Kurrens zenei trendekre rávilágító új sorozatunk első felvonásában rögtön felhívjuk a figyelmet valakire, aki május 31-én Budapestre érkezik, és nem nagyon érdemes kihagyni.

Égboltot is lekalapáló dobosokról mindannyian hallhattunk már - na de olyanról, aki ugyanezt a férfimunkát egy elektronikus kütyüvel végzi el? Araabmuzik, vagyis a dominikai-guatemalai származású, Abraham Orellana azzal vált az elmúlt három évben ismertté, hogy a maga módján kitágította a virtuozitás fogalmának értelmezési keretét. Erre akadémián tanult zenészek nyilván ördögöt és romlást kiáltanának, holott ha megnézzük számos videóinak egyikét, azonnal látni fogjuk, miért kapta fel rá a fejét a világ zeneileg fogékonyabb része, különösen a hiphop-ban alkotók - és miért dolgozhatott aztán közülük olyanokkal, mint a Dipset, Busta Rhymes, Ludacris vagy 50 Cent.

Amit apró termetű, de a karrierlétrán egyre nagyobbakat lépő emberünk használ, az az Akai cég hangminta-tároló és lejátszó gépe, az MPC, amin eleinte csak óvodás kora óta űzött hobbiját, a dobolást élesztette újjá, az eredményt meg feltöltögette a YouTube-ra. A nézettségi adatok viszont gyorsan visszaigazolták, hogy a szélsebes ujjgyakorlatokkal kisajtolt, záporozó ütemforgatagra, amihez foghatót még nem nagyon művelt senki, komoly kereslet van - hamarosan már úgy is kezdte nevezni magát, mint “MVP of MPC”, vagyis az MPC legértékesebb játékosa.

A legtöbben az ujjal kopogtató zseniként könyvelték el, de aztán jött a beatgyáros korszak, amiben már nem fürgeségével, hanem gyémántkeménységű instrumentális alapjaival vette le a lábáról a rappereket. 2011 nyarán azonban hirtelen megint mindenkit meglepett: Electronic Dreams néven megjelent nagylemezén eltávolodott a hiphoptól, hogy a védjegyének számító hangokat, hangulatokat megőrizve kilencvenes évekbeli giccses klubhimnuszokat halásszon elő, és leheljen beléjük új lelket. Hozzányúlt többek között a Future Breeze, a Ronski Speed és a Jam & Spoon egy-egy ősrégi slágeréhez (ebből például ez lett) - de úgy, hogy azokat gyakran kísérteties, sötét irányba taszította el, olykor egy zenén belül közös nevezőre hozva a csilingelő melankóliát és a vészjósló idegenszerűséget. A bizarr tónusú lemezt nem véletlenül üdvözölték pozitívan a kritikusok.

Igaz ami igaz, Araabmuzik idén februárban kidobott egy újabb albumot is Instrumental University címmel, ami nem több egy rapmentes hiphop-bemutatónál, és nem is igazán érthető, miért éppen a pályájának sikeres hegymenetében volt erre szüksége - ettől függetlenül magyarországi fellépése kuriózum, és érdemes kipróbálni vele magunkat.

Helyszín: A38 hajó
Időpont: 2012. május 31., 23:00
Belépő: 3000 Ft, elővételben 2500 Ft

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen kutyatápot vegyél, ami a kutyádnak és a pénztárcádnak is jó?

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Májusban megtartják az első szépségversenyt a mesterséges intelligencia által tervezett nőknek

További cikkeink a témában