Az Északi-tenger partján fekvő Margate-ben kellett szembesülniük a helyieknek azzal a bizarr jelenséggel, hogy egy ház homlokzata mintha túlságosan engedelmeskedni kezdett volna a gravitációnak - ugyanis nekiállt lecsúszni.

Katasztrófáról azonban szó nincs, hiszen egy épületfal nem hajlik ilyen rugalmasan, ez mindössze Alex Chinneck brit dizájner agymenése, aki kitalálta, hogy olyasmit hoz létre, ami "a humor, az illúzió és a színház szimplán kellemes tulajdonságait hordozza magán, és bármilyen szemlélő azonnal megértheti". Ráadásul volt olyan jó fej, hogy semmilyen jelzést nem aggatott a házra, ami arra utalna, hogy ki vagy mi áll a szürreális látványelem mögött, így a közelben lakók jó ideig vakarászhatták a tarkójukat.

Szeretem a meglepetéseket. Sosem szignózom vagy címkézem a munkáimat, így rejtélyesek maradhatnak. Úgy van elhelyezve, hogy először nem azt látod, hogy műalkotás, csak a tátongó lyukat veszed észre a tetején, szóval ez afféle felfedezések sorozata" – mondta el az alkotó a Dezeen kreatív magazinnak.

Ahhoz persze, hogy mindezt megtehesse, az kellett, hogy az épületre már keresztet vessen a sors: a hátsó traktusban tűzkár, az elején vízkár hagyott látványos nyomot, padlózat szinte nem volt benne, a belső részei pedig teljesen elrohadtak. Ebből a pusztulatból meg is hagyott egy keveset Chinneck, a ház felső szintje ugyanúgy romokban hever, alatta pedig felhúzott egy álhomlokzatot, ami egy fordított garázskapu módjára szépen lecsorog a kertbe.

De nem csak annyi célja volt a beavatkozásnak, hogy valami szenzációt keltsen, és írjanak róla ezer helyen, mint ahogyan mi is. Hanem hogy az egyébként kevésbé jómódú, fennmaradásáért küzdő angol tengerparti település centrumából az emberek kimerészkedjenek a még ezen belül is szegénynek számító Cliftonville városrészbe – "fel a dombra", ahogy ott helyben nevezik –, hiszen a legtöbb ide érkező turista megelégszik a városközpont kortárs múzeumának felkeresésével.

Hozzátartozik a sztorihoz, hogy Chinneck a megvalósítás előtt jó egy évig kilincselt ilyen-olyan cégeknél és hatóságoknál, hogy segítsenek neki megvalósítani a From the Knees of my Nose to the Belly of my Toes fantázianevű projektet, szóval a bürokrácia ott sem feltétlenül segíti a kreatitivástól túlcsordulókat. De minél több ilyen jön össze, akár keserves lobbizással, a jövőben annál hamarabban lehet majd elérni a döntéshozóknál, hogy engedjék szárnyalni az ötleteket, mert attól egy város hírneve is szárnyra kaphat.

 

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

J.Lo egy intelligens robot bendőjében küzd meg az MI-vel az Atlas teljes előzetesében

Egy illat azoknak, akik nem ismerik a félelmet – NOVELLISTA Unique Wood
Hirdetés