Neymar PSG-s pályafutása eddig kettős, a viselkedéséről, állítólagos balhéiról szóló történetek pedig egy ideje már unalmasak. A kialakult helyzet viszont érdekes akkor is, ha a PSG-t nézzük, a klubot, amelynek nem titkolt célja, hogy Európa legjobbja legyen.

Neymar augusztusban rekordösszegért igazolt a Barcelonától Párizsba, állítólag úgy érezte, Messi mellett képtelen Aranylabdát nyerni kibontakozni, a PSG-ben viszont minden adott, hogy klubszinten és egyénileg is a csúcsra érjen. Az előbbi konkrétan a Bajnokok Ligája megnyerését, az utóbbi az Aranylabdát jelentené. És úgy önmagában Párizsban a siker jelenleg egyenlő a BL-győzelemmel. Mert annyira kiemelkednek, olyan szinten erősebbek anyagilag a többi klubnál, hogy Neymar nélkül is simán hozniuk kell a francia bajnokságot. (Persze tudjuk, hogy tavaly a Monaco megtréfálta őket, de az nyilvánvaló, hogy hosszútávon a hercegségbeliek sem tudják felvenni a Párizzsal a versenyt.)

Érkezett tehát Neymar, királyi fogattatást kapott, és eddig a teljesítményére nem lehet panasz. A bajnokságban nyolc meccsen hét gólja és hat gólpassza van, a Bajnokok Ligájában négy forduló alatt négyszer volt eredményes és kiosztott három gólpasszt. A Paris Saint-Germain a Bajnokok Ligájában négy meccsen 17 gólt lőtt, egyet sem kapott, többek között a Bayernt is csúnyán megverte. A bajnokságban pedig eddig veretlenül vezet, négy pont az előnye a Monaco előtt.

Vagyis ha a számokat nézzük, akkor eddig a csapat nagyon fut, Neymar pedig nem okoz csalódást. Csak van egy másik oldala is a történetnek. Persze ezek állítólagos dolgok, nehéz megmondani, mennyire igazak. Viszont Neymar már elvileg összebalhézott Cavanival a tizenegyesek miatt, aztán Emerynek is nekiment, mert szerinte túl sokat videóznak, ami neki unalmas.

Most megszólalt végre a PSG edzője, tökéletesen hozta a sablondumát, igazából nem mondott semmit.

Amikor elhoztuk őt a Barcától, megvolt vele a kifejezett célunk. A klub és az elnök is azt akarja, hogy maradjon, maradni is fog a PSG-nél. Elsődlegesen minden labdarúgó ember. Mindegyik játékos esetében másként megy az alkalmazkodás, mi mindent megteszünk annak érdekében, hogy Neymar a lehető leggyorsabban beilleszkedjen.

Nyilatkozta Emery. És bár nem akarunk összeesküvés-elméleteket gyártani, de ez nekünk egy előre megírt, száraz pr-szöveg, és nem egy olyan védőbeszéd, ami azt sugallja, hogy minden rendben. Persze lehet, hogy tévedünk.

Mire gondoltunk a címben?

Nasszer Al-Kelaifi PSG-tulaj és a katari befektetőcsoport 2011-ben nem véletlenül a PSG-t választotta. Párizs a világ egyik legnagyobb, leghíresebb városa, egyetlen számottevő futballklubbal, a PSG-vel. A csapat Kelaifi előtt egyáltalán nem tartozott Európa elitjébe, persze voltak jó periódusai az elmúlt 20 évben, de anyagilag nem vette fel a versenyt a topklubokkal. Aztán jött a katari projekt és a pénz, a cél pedig egyértelmű: a Párizs Európa legjobb csapata kell legyen. Amihez az eurómilliók, milliárdok elengedhetetlenek, de ez nem minden. Carlo Ancelotti, a klub korábbi edzője könyvében azt írja, az ő idejében (2011-2013)

a PSG még egyáltalán nem volt felkészülve arra, hogy Európa egyik elitcsapata legyen.

Többek között a 90-es évekbeli Parmához hasonlította, a klubnak például nem volt saját étterme (a közös kajálások a csapategység kialakításában is fontosak), és nem volt jelen a megfelelő kultúra. A pénz megvolt, a győztes mentalitás viszont hiányzott. A majdnem menesztésével kapcsolatosan is ezt emeli ki. A BL-ben már továbbjutóként játszottak a Portóval, a meccs előtt az elnök és az általános igazgató azt mondta, ha nem nyernek, kirúgják.

Győztek, de Ancelotti szerint ez mindent megváltoztatott (később ő lépett le), és egy Juventus, Milan szintű csapatnál ilyet egyszerűen nem tesznek meg. Mert a fenyegetés értelmetlen, ha ki akarják rúgni, akkor tegyék meg, de egy hasonló húzással csak a csapaton belüli hangulatnak intenek be.

És a jelenlegi Neymar-helyzet is hasonlónak tűnik abból a szempontból, hogy ilyen szintű hiszticunamit (már ha igaz, amit ír a francia sajtó) nem mert megengedni magának a Barcelonánál, és valószínűleg egy Manchester United, Real Madrid stb. szintű klubnál sem tehetné meg. Nem véletlenül, az ilyen húzások összességében csak ártanak, ami végül a sikeresség kárára megy.

Van egy tippünk, hogy ki hagyja el hamarabb a PSG-t

A brazilnak és a klubnak is döntő lehet az elkövetkező néhány év. Neymarról végre kiderül, képes-e vezérként viselkedni, elvezetni a csapatot a Bajnokok Ligája győzelemig. A PSG-nek meg azért, mert bár rengeteget fizettek a játékosért (akinek a marketingértéke is nagy), de az nem tűnik járható útnak, és a sporttörténelem szerint általában bukó, ha egy játékos azt tehet, amit akar, és bármilyen hülyeséget követ el, előbb vonják felelősségre az edzőt vagy keresnek bűnbakot.

Úgy tűnik tehát, hogy mindkét félnek szintet kellene lépjen, máskülönben a Párizs megmarad a francia bajnoki címeknél, BL-negyeddöntőknél. Ami persze nem rossz, de nem is az igazi, látva mennyi pénzt pumpálnak a klubba. Neymarnak pedig már nem igazán akad kibúvó. Most ő az első számú ember mindent (a kelleténél talán többet is) megkap, ha mégis elbukik, akkor nyugodtan elő lehet venni, főleg azért, mert a viselkedése az elmúlt időszakban nem az alázatról és a vérprofizmusról szól. És ez utóbbi tűnik a legnagyobb gondnak. Pláne, hogy még egyáltalán nem bizonyított semmit, nem nyert kupákat, jóllakott, motiválatlan semmiképp nem lehet még.

 

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A cipőkollekció, melyben kompromisszumok nélkül lehetsz szabad, egyedi és vagány

Menhelyről? Tenyésztőtől? Honnan legyen kutyád?

Leszimulálták Mike Tyson és Jake Paul meccsét, óriási KO lett a végeredmény

További cikkeink a témában