Nem igazi szálló, de megfelel nekünk – gondolhatták rengetegen anno, amikor kis faházzal tették lakóingatlanná a telküket. Egyszerűen és gyorsan fel lehetett építeni – főleg a típusházakat –, relatív nem került sokba, elég volt néha lefesteni, és évtizedekig megfelelt a célra. Aztán vége lett a sokszor hétvégi házzal és Zsigulival jellemzett kornak, az építési engedélyen túl ma már tényleg szinte csak pénzkérdés, mit és mekkorát akarunk építeni, építtetni. Akár faházat is.

Egy szoba, egy kis ágy, egy kis lopott boldogság

A faházak legegyszerűbbjei – közvetlenül a kutyaházak után – a barkácsáruházak parkolóiban felállított kis faépületek, azokban viszont legfeljebb ásók és kerti slagok érezhetik otthon magukat. Nagyjából félmillió forintba kerülnek a lakóház-, vagy inkább babaházszerű, ablakos, a miniterasszal együtt is alig tíz négyzetméteres épületek. Eső ellen védenek, de szigetelés nélkül még a hétvégi telekre is csak durva kompromisszumokkal telepíthetők: egy ilyen, ha nem sikerül árnyékba állítani, nappal elviselhetetlenre melegszik, ősztől nagyon lehűl, és akkor még a mellékhelyiség (meg persze a hely) hiányát nem is említettük.

Egy nyaralónak alkalmas, kis nappaliból, két apró hálószobából, kis fürdőszobából és fedett teraszból álló házat az összeszereléséhez szükséges anyagokkal együtt, áfásan 1,8 millió forintnyi euróért kínálnak, szigeteléssel pedig 2,5 millió forintért. Ekkor persze még egy konnektor sincs a házban, nem hogy gépészet vagy szaniterek – kis faház se jön ki kis pénzből.

Nem is kell látszania, hogy faház

A legkisebb, tényleg csak összeszögelt lécekből álló fakunyhókon kívül az eddig említett faházak úgynevezett szendvicsszerkezetűek: betonalapra vagy betontuskókra építhetők a talpfák, ahhoz rögzítik a favázat, amelynek oszlopai közé kerül a szigetelőanyag és a párazáró fólia, a két oldalra pedig a belső és a külső burkolat, ami lehet fa (ekkor faháznak látszik az épület), vagy vakolat, gipszkarton (ekkor nem látszik, hogy fából van). A vizes helyiségekben a gipszkartonra csempe ragasztható. A szendvicsszerkezetes házak szerkezetkész ára 40–60 ezer forint körül alakul négyzetméterenként, kulcsrakészen pedig 100–120 ezerbe, tehát olcsóbb, mint egy hagyományos téglaház.

Inkább a rönk

Ha úgy érzed, a könnyűszerkezetes ház is csak egy nagyobb szerszámoskamra, és eszedbe jutnak a nagy amerikai viharok utáni romhalmazok vagy Tom Hanks és A pénznyelő (Észak-Amerikában a házak túlnyomó része szendvicsszerkezetes faház) , még nem kell feltétlenül elfelejtened a faházakat. Csak inkább a gerenda- vagy rönkházakra koncentrálj.

Itt nincsenek tartógerendák és deszkák, maga a gerenda vagy rönk jelenti mindkettőt, ennek ellenére – vagy éppen ezért – jó hő- és hangszigetelő képességűek, optimális páratartalmat biztosítanak, és elképesztő hangulatot. Szerkezetkészen úgy 100 ezer forintos négyzetméterenkénti árral, kulcsrakészen pedig bő másfélszeres költséggel kalkuláljunk.

Ha pedig azt gondolnád, a faház és a modernség üti egymást, nézd:

(Fotó: Korondi Arcso, Eurohonka, Honka)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen kutyatápot vegyél, ami a kutyádnak és a pénztárcádnak is jó?

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tíz éve feltöltött egy fürdőszobai szelfit, most 475 ezer követője van

További cikkeink a témában