Hazánkba is megérkezett az LG első 4K televíziója, mely gigantikus méretben kínál elképesztő képminőséget.

Az LG tavaly ősszel jelentette be a 84LM960V típusjelzésű készüléket, mely a gyártó közlése szerint a világ első, 84 colos képátlóval rendelkező, Ultra HD felbontású 3D televíziója. Azóta eltelt néhány hónap, és az abszolút erőfitogtató tévé végre megérkezett Magyarországra, olyannyira, hogy ma már bárki által megvásárolható. Mivel egy ekkora behemót szállítása és teszteltetése nem egyszerű feladat, az LG hazai képviselete úgy döntött, a budaörsi Euronics Mega áruházban nyújt lehetőséget egy gyors próbára. Hazánkban jelenleg egyébként még csak három darab ilyen tévé van, egy az Euronicsban, egy a Westendben lévő Media Marktban, egy pedig a cég budapesti központjában.

Dizájn

Az LG 84LM960V egy valódi high-end szupertévé, ami már rögtön a külsején is felfedezhető, ugyanis a készülék egyszerűen remekül néz ki. A káva körülbelül két centiméter széles, ami első hallásra talán soknak tűnhet, de egy ekkora felületű televízión a gyakorlatban nagyon is keskeny. Maga a négy centiméter vastag tévé egész pontosan 68,2 kilogrammot nyom a mérlegen, és ehhez még hozzájön a masszív talp 11,2 kilogrammja. Ebből, illetve a hatalmas méretből sejthető, hogy az összeszerelés és a beüzemelés nem éppen egyemberes feladat, de a tévé árába beleszámolta az LG, ahogy a házhoz szállítást is.

Méret

84 col az bizony barátok közt is 213 centiméter. Hatalmas felület, melyhez bizony nem kis nappali kell. Hogy könnyebb legyen elképzelni, pontosan mekkora is egy ilyen tévé, vegyünk egy 42 colos átlagos modellt és annak felületét szorozzuk be néggyel. Na ez a 84 col! Ha normál tévéadást nézünk rajta, nem árt mintegy 7,5 méteres távolságba menekülni, ha pedig 720p HD tartalmat varázsolunk rá, akkor már ötméteres közelségbe merészkedhetünk. Full HD filmek esetén 3,5 méterről már kiváló a vizuális élmény, ha azonban sikerül valamilyen 4K-anyagot szereznünk, akkor csak abban az esetben élvezhetünk ki minden egyes pixelt, ha 1,8 méterről bámuljuk a 2,1 méteres képátlót. Ez persze nem túl életszerű, de csak ilyen közelről aknázható ki maximálisan az Ultra HD-ben lévő extra töltet.

Kérhetünk kisebbet?

Aki ledobja a gépszíjat a 84 coltól, az megnyugodhat, ugyanis az LG-től érkeznek majd ennél jóval kisebb és jelentősen olcsóbb Ultra HD tévék, melyek közül a kisebb 55 colos, a nagyobb 65 colos lesz. A dolog egyetlen szépséghibája, hogy kisebb képátló esetén még közelebb kell ülnünk ahhoz, hogy a 4K-t maximálisan ki tudjuk élvezni... 55 col és Full HD tartalom esetén 2,2 méter a kritikus távolság, ha viszont ugyanezen méretre 4K anyagot varázsolunk, akkor már 1,1 méter az a távolság, ahonnan még minden pixel látható az emberi szem által.

A lényeg: az Ultra HD eszméletlen képminőséget biztosít, de főleg akkor van értelme, ha nagyon nagy tévét veszünk, vagy ha egy kisebb modellt viszonylag közelről sasolunk. És aki esetleg még nem tudná: a Full HD 1920x1080 pixelt (két megapixel), az Ultra HD 3840x2160 pixelt (nyolc megapixel) jelent. A képpont mennyiség növekedése tehát négyszeres.

Mi van belül?

Míg a felsőkategóriás Full HD tévék többségében ma már local dimminget, vagyis remek kontrasztarányt és ezáltal kiváló képminőséget biztosító hátsó LED-es megvilágítás rejtőzik, addig a 84 colos 4K nagyágyúban meglepő módon oldalsó LED-fények lapulnak. Ettől függetlenül mind a kontraszt, mind pedig a képminőség nagyon pöpec, és szerencsére felhősödés jelenséggel sem találkozhatunk. A képfeldolgozást egy harmadik generációs XD Engine-re bízták, ami egyébként nemcsak a natív 4K felbontással képes megbirkózni, hanem Full HD-ből is képes 4K-t konvertálni. Az eredmény nem rossz, de persze egy felkonvertált tartalomtól csodát senki se várjon.

