Világszerte egymilliárd ember válhat a betegségterjesztő szúnyogok új áldozatává az évszázad végéig a globális felmelegedés nyomán.

„A klímaváltozás jelenti a legnagyobb és legátfogóbb fenyegetést a globális egészségbiztonságra” – mondta nemrég Colin J. Carlson, a washingtoni Georgetown Egyetem doktorandusza, a PLOS Neglected Tropical Diseases című tudományos folyóiratban publikált tanulmány társszerzője. Ezzel a véleményével egyébként nincs egyedül, ugyanakkor hozzátette: a szúnyogok csupán a probléma egy részét képezik,

ám a 2015-ben, Brazíliában kirobbant zikajárvány után komolyan aggódunk, hogy mire számíthatunk a jövőben.

Carlson és a Floridai Egyetemen dolgozó Sadie J. Ryan azt tanulmányozták, hogy mi történne, ha a két leggyakoribb, betegségeket terjesztő szúnyog – az egyiptomi csípőszúnyog (Aedes aegypti), valamint az ázsiai tigrisszúnyog (Aedes albopictus) –, a globális átlaghőmérséklet változásaival összhangban mozogna évtizedeken keresztül.

Azt azért illik tisztázni, hogy az

Egészségügyi Világszervezet (WHO) is a bolygó leghalálosabb állatai közé sorolja a szúnyogokat.

És nem véletlenül. Most lehet, hogy erre a kijelentésre épp legyintesz egyet, azonban amíg nálunk lényegégben a szúnyogkérdés kimerül abban, hogy „milyen idegesítő, zümmögő lények”, amelyek nem hagyják az embert sziesztázni vagy aludni, addig a melegebb éghajlaton emberek millióinak megbetegítéséért és haláláért felelősek, lényegében ezek a lényeg oltják ki (még ha közvetetten is) a legtöbb emberi életet a Földön.

Az egyiptomi csípőszúnyog és az ázsiai tigrisszúnyog is hordozója lehet például a dengue-, a zika- és a chikungunyavírusnak, valamint további legkevesebb tucatnyi olyan betegségnek, amely a kutatók szerint komoly fenyegetéssé válhat a következő ötven évben.

A globális felmelegedés miatt előfordulhat, hogy a világ csaknem teljes népessége ki lesz téve a betegségek fenyegetésének valamikor a következő öt évtized folyamán.

A kutatók szerint a globális átlaghőmérséklet emelkedésével a trópusi területeken egész évben fennállhat, míg a világ többi részén szezonális lehet a betegségterjedés kockázata. Az olyan helyeknek, mint Európa, Észak-Amerika és a trópusok magasan fekvő területei, amelyek eddig túl hűvösek voltak a vírusok számára, most olyan új betegségekkel kell szembenézniük, mint a Dengue-láz.

Ez is érdekelhet:

Ez a robot megtisztítja a szennyvizet, miközben áramot termel a működéséhez

A row-bot már létezik, de ennél hihetetlenebb robotok is jönnek hamarosan.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

A rendőrség napján lehetne egy rendőrnő is a nap csaja

További cikkeink a témában
Egy illat azoknak, akik nem ismerik a félelmet – NOVELLISTA Unique Wood
Hirdetés