A grillezésről röviden
Hivatalosan is tombol a tavasz! Azok a férfiak, akik kerttel, terasszal, vagy hétvégi telekkel rendelkeznek, vagy olyan ismerőssel, akinek mindez birtokában van, tudják, hogy eljött a grillezés ideje. A grillezés a főzés legférfiasabb aspektusa, ha mondhatom így. Képzeld el, ahogy az izzó parázs fölött állsz, kezedben egy hatalmas villával, mint maga Poszeidón, és gyönyörű hátszínszeleteket sütögetsz, miközben a nők álmélkodva figyelnek, a barátaid pedig elismerően bólogatnak. Jól hangzik, ugye?
A faszenes grill
Előnyei:
- olcsó
- kellemes, füstös íz
- hamisítatlan grill hangulat
Hátrányai:
- tovább tart begyújtani, mint a többi grillezőt
- a nem csak az étel, a ruhád is füstös lesz
- a sütés hőfoka nem szabályozhatő
A grillezés egy ősi motívumot hívatott szimbolizálni, mégpedig a tábortüzet. Évezredekig ülték körbe a családok és közösségek a tüzet, hogy megsüssék az elejtett zsákmány. Ez több volt, mint főzés, szociális kapocs volt az egyes emberek közt. Persze a főszereplő itt a férfi volt, aki képes volt tüzet gyújtani és aki gondoskodott a húsról. A nők és a gyerekek is kivették a részüket, ők növényeket, bogyókat gyűjtöttek és azt varázsolták ehető formába.
Ha újak vagyunk a grill piacon, nem lesz könnyű dolgunk. Ezer féle grillező, kiegészítő, sütőméret és kütyü próbálja eladni magát a gyanútlan vevőnek. Nekünk meg észnél kell lennünk, mert elkölthetjük egy kisebb állam költségvetését, ha nem tudjuk, pontosan mire van szükségünk.
Hasznos
Ha kiválasztottad a megfelelő grillsütőt, akkor jó minőségű faszenet is vegyél hozzá. Semmiképp se használj benzint, olajat, vagy egyéb gyúlékony szereket a begyújtáshoz, mert utána azt meg is fogod enni. Lehet, hogy neked nincs gondod a benzines lazac steakkel, de a barátaid lehet, hogy másképp gondolják.
Először ki kell választanunk, milyen sütési módot preferálunk. Alapvetően három fő csoport létezik. A legegyszerűbb a klasszikus faszenes grillsütő, kicsit modernebb az elekromos sütőlap, végül pedig a gáz grill helyezkedik el a sorban. Vannak olyan elvetemültek is, mint én, aki maga válogatja és hasogatja a tűzhöz a fát, majd megvárja, míg parázs nem lesz a kertben épített grillezőben. Ezt a módszert főleg fanatikusoknak javaslom, mert cirka fél napod rámehet erre.
Faszenes grill
A faszénen sütögetés a klasszikus grill élményt nyújtja. Viszonylag nem igényel túl sok időt, mégis van tűz, meg parázs, ami kellemes füstös aromát ad az ételeknek. Ha így akarunk grillezni, fontos, hogy egy-két szempontot figyelembe vegyünk vásárláskor.
A grillezőn nem érdemes spórolni, mert a rossz minőségű, alumínium, szupermarketes termék hamar tönkremegy, nem biztonságos és az étel elkészítése is macerásabb vele. (Például sütés közben leesik a rács.)
Tartsuk szem előtt, hogy a sütő fel fog forrósodni, hiszen szén izzik benne, ezért legyen acélból, vagy öntöttvasból. Egyrészt masszívabb, nem borul fel véletlenül, másrészt nem torzul el hőre és nem gyújt fel bármit, ami a közelében van.
Figyeljünk oda, hogy ne legyen nyílt a tűztér, mert egy kipattanó szikra megsebezhet, rosszabb esetben rádgyújtja az otthonod. Az ideális modell, az úgynevezett gömb grill (kettle), ami - ahogy a neve is mutatja - egy fém gömb, aminek az alsó féltekéjében helyezkedik el a faszén és fölötte a rács, ráadásul le lehet takarni egy állítható szellőzésű gömbtetővel. Ha igazán luxus cuccot veszel, akkor a sütőrács magasságát is be tudod állítani.
A következő részben az elektromos grillsütőkkel foglalkozunk majd!