Tudja valaki, hol van a Le Morne Brabant szikla? Hol laknak a dogonok? Shushara vízemelő rendszer? Butrint? Akkor ideje, hogy megismerd őket, mert csodálatosak.

Greater blue mountains, Ausztrália

A táblahegyekkel, meredek sziklákkal, mély, áthatolhatatlan völgyekkel teli terület tízezer négyzetkilométeren terül el, mintegy egy száz kilométernyire Sydneytől. Elképesztően színes növény- és állatvilág komoly indok volt a terület belistázására.

(Fotó:  Andrew from Sydney)

Butrint, Albánia

Az egykori római város az ország déli csücskében található e sorok írásakor is, de nem biztos, hogy egy évtized múlva is így lesz, ugyanis a helyszín a veszélyeztetett kategóriába tartozik. A görög és római civilizációk idején virágzó város a középkorban néptelenedett el egy árvíz következményeként.

(Fotó: Paulichrome)

Skogskyrkogarden, Svédország

Talán nem túlzás azt állítani, hogy ez a világ egyik legszebb temetője. A Stockholm egy déli kerületében található intézmény építészeti stílusában keveredik a funkcionalizmus és a romantika.

(Fotó: pellesten)

Le Morne Brabant, Mauritius

A sziget dél-nyugati csücskében található félsziget, a rajta lévő hatalmas bazaltmonolit miatt került fel a világörökségi helyszínek közé. 556 méter magas és 12 hektáron terül el, rengeteg barlang található itt. Mondanunk sem kell, a helyi képeslapbiznisz egyik legfotografáltabb szereplőjéről beszélünk.

(Fotó. Chuckas_McFly)

Carlsbad Caverns Nemzeti Park

Az Amerikai Egyesült Államokban, Új-Mexikó államban található mészkőbarlang a világ hetedik legnagyobbja, és mindezt 1220 méteres hosszúságával és 78 méteres magasságával érte el.

(Fotó: upyernoz)


Ilulissat fjord, Grönland

Naponta 20–35 méter csúszik bele a Jakobshavn gleccserből a fjordba, ami megközelítőleg húszmilliárd tonnás tömeg. Nem csoda, hogy ez a legproduktívabb gleccser a világon. A gleccserből letörő darabok néha olyan hatalmasok, hogy évekig ülnek sziklaként az öböl keskenyebb részein.

(Fotó: Göran Ingman)

Uvs Nuur-medence, Mongólia

Nem meglepetés, hogy az ázsiai ország nem Ulánbátor óvárosával került fel a listára, hanem természeti kincseivel. Az Uvs Nuur-medence végtelen füves síkság, amelyet rengeteg apró tó pettyez, ott találkozik a világ legészakibb sivataga és a tundra legdélibb része. Mesebeli táj.

(Fotó: Julyinireland)

Khoja Ahmed Yasawi mauzóleum, Kazahsztán

1389-ben épült, de soha nem fejezték be a szufi költő, Khoja Ahmed Yasawi mauzóleumát, igaz, utóbbi tény nem túl szembeötlő a hatalmas épületet látva.

(Fotó: upyernoz)

Shushtar vízemelő rendszer, Irán

Az ázsiai ország tizedik világörökségi kincse a rómaiak által épített vízátemelő rendszer, amely a maga korában a mérnöki teljesítmény csúcsának számított. A III. században a római birodalom legkeletebbre fekvő gátja volt.

(Fotó: ninara)

Bandiagara-szikla, Mali

A homokkő szikla 500 méter magas, ez képezi a dogon nép origóját, a hatalmas képződmény környékén élnek az első és második látásra is fura dogon népek. Hihetetlen maszkjaik és táncaik vannak, penge kunyhókban élnek, úgyhogy a magunk részéről nagyon örülünk, hogy felkerültek az ENSZ listájára.

(Fotó: Martha de Jong-Lantink)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen kutyatápot vegyél, ami a kutyádnak és a pénztárcádnak is jó?

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Brutális látvány a hatalmas, elhagyatott Csepeli Erőmű

További cikkeink a témában