A Huawei új csúcstelefonja felismeri a tárgyakat és pillanatok alatt fordít egyik nyelvről a másikra, a teljesítményével pedig kevesen versenyezhetnek.

Tavaly azt mondtuk, hogy a Huawei sajnálhatja, hogy a Samsung Galaxy Note 7-et diszkvalifikálták a versenyből, hiszen míg a tavasszal megjelenő P-sorozatnak igazából nem sok esélye van rá, hogy nagyobbat szóljon, mint a Galaxy S-széria, a Mate 9-cel reális esélyük lett volna, hogy nyílt sisakos küzdelemben is odapörköljenek egyet a nagy konkurensnek. A megérzésünk helyes lehetett, ugyanis idén végre tényleg szemtől szembe került a két gyártó phabletje, és az első benyomásaink alapján a Mate 10 Pro semmivel sem rosszabb telefon, mint a nyár végén bemutatott Galaxy Note 8.

Tegyük hozzá, hogy egyelőre sem a Note 8-at, sem a Huawei csúcstelóját nem volt időnk hosszabb tesztnek alávetni, így az összevetés felületes, de a bemutatón szerzett tapasztalataink alapján a Mate 10 Pro nem pusztán jó, hanem nagyon jó telefonnak tűnik, amire érdemes lesz várni.

Az első benyomás a telefonnal kapcsolatban, hogy meglepően könnyű egy kézzel kezelni, ami annak köszönhető, hogy bár a hatcolos kijelző ugyanakkora, mint a tavalyi Mate 9-ben,

a keret minimalizálásával a telefon lényegesen kisebb lett, mint az elődje.

A Mate 10 Próban egy 18:9-es képarányú AMOLED-kijelzőt találunk, aminek a felbontása 2160x1080 pixeles, és bár ez visszalépés a tavalyi Mate 9 Pro (és Porsche Design) QHD felbontásához képest, a gyakorlatban egyáltalán nem tűnik fel az alacsonyabb felbontás.

A telefonon Android 8.0 fut, vagyis Magyarországon a november közepén boltokba kerülő telefon lesz az első, ami már a legújabb Androiddal érkezik. Emellett megújult az EMUI felhasználói felület is, aminek egyik leghasznosabb újítása az úgynevezett navigation dock. Ez gyakorlatilag egy virtuális Home-gomb, ami a kijelző bármely részén elhelyezhető, és ugyanazokat a funkciókat tudja, mint a Porsche Design Mate 9 vagy a P10 Home-gombja, vagyis egy az egyben kiváltja az alsó navigációs sort. Ez nem csak azért jó, mert egy gombbal kezelni a telefont kényelmesebb, mint hárommal, hanem mert így

az alsó navigációs gombokat teljesen el is tüntethetjük a kijelzőről.

A Mate 10 Pro egyik legjobban várt újdonsága a Huawei saját gyártású, Hisilicon Kirin 970 procija, ami egy dedikált segédprocesszort is kapott a mesterséges intelligenciával kapcsolatos feladatokhoz.

Jelen pillanatban a telefon két területen profitál látványosan a gépi tanulás jótékony hatásából: az egyik a Microsofttal közösen fejlesztett fordító program, amellyel lehetőségünk nyílik azonnali fordításra oda-vissza, valamint egy fotó alapján idegen nyelvű szövegek lefordítására is. Ez a saját tapasztalataink alapján egyelőre kicsit felemás eredménnyel működik, a hangfelismerő néha félreérti, amit mondunk neki, és a szövegfelismerő sem működik 100%-osan, ennek ellenére azért összességében eléggé sci-fi, hogy

mondunk valamit a telefonnak angolul, és szinte azonnal halljuk a fordítást spanyolul

(vagy franciául, svédül és még egy csomó nyelven, csak sajnos egyelőre magyarul nem).

Ennél is fontosabb szerepet játszik a mesterséges intelligencia a fotók készítésében, hiszen a Google Pixel 2 XL-hez hasonlóan a Mate 10 Pro is az AI segítségével hozza létre a profi tükörreflexes gépekhez hasonló, elmosott hátterű portréfotókat. Ez a funkció egészen zseniálisan működik a telefonban, ami elég komoly érv a Mate 10 mellett, hiszen az itthon is kapható telefonok közül a Note 8-on kívül a Huawei telefonja az egyetlen csúcskategóriás androidos teló, amivel profi portréfotókat készíthetünk.

A mesterséges intelligencia amúgy nem csak a portréfotózásban hasznos, de

képes felismerni a különböző tárgyakat, témákat is,

és ezekhez igazítani a fényképező beállításait. Ha például ételt érzékel, akkor automatikusan makró üzemmódra vált, és kicsit a telítettséget is feljebb állítja. A Huawei szerint a telefon jelenleg 13 különböző témát képes felismerni, mint például tájkép, portré, kutya és cica, de arra is képes, hogy megkülönböztesse, hogy a képen virág vagy valamilyen másfajta növény szerepel (hogy ez mennyiben befolyásolja a beállításokat, azt mondjuk nem tudjuk).

Visszatérve a hardverre, a Huawei eléggé kitett magáért, hiszen az Antutu benchmark teszt alapján

a Kirin 970 teljesítménye semmivel sem marad el a Snapdragon 835-től,

vagy az Exynos 8895-től, összességében (CPU, RAM, GPU, UX) pedig a Huawei telefonja egy hajszálnyival jobban is teljesített, mint a Note 8. Hogy a Mate 10 Pro a legerősebb androidos telefon lenne, azt csak azért nem merjük kijelenteni, mert az Antutu hivatalos pontszámai szerint a OnePlus 5 és a HTC U11 egy kicsit beelőzi - mi az előző telefont nem próbáltuk, az utóbbinál pedig a Mate 10 egy fokkal jobban teljesített a mi méréseink szerint, de mivel az Antutunál van néhány százaléknyi "hibahatár" (vagyis az eredmények közvetlenül egymás utáni méréseknél is kicsit eltérhetnek egymástól), így maradjunk annyiban, hogy a Mate 10 jelenleg az egyik legerősebb androidos telefont.

A telefon hazai elérhetőségéről annyi biztos, hogy Magyarországon a sima Mate 10 nem, csak a Pro verzió lesz kapható november közepétől, és az európai 800 eurós árából kiindulva Magyarországon kábé 260 ezer forint körül lehet az ára.

 

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?

Összedőlt egy 2,5 kilométeres baltimore-i híd, miután nekiment egy konténerszállító hajó

A középkategória csúcsa – kipróbáltuk a Redmi Note 13 Pro+ 5G-t

További cikkeink a témában
Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?
Hirdetés