A rovarok hatalmas látószögű látószerve adta az ötletet a mozaiklátást szimuláló kamera megalkotásához.

A légy elsősorban hatalmas látószögű, a mozgások detektálására különösen érzékeny látószervének köszönheti villámgyors menekülési képességét. Ha egy ilyen felépítésű szem ilyen remekül működik a szeme, akkor készítsünk egy hasonló kamerát!

Amerikai kutatóknak sikerült is ez az egyébként igencsak embert próbált feladat: elkészült a világ első, mozaiklátást szimuláló kamerája. A készülék domború felületén száznyolcvan darab apró képalkotó egység kapott helyet, a látószög 160 fokos, a mélységélesség hatalmas, ráadásul a kép szélein sincs semmilyen torzítás. Egyetlen, bár nem elhanyagolható negatívum, hogy az egy centiméteres átmérőjű prototípus száznyolcvan képérzékelőjének minden darabja csak egyetlen pixeles, vagyis a felbontás még igen alacsony.

A hangyák látószerve egyébként pontosan ennyi, vagyis száznyolcvan szektorból, úgynevezett ommatidiumból áll, vagyis egy hangya körülbelül olyan képet lát, mint a most elkészült rovarszemkamera. Bőven van azonban még hova fejlődni, hiszen például a lepkék látószerve akár több mint húszezer ommatidiumot is tartalmazhat. A rovarszemet mintázó kamerákkal első körben várhatóan kémkamerákban, megfigyelő rendszerekben és endoszkópokban találkozhatunk majd.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

A Leica legolcsóbb fényképezőgépe azonnal képet ad a kezedbe

További cikkeink a témában
Egy illat azoknak, akik nem ismerik a félelmet – NOVELLISTA Unique Wood
Hirdetés