Már mutattunk képeket a világ egyik leghíresebb sportfotósától, aki eddig 48 országban mintegy 250 nagy rendezvényen fordult meg a világban, tíz albuma jelent meg. És aki történetesen magyar. A számos nemzetközi sikert elért Bálint Richárddal elmélkedünk kitartásról, leleményességről, ismeretségről, elismertségről, barátságról és csajozásról.

Richárd elhivatottságáról mindent elárul, hogy végigkísérte a Girót a versenyzőkkel együtt, ott volt a szenvedésnél és a pezsgőzésnél is, szóval ő aztán igazán tudja, mekkora teljesítmény egy ilyen túra. És aki ettől még hitelesebben tudta fotózni a körversenyt. Számtalan világeseményre eljutott, vagyis érdemes odafigyelni, milyen út vezet a siker felé.

– Az nyilvánvaló, hogy pusztán tehetséggel nem lehet ilyen magasságba jutni – neked mi kellett ehhez még, Ricsi?

– A sikerhez vagy az eredményességhez vezető útról az emberek több száz oldalas könyveket írnak, nem pedig pár sorban vetik papírra, mint valami tuti receptet. Elérni egy pontra, vagy, ha úgy tetszik a csúcsra, sokféleképpen lehet. Nem csak egy út van, ezért, amikor valamerre elindulsz, az a legfontosabb, hogy bármi is történjen, ne veszítsd el az eredeti célt a szemed elől. El kell fogadni és mindig készen kell állni arra, hogy hol jobbra, hol pedig balra kell sasszézni. Az üzleti világ olyan, mint egy hódító háború: számos kisebb-nagyobb csatából áll, amelynek során, ha minél többet és minél fontosabbakat nyersz meg, annál nagyobb lesz a birodalmad.

Rengeteg raliversenyt fotózott Ricsi

– Nyilván sokakat érdekel, akik kitörnének: hogy juthat ideáig egy magyar?

– Sokat lehetne erről mesélni és hosszan lehetne elemezni, de végül egy nesze semmi fogd meg jól közhely lenne a végeredmény. Azt hiszem, ennél sokkal rövidebb és velősebb magyarázattal szolgál számunkra Robert Capa sokat idézett gondolata: „Nem elég, ha tehetséges vagy, magyarnak is kell lenned.

Ez az én esetemben azért is áll közel a valósághoz, mert valami hasonlót jelent, mint amit anno nála jelentett:

egy idegen, ellenséges környezetben kellett ismeretlenként érvényesülnöm, egyenlőtlen erők küzdelmében. Olyan meccs volt ez, amiben az ellenfeleid sokkal jobb anyagi feltételek mellett és összehasonlíthatatlanul jobb körülmények között dolgozhatnak.

Számodra nincs más, amiben bízhatsz, mint a tehetséged, a kitartásod, a leleményességed és a küzdeni tudásod. Paradox módon, a hátrányos helyzetedben rejlenek azok a láthatatlan előnyök és energiák, amelyekkel ha jól gazdálkodsz, idővel a többiek elé tudsz kerülni.

Egy Bálint-fotó Iniesta vb-t eldöntő góljáról

– A piszkosul sok munkának már van látható eredménye, ám meglepne, ha nem lenne még komolyabb célod. Elárulod, mik azok? Mi az álmod?

– Veszélyes dolog folyamatosan célokat kitűzni és egyfolytában álmodozni. Persze, szeretnék minél több értéket teremteni, de egy-egy ilyen projekt sokat kivesz az emberből.

Úgy gondolom, hogy a zene, a film, a kép és az írás nem olyan dolgok, amiket napi nyolc órában lehet heti öt napon, negyvenöt éven keresztül csinálni. Mert ezeket igazából nem is lehet „csinálni”. Vagy jön belőled, vagy nem.

Ha nem jön, akkor egyszerűen nincs mit tenni. Ha viszont jönne, de nem teheted, akkor egy masszív belső feszültséget idéz elő benned. Persze az izgalmas sportesemények és a jó témaválasztás sokat segíthet abban, elkerüld ezt az alkotói válságot. A célok állandó hajhászása viszont könnyen csalódottá és ezzel együtt boldogtalanná tehet. Ilyen állapotban pedig csak a Twist Olivérrel próbálhatsz meg konkurálni…

– Hogy érzed, itthon mekkora az elismertséged? Szerinted hogyan lehetnél ismertebb saját hazádban? Egyáltalán érdekel ez?

– Válasszunk szét két dolgot: az ismertséget és az elismertséget. Először is azért, mert az ismertség leginkább egy gyorsan múló állapot, az elismertség pedig egy időtálló dolog. A valóságshow-k és a bulvársztorik uralta médiában az ismertség mértéke az elismertség mértékegysége. A celebeket sokan felismerik, az értékeket jóval kevesebben. Mivel én nem tartozom a celebek közé, így a népszerűségi mutatóm sem mérhető hozzájuk. Aki viszont találkozott már a képeimmel és a munkáimmal, úgy gondolom, hogy tisztel és becsül annyira, amennyi a folytatáshoz és az önbecsülésemhez kell. Hiszek abban, hogy azok vagyunk, amit teremtünk.

Végigfotózta a Giro d'Italiát

– Megszállott vagy, járod a világot. Ez a magánéletedre milyen hatással van? Van olyanod?

– Azt hittem már elfogytak a nehéz kérdések, erre tessék, a végére maradt a legnehezebb... Kezdjük a barátokkal és zárjuk szerelmekkel. Nos, ami azt illeti, rengeteg ismerős vesz körül, de nagyon kevés barátom van. A sok utazás mellett alig van időm ápolni a barátságokat. Akikhez mindenképpen ragaszkodom, és akik ugyanígy ragaszkodnak hozzám, azokkal egy jó ideje rendszeresen közös programokat szervezünk az érdeklődési körünknek megfelelően. Ez valahogy úgy néz ki a gyakorlatban, hogy az egyikkel kajakozom, a másikkal bringázom, a harmadikkal bokszolok, a negyedikkel horgászom, az ötödikkel pedig pókerezni szoktam.

Ugyanilyen fix, tökéletesen működő forgatókönyvem viszont nem létezik a párkapcsolataimra. Amiben ugye nincs semmi meglepő. Jó néhány olyan nő volt az életemben, akikért a férfiak nagy többsége a kezét-lábát törte volna. Egy pontig én is így voltam velük. Ezt a pontot nevezzük stílszerűen töréspontnak. Volt, aki velem szakított, és volt, akivel én szakítottam azért, mert a közös életünk már túl sok áldozattal és kompromisszummal járt valamelyikünk részéről. Ez egy túl nehéz kérdés... Nem lehet rá pár mondatban válaszolni.

A lényeg, hogy ha igazán szeretsz valakit, nem várhatod el tőle, hogy a te életedet élje.

Ha gyerekeket és családot szeretnél, nem teheted meg, hogy kimaradsz az életük nagy részéből. Olyan dilemma ez, amiben könnyű kettészakadni, de nehéz együtt maradni.

Nézd meg Ricsi legújabb albumát, a Giro d’Italia Face to Face 2015-öt.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?

Újabb fogadási balhéba keveredett a korábban tíz hónapra eltiltott Tonali

Littler a Premier League-ben is felért a csúcsra

További cikkeink a témában
Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?
Hirdetés