A kérdés: Melyik HD konzol nyerte meg a konzolháborút? A Player ezúttal történetíró és vásárlási tanácsadó is egyben.

Ha a két nagy konzolgyártó, a Microsoft (Xbox 360) és a Sony (Playstation 3) közötti verseny állását az eladási adatok összevetésén keresztül akarnád megállapítani, akkor egy meglehetősen torz eredménnyel lennél kénytelen számolni. Jelen állás szerint X360-ból 64,8 millió, PS3-ból pedig 61,5 millió ketyeg a háztartásokban, azonban a több milliós Microsoft előny legfőbb oka az, hogy az X kemény 12 hónappal a PS debütálása előtt támadta be a boltokat. Ezekből a számadatokból tehát nem éri meg messzemenő következtetéseket levonni. Mivel feltételezzük, hogy nem igazán a gépekbe beépített hardver részletes technikai specifikációira vagy kíváncsi, hanem sokkal kézzelfoghatóbb és közérthetőbb segítségre van szükséged, ezért nem is akarunk számokkal traktálni Téged. Ehelyett inkább sorra vesszük azokat a jellemzőket, melyek mérlegelését követően Te magad is el fogod tudni dönteni, hogy melyik nagygép táborát erősíted.

Külső

Mivel nem utolsó szempont, hogy milyen irányba mozdítja el géped a lakásod esztétikai mutatóját, ezért az első, amit mérlegelned kell, az a kiszemelt cucc külseje. Itt egy pillanatra el is engednénk a kezed, hiszen objektív ítéletet ezen a téren nem lehet hirdetni. Azt tanácsoljuk, hogy ráérő perceidben sétálj el egy nagyobb boltba, ahol kényelmes tempóban bevizsgálhatod a gépeket tartozékaival együtt. Halkan megjegyezzük, hogy mindkettő konzolt lehetséges fekvő és álló helyzetben is használni, bár az álló helyzetben történő használatot több helyen is ellenjavallják, hangsúlyozva, hogy a lemezolvasó mechanikája a fekvő használatra van optimalizálva. Egyébként mind az X, mind a PS az eredeti formatervezéshez képest frissítésen esett át. Az ezt megelőzően legyártott gépeket szokás a fat, az átszabott modelleket pedig a slim szóval jelölni. Jelenleg már csak a slim változatot találhatod meg a boltok polcain.

Belső

Az informatikában jártasabb Playerek figyelmébe ajánljuk a gépek technikai leírását, a többieket pedig nem fárasztanánk mindenféle szám és betűkombinációkkal. Legyen elég annyi, hogy papíron a PS3 az erősebb gép, de a helyzetet bonyolítja, hogy a két platform összehasonlításánál a számháború játssza a legkisebb szerepet. Bár az erő a Sony gépével van, a fejlesztők a generáció elején látványosan a Microsoft platformja mellé álltak, mivel – köszönhetően elsősorban a markánsabb PC alapoknak – annak felépítése jóval inkább fejlesztőbarát volt. Emiatt azok a játékok, melyek megjelentek mindkét HD konzolon (ezek a multiplatform játékok), az esetek túlnyomó többségében nem csak szebbek voltak X-en, de ráadásul gördülékenyebben is futottak. Ez a jelenség mára visszahúzódott, bár néha-néha még akadnak olyan fejlesztések, melyeket egyszerűen botrányosan portolnak PS3-ra. Ilyen volt például a 2010-es Call of Duty: Black Ops című játék Playstation verziója, ami annak ellenére, hogy több mint 9 millió példányban fogyott, hemzsegett a hibáktól és a grafikája is fapados volt az Xbox verzióhoz képest. Másik oldalról viszont a célirányosan a Sony gépére fejlesztett programok (PS-exkluzívnak nevezzük ezeket) az erősebb hardware-nek köszönhetően grafikai szempontból szinte utolérhetetlen minőséget facsarnak ki a gépből.

Kiegészítők

Itt elsősorban a kontrollert, illetve ha érdekel a mozgásérzékelős móka, akkor az Xbox360 Kinect nevű, illetve a másik oldalon a Playstation Move nevezetű perifériát kell megvizsgálnod. A kontroller lesz a leginkább nyúzott kiegészítőd, így ezzel nagyon meg kell barátkoznod. Bár szeretjük az ugrabugrálással egybekötött házibulis megoldásokat is, a gaming szerintünk még mindig egy ülős sport, ahol nagyobb szerep jut az ujjaidnak, mint a végtagjaidnak. Ha a kontroller ergonómiáját nézzük, akkor azt kell mondanunk, hogy az Xbox360 viszi a pálmát ezen a téren. Az analóg karok aszimmetrikus elhelyezése sokkal jobban pihenteti az ujjaidat, miközben a vezérlő súlya is optimális. A PS3 kontrollere mondhatni ortodox, felépítésében szinte teljesen megegyezik az előző generációs Playstation irányítójával. Szép dolog a hagyománytisztelet, de sajnos ezúttal hátrányként csapódik le a Sony készülékére nézve. Hogy ezúttal se legyen olyan egyszerű a döntés, figyelmeztetünk, hogy technikailag viszont a PS-kontroller az éllovas. Beépített tölthető akkumulátorral rendelkezik, míg az X irányítójához külön meg kell venned az akksit és a gyorstöltőt. Ráadásul helyet kapott benne egy giroszkóp, melynek segítségével egyszerűbb mozgásérzékelést is tud prezentálni a ketyere. Az megint egy másik kérdés, hogy ezen képességét sajnos elenyésző számú játék kamatoztatja.

