A legkeletebbi, s egyben legegzotikusabb Eb-helyszín nem szépségéről híres, de bizonyos, hogy senkinek se fog unalomba fulladni a donecki Eb-túrája.

Érdekesség

Doneck ma Ukrajna ötödik legnagyobb városa: szűken véve egymillió, az agglomerációt is beleszámítva másfélmillió lakosa van. 1917-ben kapta meg a városi rangot, ekkor még Juzovka néven. A történelem viharai azonban egy pillanatig se kímélték a bányásztelepülést, amelyet ily módon először (1924-ben) Sztálin néven neveztek (nyilván nem nehéz kitalálni, kiről), a húszas évektől pedig Sztalinónak. A második világháborúban Donecket (oroszosan Donyecket, csak hogy még bonyolultabb legyen az elnevezősdi) porig rombolták a német csapatok.

Élet

A doneckiek tisztában vannak vele, hogy városuk nem épp egy Párizs, ezért ők maguk is azt javasolják, hogy próbáljuk érdekességként felfogni a helyi viszonyokat. Egész biztos, hogy minden turista imádni fogja például a kvasz-traktorokat! A kvasz egy erjesztett, nagyon egészséges, alacsony alkoholtartalmú ital, kiváló frissítő a nyári kánikulában. Isszák is rendesen az ukránok: gyakran botolhat az ember a városban állomásozó tartálykocsikkal, pontosabban traktorokkal, amelyeknél kvaszt mérnek. Kihagyhatatlan!

Közlekedés

Marsrutka, még mindig, és persze taxi: ne kapj sokkot, ha rendszerváltás előtti időket idéző autókba botlasz úton-útfélen. A városnak természetesen saját reptere is van, de megközelíthető vonattal is. Gyakran Kijeven keresztül juthat csak el ide az ember. A városon belül trolik is közlekednek, ha valaki nem tud élni a pesti kispirosok nélkül, itt nem lesznek hiánytünetei. 

Kultúra

Természetesen semmi okunk lesajnálni vagy lenézni a várost, hiszen attól, mert nem szép, még sok kulturális érdekességet tartogat. Mivel a lakosok jelentős része orosz leszármazott vagy épp ma is orosz, így jó komolyzenében és balettban nincs hiány. Az Állami Zeneakadémiának hála számos koncert és előadás van egész évben – és van egy nagyszerű koncertterem is. A város legérdekesebb helye azonban minden kétséget kizáróan az Artema utca, ami telis-tele van jó éttermekkel, üzletekkel, régi épületekkel, emlékművekkel és kiülős kávézókkal. Van még a városban szoborpark, számos háborús emlékmű – és persze ki ne hagyjuk a Soledar sóbányát és a Jézus Megdicsőülése templomot se!

A stadion

A Donbass Arena talán az Eb-helyszínek leghíresebbike. „Győzelmeink színhelye” – ez a hivatalos szlogenje, és úgy tűnik, az első meccs alapján ez még reális is lehet. 2009 januárjában nyitották meg, 52518 főt képes befogadni. 

Klubcsapat

A város csapata a nemzetközi vérkeringésbe is be-bekapcsolódó Sahtar Doneck. A klubot 1936-ban alapították. Jelenlegi, egyébként bajnok játékoskeretében igen magas az egy négyzetméterre jutó brazil légiósok száma. Szurkolóik pedig – ezt már 2009-ben a Barcelona ellen is megmutatták – nem ismernek tréfát, ha piróról van szó. 

Meccsek

Franciaország-Anglia (június 11. 18:00)
Ukrajna-Franciaország (június 15., 18:00)
Anglia-Ukrajna (június 19., 20:45)

C1-D2 negyeddöntő (június 23., 20:45)

Olvass el minden fontosat az Eb csapatairól!

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen kutyatápot vegyél, ami a kutyádnak és a pénztárcádnak is jó?

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

A Barcelona ügyesen keverte a lapokat, történelmi szerződést írhat alá a Nike-val

További cikkeink a témában