Ne is kezdj bele, ismerjük minden egyes kibúvódat.

Egy ideje már tervezgeted, hogy az egészség irányába fordítod az életed, de eddig mindig találtál valami kifogást. Csak hogy szembesülj vele, előbb felsoroljuk, milyen olcsó és közhelyes kibúvókkal próbálsz terelni, aztán – hogy konstruktívak legyünk – azt is elmondjuk, mit kellene tenned, hogy elérd a céljaid.

Mondd csak, ezek közül hánynál ismersz magadra?

„Nincs időm, egész nap dolgozom”

0-24-ben dolgozol és egy percre sem állsz le, így nemhogy magaddal, de a csajoddal/gyerekeddel/feleségeddel/kutyáddal sem tudsz elég időt tölteni. Ugye egy kicsit te is érzed, hogy ez nem igaz. Azért azt tudd, ha nem szánsz magadra (én)időt, akkor valóban meg fogsz kattanni a sok melótól és/vagy gyereksírástól. Heti 3 nap 30 percet te is megérdemelsz saját magaddal.

„Fáradt vagyok”

Ezzel nem vagy egyedül, viszont vannak, akik akkor is letolják az edzést, ha nincs hozzá kedvük vagy tényleg fáradtak. Ők az eltökéltek, és persze ők úgy is fognak kinézni tavaszra, ahogy te szeretnél. Egyébként ahogy az erőszintednek, úgy az energiaszintednek megfelelően is lehet gyakorlatokat végezni, még otthon is. És hidd el, a mozgás feltölt és visszahoz kicsit az életbe.

„Túl öreg vagyok én már ehhez”

Ha a 100 éves veterán, Tom Moore képes volt százszor körbesétálni házának jókora kertjét (hogy adományt gyűjtsön a brit állami egészségügyi szolgálat számára), akkor bocs, de neked ez nem lehet kifogás. Soha semmit nem késő elkezdeni, és nyilván nem a versenysporttal kell kezdeni.

„Esik az eső”

Mint tudjuk, az eső mágikus erővel bír, mert olyankor boltba, iskolába és munkahelyre sem mennek az emberek. Otthon például a nappaliban valószínűleg nem esik az eső. Lehet, hogy igazából te nem is akarsz edzeni?

„Nincs nyitva az edzőterem/messze van a tér/otthon meg nem lehet normálisan edzeni”

De lehet. Viszont te pont annyira vagy lusta még csak utánanézni más lehetőségeknek – például az otthon végezhető gyakorlatoknak –, mint egyébkén normál körülmények között eljárni az edzőterembe.

„Fáj a kezem/lábam/hátam/mindenem”

Most is fáj? Mennyire? Az orvos mit mondott? Ha tényleg annyira fáj, menj el orvoshoz. Biztosan nem csak újabb kifogást keresel? Szerintünk nem vagy őszinte magaddal. Eláruljuk: úgy is tudod például a bicepszeket erősíteni, ha a lábaddal van bajod.

„Nincs edzőfelszerelésem”

Vitathatatlan, hogy az edzőfelszerelés fontos, de például az otthoni edzéshez nem kell divatozni. Felveheted akár a tavalyi rövidnadrágodat egy pólóval, abban is tudsz két szék között tolódzkodni, vagy két 1,5 literes teli ásványvizes flakonnal a kezedben kitöréseket végezni, de még fekvőtámasz helyzetben plankingelni 45 másodpercig – na tessék, máris mondtunk három gyakorlatot, amihez még eszközöket sem kell venned, mert otthon minden megtalálható hozzá.

„Ezt-azt még el kell intéznem”

És azt pont abban a 30 percben tudod csak csinálni, amikor mozognál egy kicsit. Hihető. Nem is tudunk már mit mondani. Na jó, hagyjuk ezeket...

Az az igazság, ha te nem állsz bele, és teszel érte, magadért, akkor soha nem fogsz úgy kinézni, ahogy szeretnél. A jó hír viszont az, hogy soha nincs késő ahhoz, hogy összekapd magad és megbecsüld a tested.

Ahhoz, hogy formába hozd magad, pont az a két dolog kell, ami az egészséges élethez is: rendszeres testmozgás és tudatos táplálkozás

A legelső kérdés, amire választ kell adnod magadnak, hogy mi a célod? Fogyni szeretnél, vagy az állóképességedet növelni, esetleg izmosodni? (Szigorúan csak a mozgást nézve) előbbiek esetében leginkább a kardióedzést (pl.: futás, úszás, bringázás) kellene előnyben részesítened, utóbbinál meg a sajáttestsúlyos vagy súlyzós gyakorlatokat. De ha szimplán csak (öröm)mozogni szeretnél, akkor kóstolj bele egy kicsit mindenbe, hogy el tudd dönteni, mi a leginkább neked való.

És nem heti öt, 120 perces edzésben kell gondolkodnod, azt egyrészt nem bírnád így az elején, másrészt nem is élsportolónak készülsz. Neked a belépőszint való, vagyis kezdj 30, de az sem, baj, ha 50 perces folyamatos testmozgással, hetente háromszor – ezt egyébként haladóként is tarthatod, nyilván a gyakorlatok nehézségi fokát/intenzitását növelve.

Figyelj a rendszerességre...

Az nem működik, hogy az egész heti mozgást a hétvégén letudod, az eredményért sajnos fel kell áldoznod a kényelmedet. A szervezeted is szereti a kiszámíthatóságot, és mivel egy jól kalibrált gépezet, ezért emlékezni is fog arra, hogy mikor és mennyit edzel.