Online

A két rivális online szolgáltatásai terén kiegyezhet egy barátságos döntetlenben. 2012-re sikerült elérni, hogy mind a Sony (Playstation Network), mind a Microsoft (Live) online felülete elérhető Magyarországon. Egy lényeges különbséget tudunk kiemelni a két felület között: a Sony gépén az online játék teljesen ingyenes, míg X360-on ehhez úgynevezett arany tagságot kell vásárolni, melynek az ára – ha éves tagságot váltanál – többé-kevésbé megegyezik egy teljes értékű dobozos játék árával. Az online gaming területén egyébként a Sony-nak tavaly elég nagy békát kellett lenyelnie, hiszen az Anonymous nevű hacker-csoport egy izmos hónapra hazavágta a PSN-t. A játékosoknak panaszra mégsem lehet okuk, hiszen a kényszerű szünet miatt bőségesen kárpótoltak minden regisztrált felhasználót különböző ingyenes tartalmakkal. Meg kell még itt jegyeznünk, hogy a Live-on tudsz cross-game chatelni, azaz úgy társaloghatsz a barátaiddal, hogy közben egy teljesen más játékkal játszol, mint ők. Ez a funkció PS3-mon nem elérhető, de ha nem vagy egy nagy szószátyár, akkor nem is fog hiányozni.

Média

A HD konzolok nem helyettesítenek egy jó médialejátszót, lévén a lejátszható formátumok sora mind X-en, mind PS-en meglehetősen kurta. Az ok, amiért a Sony masináját kell ezen a téren vitathatatlan győztesként kihirdetnünk nem más, mint a Blu-ray. Anno amikor a két cégóriás letette a voksát a HD formátumok mellett, a Microsoft elég elbaltázott döntést hozott a HD-DVD támogatásával. Maga az Xbox360 csak DVD-t tud lejátszani, de egy időben lehetett hozzá venni egy külső HD-DVD olvasót is. Aztán nagyot fordult a világ, és a formátum-háborút a Blu-ray kiütéssel megnyerte, így a HD-DVD technika mögül az MS szépen csendben kifarolt. Ma már HD-DVD meghajtót legfeljebb a MÉH-ből tudnál beszerezni. Ha szeretnéd a konzolod alkalomadtán FullHD-t tartalmazó korongok tartalmának megtekintésére is használni, akkor nem tudunk mást tenni, mint hogy a PS3-mat ajánljuk Neked.

Gaming

Elérkeztünk ahhoz a ponthoz, mely a korábbiakat mintegy másodlagossá teszi, feltéve, hogy elsősorban játékra szeretnéd használni a konzolodat. Az mostanra beigazolódott, hogy mind az Xbox360, mind a Playstation 3 igen izmos támogatottsággal rendelkezik. A játékpaletta egyrészt a multiplatform címekből tevődik össze, másrészt a belsős, exkluzív fejlesztésekből. Az előbbi tekintetében az a főszabály, hogy ezek többé-kevésbé azonos minőséggel látogatnak el mindkét gépre. Persze a mai napig megfigyelhetőek a korai PS3-hanyagoltság csökevényei, de egyes esetekben már az is előfordulhat, hogy megfordul ez a jelenség, és az adott játéknak éppen a Sony-verziója sikerül jobban. Mindenestre, mi arra az álláspontra helyezkedünk, hogy az esetek túlnyomó többségében a platformkülönbségek minimálisak. Akkor hogyan tudsz mégis dönteni?

Verdikt

Top5 Xbox360 exkluzívok:

  • Halo Reach
  • Forza Motorsport 4
  • Gears of War 3
  • Alan Wake
  • Fable 2

Ha eddig még nem sikerült dűlőre jutnod, akkor két dolgot érdemes figyelembe venned a döntés meghozatalánál. Végezz egy gyors közvélemény kutatást arra vonatkozóan, hogy gamer ismerőseid (már ha vannak ilyenek) mivel játszanak, majd csatlakozz a többség által preferált platformhoz. Ez egyfelől hasznos tud lenni a borsos árú játékok csereberéjénél, másfelől egy jól összeszokott csapattal hatalmas móka online játszani. Ha viszont nem akarod a játékkal töltött óráidat ismerőseiddel megosztani, vagy esetleg nincsenek a környezetedben konzol-tulajok, akkor egyetlen dolog maradt számodra, ami eldönti a csatát a két platform között, ez pedig nem más, mint az exkluzív címek listája.

Top5 PS3 exkluzívok:

  • Uncharted 3
  • Metal Gear Solid 4
  • Gran Turismo 5
  • God of War 3
  • Killzone 3

Mindkét gépnek vannak ugyanis olyan belső fejlesztésű játékai, melyek kizárólagosan csak saját platformjukon érhetőek el. A video-megosztókon rengeteg gameplay-videót (játék közben készült videó), az internetes szaksajtóban pedig töménytelen mennyiségű tesztet találhatsz ezekről a programokról, melyek megtekintését követően eldöntheted, hogy melyik gép exkluzívjainak látványvilága, stílusa, összképe fekszik a leginkább az ízlésednek.

 

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?

Összedőlt egy 2,5 kilométeres baltimore-i híd, miután nekiment egy konténerszállító hajó

A középkategória csúcsa – kipróbáltuk a Redmi Note 13 Pro+ 5G-t

További cikkeink a témában
Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?
Hirdetés