Akár világklasszis sportoló is lehetsz húsmentes étrend mellett. Két dologra oda kell figyelned, és még az ágyban is nyerő lehetsz.

Vega, vegán. Még mindig akad, akinek nem teljesen tiszta, melyik mit jelöl, szóval kezdjük ezzel:

A húsmentes táplálkozásnak különféle irányzatai léteznek, a legelterjedtebb a:

  • Vegetarianizmus: elveti bármilyen állat megölésével elkészített táplálék elfogyasztását.
  • Veganizmus: semmilyen állati eredetű ételt nem enged meg, tehát például a tojást sem.

Könnyen lehet, hogy most valami ilyesmit gondolsz: Hm, húsmentes táplálkozás. Talán egészséges, de...

a) ...én nem bírnám.
b) ...azért hetente kétszer befigyelhet egy kis husika.
c) ...egy könyvmolynak talán jó, de én sportolok.

Fogyás, egészség, szex

Pedig bizonyítottan egészséges a vega/vegán táplálkozás, számos pozitív hatása van, többek között fogyni fogsz tőle, különösebb számolgatás, plusz edzés nélkül is; csökken az esélye a szív- és érrendszeri megbetegedésnek, a cukorbetegség  kialakulásának, és még a ráknak is; erősödik a bélflórád; végül, de elsősorban egyes vélemények szerint tovább bírod majd az ágyban.

Melyikük lehet vegán?

Szép-szép, de sportolni lehet-e?

A témát természetesen Amerikában kezdték komolyan kutatni Scott Jurek ultramaratonista nagy sikerű Enni és futni című könyve után. Mindig is kiváló hosszútávfutó volt, több nagy verseny mellett háromszor nyert Spartathlont, volt a 24 órás futás vb-ezüstérmese, és amerikai csúcsot is döntött ez utóbbiban. Jurek a gyorskaják híve volt, de a gyógytornászként szerzett tapasztalatai, valamint az édesanyja betegsége hatására változtatott az életmódján.

Jurek azt állítja, miután átállt a vegán étrendre, még jobb futó lett, elsősorban mert könnyebben regenerálódik a szervezete, és az ízületei is kisebb terhelést kapnak. És persze nem ő az egyetlen vegán élsportoló a teniszező Venus Williamstől, az MMA-harcos Mac Danzigig. Bármennyire is furcsa, vegán testépítők is vannak, és bizony jól is néznek ki.

Erre figyelj!

Sportolni is lehet tehát vegánmód, hobbiszinten egyértelműen, de egy kis odafigyelés nem árt. A vegán étrend gazdagabb néhány dologban (magnézium, folsav, C- és E-vitamin, vas), másban pedig szegényebb (telített zsír, koleszterin, omega-3 zsírsav, D-vitamin, kalcium, cink, és B12-vitamin). Kritikus pontot viszont csak két dolog jelent: a protein és a B12-vitamin.

A proteinbevitel könnyen megoldható, de célszerű egy nap többféle növényi fehérjét enni, hogy minden szükséges aminosavból elegendőt vigyél be, és persze többet kell enned belőlük, mint eddig. Rizs, szója, olajos magvak, bab, hüvelyesek - ők jelentik a megoldást.

Edzés után pedig érdemes rájárnod mondjuk a BioTechUSA 100% Pure Whey termékére, amit vegák is fogyaszthatnak, de találsz vegánoknak való táplálékkiegészítőket is. A Pure Whey-ben pontosan az van, amire szükséged van: hozzáadott extra aminosavak, méghozzá két adag áráért most három is.

 

Maradt a B12-vitamin, de ennek sem lehetetlen a pótlása: táplálékkiegészítőkben - amilyen a BioTech USA B-Complex is -, külön vitaminként is hozzájuthatsz, de sok gabona- és szójatermékhez is ad a gyártó.

Szóval ha vegán vagy, akkor sportolj is, ha viszont kipróbáltad volna a vegánságot, de a sportolás miatt nem merted, akkor ezen túl semmi ne tartson vissza.

Ha nincs meg a kitartásod és a lelkesedésed, kérj bátran segítséget tőlünk ITT!

Jóféle segítségek az egészséges élethez:

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?

Vajon ki a nap csaja Lady Gaga születésnapján?

Nézd meg az anyját, vedd el a lányát? Gracie édesanyja Penthouse-modell volt…

További cikkeink a témában
Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?
Hirdetés