Ha LG és ha 3D, akkor bizony passzív, ennek megfelelően a 84LM960V is passzív 3D technológiájú. Ennek hátránya, hogy Full HD filmek esetén sajnos elbukjuk a Full HD felbontás egy részét, ha viszont 4K 3D-t nézünk, akkor már bőven van miből elveszni egy keveset. A LED háttérvilágítású LCD-panel energiafogyasztása egyébként 256 W, ami egy ekkora méretű tévé esetében teljesen korrekt érték.

Kezelhetőség, hang

Mivel jelen tesztalanyunk egy még 2012-ben bemutatott termék, gyakorlatilag teljesen ugyanaz a menü van rajta, amilyennel a cég jóval egyszerűbb 2012-es tévéin is találkoztunk. Ezzel azonban nincs is probléma, a menürendszer könnyen kezelhető és jól áttekinthető. Integrált kamera ebben a készülékben még nincs, így alaphelyzetben nem kapunk mozgásfelismerést, a normál távirányító mellé jár viszont egy Magic Remote nevezetű giroszkópos okosság, mellyel a levegőben mutogatva tudjuk kezelni a készüléket.

Az internetböngésző minden további nélkül megjeleníti a flash tartalmakat, ezenkívül pedig ingyen 3D filmekhez és tévés appokhoz is könnyen hozzáférhetünk. A hangminőség és a hangerő meglepően korrekt, ami főleg annak tudható be, hogy egy 2.2-es hangrendszert építettek be, a maga 2x10, illetve 2x15 W-os teljesítményével. No persze vélhetően kevés olyan vásárló lesz, aki ne valamilyen menő házimozi hangrendszerrel használna majd egy ilyen high-end tévét.

4K tartalmak

Az Eutelsat januárban indította be első európai Ultra HD műholdas tesztsugárzását, melyet akár Magyarországon is ingyen lehet fogni, és áprilisban az Astra is hasonló lépést tett. A tesztadásokat követően várhatóan 2014-ben startolnak majd el az első 4K felbontású valódi tévécsatornák, az új technológia térnyerése azonban nem lesz túl gyors. Előrejelzések szerint 2020-ban a televízióknak még csak 15 százaléka lesz Ultra HD felbontású, és ez a részarány az ötvencolos és annál nagyobb tévék esetében is csak 30 százalék körül alakul majd.

Hollywood is megkezdte a 4K felé nyitást: jelenleg körülbelül ötven olyan film érhető el, mely már 3840×2160 pixeles felbontású – az új filmek egy részét már 4K-ban rögzítik, és egyes korábbi filmeket is újradigitalizálnak ebben a felbontásban. Az általunk kipróbált LG televízión egyébként egy spéci médiagenerátorról származó 4K tartalmat néztünk HDMI-n keresztül. A készülék USB-portja sajnos nem elég gyors ahhoz, hogy egy oda csatlakoztatott merevlemezről natív 4K-t játszunk le röccenés nélkül, annak viszont semmi akadálya, hogy a YouTube-on már fellelhető 4K videókat szájtátva nézzük – megfelelően villámgyors netkapcsolat esetén. 

Ár, riválisok

Az öt passzív 3D-szemüveggel, egy üveg minőségi pezsgővel és egy ajándék Optimus G okostelefonnal együtt szállított LG 84LM960V ára kereken hatmillió forint. Ez nem kevés pénz, de fontos megjegyezni, hogy a magas ár nem annyira a 4K felbontásnak, hanem sokkal inkább az ez esetben hatalmas képátlónak tudható be. Ráadásul ennél olcsóbban jelenleg egyik rivális gyártónál sem kaphatunk 84 colos Ultra HD élvezetet.

A Sony hazai képviseleténél már rendelhető egy hasonló készülék, melynek ára körülbelül 7,5 millió forint, míg a 65 és 55 colos kivitelek már potom 1,9, illetve 1,3 milliós áron elérhetők. A Samsung 85 colos 4K tévéje az USA-ban átszámítva mintegy tízmillió forintos áron rendelhető, de ez a modell hazánkban csak nyártól lesz kapható. A 4K felbontású újgenerációs televíziók tehát már itt közelítenek, kegyetlen képminőséget biztosítanak, de nagyon kevés a hozzájuk passzoló tartalom. A közeljövő pedig már a 4K OLED-ről fog szólni, a távolabbi jövőben pedig már a 8K lesz a menő.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

Felvételen, ahogy egy galaxis elszívja egy másik galaxis anyagát

További cikkeink a témában
Egy illat azoknak, akik nem ismerik a félelmet – NOVELLISTA Unique Wood
Hirdetés