Ha Olaszországra gondolok, elkezdek hinni a reinkarnációban, mert amikor olyan filmeket látok, amikben feltűrt inges, napszemüveges olaszok ücsörögnek egy piazzán, mindenféle italokat szürcsölgetve, süt a nap, Eduardo Vianello szól a táskarádiókból, és bombasztikus ragazzák korzóznak a főtéren csinos nyári ruhákban, olyankor mindig arra gondolok, hogy előző életemben biztosan olasz voltam.

Olyankor is ilyesmi érzésem támad, amikor Aperol Spritzet tolok, ami szerintem maga a cseppfolyósított olasz nyár, az ember becsukja a szemét, és máris Rimini, Recanati vagy bármelyik tetszőleges olasz város főterén találja magát.

A nyáron nyílt egy ilyen Aperol lelőhely a fővárosi Akvárium Klubban is, az egyértelműség kedvéért Aperol Garden a neve, és olyan klassz, hogy az embernek tulajdonképpen be sem kell csuknia a szemét.

A név ne vezessen félre senkit: hamisítatlan itáliai találmányról van szó – az Aperol alapú, habzóborral és egy kis szódával készült ital az olasz nyitottságot, és természetesen a mediterránok számára nagyon fontos barátságot is szimbolizálja. Nem mellékesen pedig remek hűsítő egy forró nyári nap után, melyben az Aperol édes-kesernyés ízét a prosecco bársonyos buborékjai lágyítják.

Az Aperol...

Olaszországban szinte megalkotásának pillanatától kezdve – azaz lassan száz éve – töretlen népszerűségnek örvend: a Barbieri testvérek Padova városában 1919-ben, a Nemzetközi Vásáron mutatták be először az italt. Az összetevők között megtaláljuk az édes és keserű narancsot, a rebarbarát, de a jácintot, enciánt és számos gyógynövényt is. A recept, mely garantálja az ízek tökéletes összhangját, az igazán nagy hagyományokkal rendelkező italokra jellemzően természetesen szigorúan titkos, és közel száz éve változatlan.

A 11%-os alkoholtartalmú Aperolt leginkább az Aperol Spritz alapjául használják, de jól lehűtve szódával is tökéletes frissítő a nyári forróságban.

...és a Spritz

A Spritz pontos eredete nem tisztázott, de az első változatait már az 1800-as években is fogyasztották, Olaszország osztrák megszállása alatt. A spritz szó valószínűleg a német spritzen rövidítése, amit mi magyarok is átvettünk “spriccel” formában. A Wachau híres borait túlságosan erősnek találó osztrák katonák egy kis szódával tették kellemesebbé, és az általuk kedvelt sörhöz hasonló alkoholtartalmúvá a hegy finom nedűjét. Aztán az évek során valamikor egy kis Aperolt is adtak a frissítő italhoz – így született az Aperol Spritz első változata.

Így készül: 3–2–1

  • Jég
  • 3 rész Prosecco (olasz habzóbor)
  • 2 rész Aperol
  • 1 rész szóda
  • Egy szelet narancs

Legjobban fehérboros pohárban mutat.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?

Hamarosan szó szerint beérhet az ehető Budapest koncepció

Vajon ki a nap csaja Lady Gaga születésnapján?

További cikkeink a témában
Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?
Hirdetés