Először is, tisztázzuk, mik is azok a szabadgyökök. Ez a megfoghatatlan kifejezés azokat a faktorokat takarja, amelyek szervezetünk öregedésében játszanak hatalmas szerepet, de az újabb kutatások szerint egyes betegségek kialakulásáért is felelősek. Anyagcserénk oxidációval jár, ez „öregíti” el testünket az évek során, s a szabadgyökök épp ezt az oxidációt gyorsítják fel, mégpedig azon tulajdonságuk okán, hogy bármilyen sejtben képesek kárt tenni. Szörnyen instabilak ugyanis, így szinte mindennel reakcióba lépnek, ami az útjukba kerül, pusztítást hagyva maguk mögött.

Szükségünk van tehát olyan anyagokra, amik megkötik a szabadgyököket, semlegesítve hatásukat. Ezek az antioxidánsok, amelyek – nevük is jól mutatja – a szervezetben zajló káros oxidációs folyamatokat akadályozzák meg.
A név ne tévesszen meg senkit, az antioxidánsok nem valami különleges, új vegyületek: csoportjukba tartozik például az A, a C és az E-vitamin, és a halolajban található omega-zsírsavak is antioxidáns hatással bírnak. Ahogyan az ipar antioxidánsokat használ a termékek szavatosságának megőrzése érdekében, úgy nekünk is szükségünk van ezeknek az anyagoknak a védelmére. Ahogyan a Pharmanex University kutatói fogalmaztak: „A testünkben található antioxidánsok mennyisége egyenesen arányos azzal, meddig élünk”.

De vajon hogy néz ki egy antioxidánsban gazdag étrend, mi mindenről kell lemondanunk ahhoz, hogy egészségesen élhessünk? Tulajdonképpen semmiről. Manapság ugyan hatalmas piaca van az antioxidáns étrendkiegészítőknek, a legokosabb, ha első lépésben beiktatunk néhány kisebb változást a táplálkozásunkban. Legfontosabb a gyümölcs- és zöldségfogyasztás: mindenki tudja, hogy sokat kellene ennünk belőlük, de vajon meg is tesszük? Lássunk néhány apróságot, amivel szinte észrevétlenül növelhetjük antioxidáns-bevitelünket!

Minden nap egyél egy almát (vagy tetszőleges gyümölcsöt). Szinte fel sem tűnik, de egész szervezeted hálás lesz érte.
Ízesítsd a teádat száz százalékos (vagy frissen facsart) citromlével! A C-vitamin az egyik legjobb barátunk a szabadgyökök elleni harcban.

Csökkentsd a napi dohányzásadagod! Egyetlen szál cigaretta szabadgyök-felszabadító hatásának megszüntetéséhez 60 mg C-vitaminra van szükség!

Fogyassz olívaolajat napraforgóolaj helyett – legalább részben. A telítetlen zsírsavak antioxidáns hatással bírnak.

Szénsavas üdítőadagodnak legalább egy részét cseréld le jó minőségű gyümölcslére: ugyanolyan finom (sőt!), mégis sokkal egészségesebb!

Természetesen, ha valakinek megnövekedett antioxidáns-bevitelre van szüksége, például fokozott sport, fizikai munka vagy betegség esetén, akkor ennél jóval komolyabb gyógynövényekhez kell folyamodnia. Íme, néhány különlegesség:

Ördögcérna vagy lycium: Japánban évezredek óta használják, a rákgyógyászat fontos növénye. A C-vitamin antioxidáns-mennyiségének sokszorosát tartalmazza, emiatt alkalmazzák a sugárkezelés vagy kemoterápia mellékhatásainak csökkentésére is.

Kínai keserűuborka vagy gâc: ez a csodagyümölcsként emlegetett termés, miután lepotyog a fáról, hosszú hónapokig nem kezd el rothadni, még a trópusi dél-ázsiai klíma ellenére sem. Nem véletlen: antioxidánstartalma az egyik legmagasabb a világon.

Homoktövis: szinte bármelyik patikában és drogériában hozzájuthatunk ennek az apró bogyós gyümölcsnek a levéhez, amely igazi gyógyír a szabadgyököktől legyengített szervezet számára.

Ciligyümölcs: tízszer annyi C-vitamint tartalmaz, mint arányos mennyiségű kivi, 46-szor többet, mint a mandarin, ezen kívül B-vitaminokat és E-vitamint is. Dél-Kína tartományaiban terem.

Akármelyiket is fogyasztod, tuti, hogy nem nyúlsz mellé. Az ízük néha hagy némi kívánnivalót maga után, na de nem is gasztronómiai megfontolásból kell enned vagy innod őket, hanem az egészségedéért.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen kutyatápot vegyél, ami a kutyádnak és a pénztárcádnak is jó?

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Távozik a Real Madrid csapatkapitánya

További cikkeink a témában