A szénhidrátokkal kapcsolatban elég sokféle teória és elképzelés kering, de azon remélhetőleg már mindenki túllépett, hogy ellenségként tekintene rájuk. Az igazság ugyanis az, hogy rengeteget segíthetnek neked a céljaid elérésében, ha okosan bánsz velük. Máris adunk néhány egyszerű tippet.

Elsőként azt kell tisztáznunk, hogy a szénhidrát egy makrotápanyag, amire a testednek mindenképpen szüksége van ahhoz, hogy megfelelően működjön, és

1. ha helyesen választod meg a szénhidrátforrásokat

valamint

2. megfelelő időpontban fogyasztod őket

akkor bizony a szervezeted hatékonyan tudja majd energiává konvertálni ahelyett, hogy zsír formájában elraktározná. Valójában tehát csak erre a két pontra kell ügyelned, ha idén nyáron aputest helyett inkább kockákat villantanál.

Mark Robinson (@healthmanmark) által megosztott bejegyzés,

Mark Robinson dietetikus és fitneszmodell azért ennél valamivel részletesebben is kifejtette, hogyan hasznosíthatod leginkább a szénhidrátokat. Mivel ő maga elég jó formában van (a fenti képen láthatod), így azért hiteles forrásként tekinthetünk rá.

A legjobb szénhidrátok a természetes, magas rosttartalommal bíró típusok, amelyeket lassan tudunk megemészteni. Ilyenek például a barna rizs, zab, quinoa, teljes kiőrlésű tészta és korpafélék.

És hogy mégis mi a helyzet az időzítéssel? Robinson erre is kitért. A legjobban akkor jársz, ha a nap első felében tolod őket, hogy aztán energiával lássanak el egész nap.

Én azt is javaslom, hogy edzés előtt fogyassz szénhidrátot, hogy a legjobb teljesítményt nyújthasd. Például némi zab vagy rizs jól jöhet egy órával edzés előtt, aztán pedig valami gyorsan emészthető, cukorban gazdagabb szénhidrátot, például egy kis mézet vagy banánt nagyjából 15 perccel a tréning előtt.

Ugyanakkor azt is meg kell jegyeznünk, hogy egyáltalán nem mindegy, mi a cél. Ha nem az optimális energiaszint, hanem inkább a fogyás az elsődleges, akkor érdemes reggel üres gyomorral edzeni (egy kis BCAA azért lecsúszhat), hogy ezzel kényszerítsük rá a testünket a makacsul őrizgetett energiaraktárak felhasználására, vagyis a zsírégetésre.

Azt pedig soha ne felejtsd el, hogy a szénhidrát valójában energiaforrás, szóval fogyaszd a megfelelő formáit bátran, csak aztán kezdj is valami hasznosat a belőle nyert energiával...

Ezeket eddig rosszul tudtad a szénhidrátokról

Most akkor szabad enni, vagy elhízol tőle? Tényleg rákot okoz? Egészséges egyáltalán? Megmondjuk a frankót, mert egészen biztosan van olyan, amit nem, vagy rosszul tudtál róla.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen kutyatápot vegyél, ami a kutyádnak és a pénztárcádnak is jó?

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tíz éve feltöltött egy fürdőszobai szelfit, most 475 ezer követője van

További cikkeink a témában