Vennél névtelen indiai telefont, ha ugyanannyit tudna és ugyanannyiba is kerülne, mint egy Sony vagy egy LG? Vagy egy Samsung? Nem, nem vennél, és ezt a Karbonn is nagyon jól tudja, így a kínálatukban csúcskategóriásnak számító, egyébként tisztességes középkategóriás Titanium X-nél az egyetlen járható utat választották: annyira különbözni a konkurenciától, amennyire ez csak fizikailag lehetséges. A ZTE-nek a Blade-del egyszer már bejött ez a taktika, így joggal reménykedtünk benne, hogy egy újabb kellemes meglepetést okozó underdoggal lesz dolgunk.

Megjelenés

A telefon elsőre a korábban tesztelt Nokia Lumia 1320-ra emlékeztet, elsősorban a fehér borítás miatt, ami azt a hatást kelti, mintha a telefon eleve tokban érkezne. 143,9x70,5x9,9 méreteivel a Titanium nem egy anorexiás darab, de még vállalhatóan nagy, a Sony Xperia M2-nél például semmivel sem nagyobb.

Akiknek volt már dolga Samsung telefonnal, azok attól sem nagyon fognak kétségbe esni, hogy az alsó érintőgombok közl a visszalépés került a jobb oldalra, az oldalsó hangerő-szabályozó gombok pedig a telefon bal oldalán helyezkednek el. Ez a olyan helyzetekben, amikor a telefont elfordítva használjuk (pl. játékok, filmek) nem a leg praktikusabb, de egyébként gyorsan meg lehet szokni.

Kijelző

Nem véletlenül emlegettem a bevezetőben a ZTE Blade-et, hiszen a kínai teló 2010-ben éppen azzal hasított nagyot, hogy az elfogadható teljesítmény mellé egy olyan méretű kijelzőt tudott felmutatni, ami addig kizárólag a csúcskategóriás telók privilégiuma volt.

Ma már persze kicsit más a helyzet, a nagyobb már nem egyértelműen jobb, de a Titanium X ötcolos, full HD IPS kijelzője minden szempontból nagyon komoly eresztés ebben a kategóriában. Az IPS-ről annyit, hogy a színei talán egy fokkal fakóbbak, mint például a hasonló szinten mozgó (szintén IPS kijelzős) LG-telefonoké, ellenben fényerőben és betekintési szögben lazán túllicitálja a konkurenciát. A betekintési szög konkrétan annyira jó, mintha nem is kijelzőt néznél, hanem egy matrica lenne ráragasztva a telefon képernyőjére – minden szögből, minden oldalról pontosan ugyanazt a képet kapod, sehol egy fakó folt vagy elmosódottság.

Teljesítmény

A gyönyörű kijelzőnek persze valahol meg kellett fizetni az árát, hiszen ha a Titnaium X mindenben ilyen egyenletesen jól teljesítene, akkor az eMagnál sem 65 ezer forintért árulnák, hanem legalább a másfélszereséért. Valahol mégis kihagyott ziccernek érzem a konfigurációt, hiszen ha az indiai gyártó hajlandó lett volna a PowerVR SGX544MP2 GPU-nál egy fokkal izmosabb garfikus chipet a telefonba rakni, akkor egy egészen erős hardvert kapnánk a kezünkbe. Bár a Mediatek proci nem a legminőségibb, de a négy darab 1,5 GHz-es Cortex-A7 mag tisztességesen teszi a dolgát, és általában az 1 GB RAM sem érződik túl kevésnek (ezt az Antutuval és Vellamóval elvégzett benchmark tesztek is igazolták), de mindez hiába, ha a GPU olyan szűk keresztmetszetet teremt, amin komolyabb grafikájú játékok csak nagyon nehezen (vagy egyáltalán) nem férnek át.

Használat

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy amíg egy full HD film tökéletesen fut a telefonon, és a normál használat közben is legfeljebb annyit érzünk, hogy a Titanium mintha kicsit lomhább lenne a többi telónál, a Real Racing 3-szintű játékokat azonnal el is felejthetjük, ha nem szeretnénk szépen kidolgozott állóképeket nézni. Az Asphalt 8-nál valamivel jobb volt a helyzet, de a tökéletes játékélmény érdekében itt is meg kellett elégednem a közepes grafikai beálltásokkal.

