Bor-őrültek nem csak a Chateau Cheval Blanc borászatról, de még az 1947-es év időjárásáról is mindent tudnak („nagyon, nagyon forró volt”), ami nem meglepő, mivel a ’47-es Cheval Blanc a borászat Szent Grálja, legenda, vagy talán még annál is több. 2007-ben még potom két és fél millió forintért kelt el egy palack, de rá három évre Genfben leszakadt a plafon.

Hogy mi volt az, ami a több mint hatvanöt millió forintnyi különbséget jelentette a két ital között? A hetvenmillás száraz vörösbor különlegességét a palackozása adta, ugyanis ritkán piacra kerülő Imperial kiszereléssel rendelkezett, bár hozzá kell tennünk, hogy átlagos szemmel nézve pontosan ugyanúgy néz ki, mint egy hétköznapi palack, csak nagyobb. Az Imperial egy hat literes üveget takar, amelyben a kevés levegő és a sok bor összhatása kedvez a nedű fejlődésének.
Egyébiránt nem csak a ’47-es évjárat, hanem maga a Chateau Cheval Blanc is fogalom a borral foglalkozók világában. Ez az ültetvény 1832-ben született meg, a birtok közel százharminc évig ugyannak a családnak a kezében volt. Ezen a negyvenegy hektáros területen, a Bordeaux-i borvidéken szívének legelitebb részén kevés, ám annál magasabb minőségű bor született a hosszú évtizedek során, és tulajdonosaik méltán voltak büszkék munkájukra. Aztán jött egy amerikai, és kiakasztotta a franciákat.

Húzóra! Két deci a Guinness rekorder Cheval Blanc-ból nagyjából 2.3 millió forintba kerülne.  

Klasszikus palack kiszerelések

Magnum: 1.5 liter, 2 palacknak felel meg.
Marie-Jeanne: ez a formátum már nem létezik, de annak idején 2.25 litert jelentett.
Dupla Magnum: 4 palack, vagyis 3 liter.
Jeroboám: 6 palack, 4.5 liter.
Imperial: 8 palack, 6 liter.
Matuzsálem: 9 palack, 6.75 liter

Bodri, támad!
Robert M. Parker évtizedek óta a világ legbefolyásosabb és legellentmondásosabb borkritikusa. Százpontos rendszere intézménnyé nemesedett, élet és halál rettegett urának számít az erjesztett szőlőlével foglalkozók világában. A hetvenes évek végén sokan támadták, ám mára egyértelműen ő a császár: lapjának (The Wine Advocate) közel 50.000 előfizetője van, kritikái pedig befolyásolják a vásárlási trendeket, legfőképpen az amerikai piacon. Ha a termék jó osztályzatot kap, akkor venni fogják. Ha nem, akkor mehet a lefolyóba az egész. Parker – aki egyébként sokat tett a bordói reputációjának helyreállításáért – 1981-ben lepontozta a Chateau Cheval Blanc egyik borát, és ezzel totálisan kiborította a birtok akkori fejét, Jacques Hebrardot. Hebrard meghívta magához az amerikait, hogy kóstolja meg újra a borát, mondván: itt csak valami félreértésről lehet szó. Amikor Parker belépett a birtokra, Hebrard kutyája azonnal megtámadta és alaposan megtépte a szakértőt. Parker elmondása szerint a férfi nyugodt derűvel szemlélte házőrzője tombolását, és amikor kötszert kért, hogy elállítsa lába vérzését, Hebrard hozzávágta az újságja azon példányát, amelyben lehúzta a borát. (Hebrard tagadja a vádakat, szerinte Parker még csak nem is vérzett.) Az amerikai kritikus mindenesetre újra megkóstolta a bort, és csodák csodájára magasabb osztályzatot adott neki, mint korábban. Parker természetesen a nagyon ritka, 1947-es Cheval Blanc-t is kóstolta és a maximális száz pontot adta neki. Vagy nem mert belekötni a legendába, vagy a Cheval Blanc valóban a bolygó legtökéletesebb bora.

A 192.000 fontot kifizető vásárló egyébként egy svájci állampolgár volt, aki a szervezőktől neve elhallgatását kérte. Legyünk őszinték: mi sem szeretnénk, ha a sajtó világgá kürtölné, hogy bárszekrényünkben pihen a világ legdrágább bora. Száz százalék, hogy az összes részeges haver azonnal ott kopogtatna az ajtónkon. - Csak egy kortyot, tesó! Most mit játszod meg magad? Ez is csak egy bor!
De most őszintén: kinek hiányzik ez?

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?

Nézd meg az anyját, vedd el a lányát? Gracie édesanyja Penthouse-modell volt…

Tudományos eredmények mozdítják előre az ártalomcsökkentést

További cikkeink a témában
Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?
Hirdetés