...és a fokozatosságra:

Ne akarj egyből 80 kg-mal guggolni, vagy félmaratont futni, a (nem edzett) tested még nincs felkészítve egy ilyen sokkra. A laza tornától juss el odáig, hogy már tudsz 4+-kg-os súlyzókkal a kezedben guggolni, vagy 3 km laza kocogás helyett már 6:00-6:30-as tempóval futod le a 6-8 km-et.

Az viszont jó hír, ahhoz, hogy egy kicsit megdolgoztasd magad, még edzőterembe sem kell menned, és olyan nagyon spéci eszközök sem kellenek, otthon is tudsz konditermet építeni. 

Például a súlyzót kiválthatja az ásványvizes flakon (amit vízzel, homokkal, vagy akár kaviccsal is megtölthetsz), a tolódzkodó állványt helyettesítheted két székkel, az asztal alatt pedig abba kapaszkodva akár invertált evezéssel pallérozhatod a bicepszed, a hát- és mellizmodat.

Azt viszont ne feledd, minden mozgás a bemelegítéssel kezdődik és a levezetéssel és a nyújtással végződik. Előbbivel felkészíted, utóbbival pedig lecsillapítod a szervezeted. 5 perc alatt megvan, ennyi időt pedig igazán szánhatsz arra, hogy ne sérülj meg.

Légy türelmes magaddal szemben, ne várj azonnali változást. A szervezetednek is hozzá kell még szoknia ahhoz, hogy végre beleálltál a dologba. De ha kitartasz, akkor eléred a célod!

Ha pedig nem tudod, mivel kellene kezdened, vagy ha úgy érzed, megrekedtél a fejlődésben, ne félj segítséget vagy tanácsot kérni, nem gáz – a BioTechUSA szakértőit például simán meg tudod kérdezni ITT is.

A mozgás mellett ott van a másik fontos dolog, a táplálkozás

Talán nem tudod, de a külsődért csak 30%-ban felel a mozgás, a maradék 70%-ot pedig a táplálkozás adja. Vagyis a konyhában maxolhatod csak ki igazán azt az erőfeszítést, amit 30-50 percen keresztül beletettél az edzésbe.

Térj át a változatos, de főleg az egészséges táplálkozásra. Igazából már akkor nagy lépést tehetsz előre, ha elhagyod a finomított szénhidrátokat – ints búcsút a fehér cukroknak, a fehér lisztnek, a fehér lisztes tésztaféléknek és a péksütiknek – és lemondasz a telített zsírok fogyasztásáról.

Ha most azt hiszed, hogy már nincs is mit enni, akkor tévedsz, és egyben jelzi, hogy nem feltétlenül táplálkoztál tudatosan eddig. Mondj igent a gabonafélékre, a gyümölcsökre, a zöldségekre és a húsféleségekre, ezek ideális eloszlásával újabb lépést tettél A külsőért.

Az étrended tartalmazzon:

  • fehérjét (tojás, húsféleségek, tejtermék),
  • szénhidrátot (köles, rizs, teljes kiőrlésű kenyér),
  • sok zöldséget,
  • jó zsírokat,
  • és gyümölcsöt.

Tudj róla, hogy az éheztetés nem jó megoldás. Nemcsak izmosodni nem fogsz, de az anyagcseréd is lelassul, szervezeted meg abban a pillanatban raktározni fog, amint táplálékhoz jut. Mindez azt jelenti, hogy ellentétes hatást érsz el, ugyanis hízni fogsz.

Van egy kis okosság is, ami ugyan nem fog helyetted dolgozni és a tudatos étrendet sem helyettesíti, de jó kiegészítése lehet annak: például a BioTechUSA prémium minőségű Iso Whey Zero fehérjekészítményének tejeskávé változatával egyszerre pipálhatod ki a reggeli ébredést és a minőségi fehérjebevitelt – és nemcsak turmixként fogyasztható, de zabkásába is nyugodtan belekeverhető, valamint remek egészséges édességeket, süteményeket lehet vele készíteni.

Ismételjük: tudatosság és rendszeresség nélkül sem az edzés, sem a táplálkozás nem fog működni, de ha kicsit megerőlteted magad – ami csak elsőre lesz nehéz –, akkor látványos átváltozáson mehetsz keresztül. Hajrá!

Ha úgy érzed, nem szeretnél egyedül beleállni a dologba, akkor a BioTechUSA Lifestyle programja – egyéni edzéstervvel és étrenddel – nemcsak az elindulást segíti, de végig mutatja is neked az utat. Regisztrálj!

Egyébként mi már beleálltunk, és ha nekünk megy, akkor neked is fog!

Életmódváltásom izgalmas és helyenként gyötrelmes története – A kezdetek

Életmódot kell váltani, az a megoldás a fogyásra! Na ja, csak végigvinni messze nem olyan könnyű. Az egyik rovatvezetőnk most belevág egy ilyen kalandba, amit végigkövethetsz. Oszkár belép a ringbe.

A cikk elkészítésében együttműködő partnerünk volt a BioTechUSA.

(Fotó: Getty Images)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

Tele van a tököd a munkahelyeddel? Mielőtt kilépsz, ezt azért gondold végig

További cikkeink a témában
Egy illat azoknak, akik nem ismerik a félelmet – NOVELLISTA Unique Wood
Hirdetés