Bár a telefonba mindössze 1,48 GB ROM került, a 11,42 GB belső tárhellyel együtt mégis egészen terjedelmes tárkapacitást kapunk, amivel az egyetlen probléma, hogy ezt tovább bővíteni már micro SD-vel sem lehet - ha elfogy, akkor elfogy.

Felhasználói felület, alkalmazások

Az indiaiak nem sokat cifrázták, a Tintaniumon szinte egy teljesen gyári, 4.2.2-es Android fut annak minden előnyével és hátrányával együtt, így saját felhasználói felületről gyakorlatilag nem beszélhetünk.

A telefon ennek ellenére is az egyik legegyedibb, amelyet valaha a kezembe fogtam, köszönhetően a rengeteg előre telepített alkalmazásnak, amelyek hasznosságát némileg csökkenti, a fun factort viszont mindenképpen növeli, hogy Indián kívül nem igazán használhatóak. A Hungama zenei alkalmazásban például azonnal megkapod Bollywood Top 20 slágerét, Rammsteint, esetleg Red Hot Chilit viszont hiába keresnél. De Michael Jacksont és Skrillexet sem ismerik arra felé. Aztán van egy étterem/szálloda/szórakozás kereső alkalmazás is, ami csak indiai éttermeket/szórakozásokat volt hajlandó felajánlani. Igaz, nem próbáltam ki, hogy szállítanak-e házhoz a XI. kerületbe, de van egy erős megérzésem ezzel kapcsolatban.

 

Az igazi kabaré viszont a Karbonn Zone nevű alkalmazás, ami valószínűleg a Sony Xpreia Lounge-hoz és az LG SmartWorldhöz hasonló funkció lenne, a végeredmény viszont olyan, amit nehéz lenne szavakkal leírni. Üdv, a '90-es években, apafej!

Természetesen a telefonon találunk azért hasznos alkalmazásokat is szép számmal, a Kingsoft Office, a Flipboard vagy a kellően primitív, kevés akksit fogyasztó játékok (Bubble Bash, Fruit Devil, Death Racing) megléte kifejezetten jó pont. Operációs rendszerből a gyári gagyin kívül alapból csak az UC Browser van, ami tényleg nem rossz választás, de egy Chrome és egy Opera Mini kettős mellett már teljesen felesleges.

Akkumulátor

Kellemes meglepetés, hogy a telóba tekintélyes méretű, 2300 mAh-os akksi került, amivel a Titanium lazán eldöcög egy napig töltés nélkül, de automatikus fényerőn még a folyamatos netezést is nyolc óráig bírja. Nem ilyen megengedő a telefon a játékokkal, amelyekből a jobb grafikával rendelkezők akár négy-öt óra alatt is csontra le tudják szívni az akksit, akik viszont filmezni szeretnek, azoknak szerencséje lesz, hiszen full HD filmeket akár tíz órán keresztül is nyomathatunk a telón megállás nélkül.

Kamera

A kamerával vegyes érzéseim vannak, egyrészt, mert a 13 megapixeles kamera helyett én egy erősebb GPU-nak jobban örültem volna, másrészt, mert 13 megapixeleshez képest a képektől sem voltam elájulva. Egyáltalán nem rosszak, de látatlanban biztosan nem mondanám meg, hogy 13 megapixeles kamerával készültek.

Összegzés

A Karbonn lelki szemei előtt érezhetően a Huawei példája lebeg, akiknek a legótvarabb gagyiból sikerült lépésről lépésre szépen kivakarniuk magukat  ha az indiaiaknak is ez a célja, akkor a Titanium X-szel mindenképpen jó irányba indultak el, hiszen hibái ellenére alapvetően egy kellemes ár-érték aránnyal rendelkező telefonról van szó, amelyet egy szűkebb csoportnak (ők lennének a mobilon filmezők) kifejezetten ajánlani is tudunk.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?

Összedőlt egy 2,5 kilométeres baltimore-i híd, miután nekiment egy konténerszállító hajó

A középkategória csúcsa – kipróbáltuk a Redmi Note 13 Pro+ 5G-t

További cikkeink a témában
Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?
Hirdetés