Két országban még nálunk is kevesebb a pénz a fociban, de Romániától, Ausztriától és Horvátországtól messze elmaradunk. Szomszédmustra.

Az előző cikkünkben a transfermarkt.de adatai alapján megvizsgáltuk, milyen erős, mennyit érő keretekkel dolgozhatnak a hazai klubcsapatok, láthattuk, hogy a Videoton kiemelkedik a mezőnyből, összértékben és egyénileg is. Most megnézzük, ezzel a nagyjából 16 millió eurót érő állománnyal hol állnak a fehérváriak szűkebb térségünkben, Közép-Európában.

Jó hír, hogy akad ország, ahol bőven kisebb költségvetésből, vagyis kisebb értékű keretből áll a legdrágább együttes: Szlovénia és Szlovákia is elmarad az NB I-től, vagyis a Viditől. Rossz hír, hogy ettől még semmivel sem gyengébb az érintett két klub, vagyis az NK Maribor és a Slovan Bratislava. A szlovén bajnok például még áll a Bajnokok Ligájában, sőt a második körben döntetlent játszott az APOEL otthonában. A Maribor keretének értéke pedig mindössze 11 450 000 euró.

Akárcsak a tíz és fél milliós magyar bajnok Győr, a hétmilliót érő Slovan Bratislava sem élte túl a második BL-kört, a bolgár bajnok Ludogorec Razgrad ütötte ki. Amely mellesleg a harmadik fordulót is győzelemmel kezdte, mégpedig a környék egyik elitcsapatát verte, a Partizan Beogradot. A szerb bajnok 31 játékosa 26,2 millió eurót ér, a déli szomszédunknál még a Crvena Zvezda (23,1) és a Vojvodina (16,325) állománya is értékesebb, mint a Videotoné.

És még ők is elmaradnak a legjobb román, osztrák és horvát csapatoktól, ott sokszorosát éri a legerősebb keret a Videotonénak. (És ukrán szomszédainkat szándékosan nem is vettem számításba, ott olyan elképesztő összegek röpködnek, hogy inkább számít az orosz régióhoz, minthogy szomszédként tüntessük fel őket.) Szóval a dobogó harmadik fokán a horvátok örökös bajnoka, a Bajnokok Ligája csoportkörének rendszeres szereplője, és általában pofozógépe, a Dinamo Zagreb áll a maga 37 millió eurós összértékével. Itt még az ötödik Slaven Belupo kerete is majd 12 milliót ér. Nálunk a Győr a 11-et is alulról súrolja.

A Red Bull Salzburg 41,5 milliós játékosállománya már elég tisztességesnek tűnik, de még ezzel is nehezen érhet oda a BL-be. A harmadik selejtezőkörben hazai pályán ikszeltek Gulácsiék a Fenerbahcéval. A Steaua viszont alighanem már tovább is jutott, a Dinamo Tbiliszit kettő nullra verte Grúziában, jöhet a mindent eldöntő utolsó lépcsőfok az álmot jelentő csoportkörhöz. A Steaua Bucuresti úgy ér 42, 85 milliót, hogy a nyáron eladta a Sevillának a 2,5 milliót érő válogatott csatárát, Raul Rusescut. A románoknál még az ötödik legértékesebb Dinamo Bucuresti (17,25) is többre van taksálva a magyar éllovasnál. Szóval becsüljünk meg minden jó eredmény, amit a válogatottunk elér Románia ellen.

Visszakanyarodva nyugatra: a három osztrák elitklub (Salzburg, Austria, Rapid) mögött álló Sturm Graz állománya is értékesebb, mint a magyar bajnok Győré. Pedig mindössze két játékos értéke hét számjegyű, Szabics például 650 ezret ér a honlap szerint.

És ha már itt tartunk, nézzük meg egyénileg is a környező bajnokságokat. Természetesen egyenes arányos az összértékkel, a szlovákoknál például a 750 ezres Nicolás Ezequiel Gorosito a legértékesebb, amivel nálunk a tízben sem lenne, a kétmilliós Zé Luístól meg végképp távol van. Szlovéniában egy macedón, Agim Ibraimi a legtöbbre taksált játékos, a középpályás másfél millió eurót ér. A szerbeknél Darko Lazovics 3,5 milliós értéke már bőven rálicitál az NB I-re.

Snitt. Jön a nagy ugrás: a horvát bajnokság legértékesebb játékosának értéke már hatmilliót euróra rúg, Sammir természetesen a Dinamo Zagreb játékosa. Romániában is egy ekkora összeggel lehetett az élre ugrani, a Steaua középhátvédjét, Vlad Chirichest tartják hatmillióra, a 23 éves válogatott védőt már szóba hozták a Barcelonával is, nem kizárt, hogy ennél többért fog elkelni hamarosan. A román ligában tizenhét játékos ér minimum kétmillió eurót, ami ugye nálunk a csúcs.

Ausztriában az öt legdrágább futballista salzburgi, közülük Jakob Jantscher a legértékesebb a maga négymilliójával. A Red Bull ezen a nyáron mindössze négy játékost igazolt, köztük – ingyen – a magyar kapust, Gulácsi Péter is, vagyis azért egész nyugodtan büszkék lehetünk kicsit. Ráadásul a tavaly bajnoki címet szerző Salzburg trénere ma Magyarországon munkálkodik, Ricardo Moniz a Fradi edzője. Van remény.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?

Élőben nézheted Marozsán Fábián negyeddöntős meccsét

Guardiolának van miért aggódnia a szezon egyik legfontosabb meccse előtt

További cikkeink a témában
Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?
Hirdetés