyha frissült fel, hanem Tarjányi Zsolt érkezésével a bár is.

Talán nincs még egy hely Budapesten, ahol annyi gint, vagy whiskyt lehet kóstolni, mint itt, de az eddig is erős koktélkínálat is sokat változott.

A személyes kedvenceink a P.I.M.P. (ami gránátalmás barackpürével, pillecukorral fúzionált, érlelt rummal és proseccóval készül),

és a Take away coffee (Unicum Riserva, kávé, kávélikőr, vanília és csoki bitter alkotja), amik totálisan mutatják, milyennek kell lennie egy kreatív, menő koktélbárnak. Ha az aktuális kínálat mégse lenne szimpatikus, jó koktélos helyhez méltón elég az ízlésedet vagy pár gyümölcsöt felsorolnod, hogy egy egészen egyedi koktélt kreáljanak neked percek alatt.

De ugyanígy tökéletes a hely egy spontán borkóstolóra is, hiszen a balatoni rizlingtől a legmenőbb champagne-okig több mint 30 különböző tétel szerepel a borlapon.

Ha pedig ennél egy jót, szerintünk érdemes megkóstolni:

  • a Tiger bécsi szeletét, azaz az ötfűszeres csirkemellet, amit sültkrumpli helyett szójás hagymapürével, tejfölös uborkasaláta helyett pedig thai uborkasalátával tálalnak (2950 FT)
  • a ropogós kacsát, vietnámi coleslaw salátával (3450 Ft)
  • a szezámmagos tonhalat currys zöldborsóval és bok choyjal
  • közelgő hűvösebb napokon az ázsiai marhahúslevest (1850 Ft) vagy a thai, kókuszos tyúkhúslevest (1750 Ft)
  • édesszájúaknak pedig a maracujás csokitortát.

A Tiger akkor is példás, ha csak az új, friss, lendületes, kreatív konyhát és ételeket nézzük. Hát ha még a csapatot és a tulajdonosokat, akik az utolsó pillanatokban húztak zseniálisat és élesztettek újra egy igazán menő, kozmopolita helyet...
Mi szorítunk, hogy így is maradjon!

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?

Vajon ki a nap csaja Lady Gaga születésnapján?

Nézd meg az anyját, vedd el a lányát? Gracie édesanyja Penthouse-modell volt…

További cikkeink a témában
Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?
Hirdetés