Lakást foglalnál külföldön de gőzöd sincs, hol kezdd? Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat, hogy te már csak a házibulit szervezd meg!

Elhelyezkedés, négyzetméter, felszereltség

Először is nézz körbe lakásügyben, és tájékozódj az adott város árairól! Ha van helyi ismerősöd, vagy tudsz valakiről, aki ott már foglalt lakást, akkor mindenképp lépj kapcsolatba vele, és beszéljétek át az árakat, cseréljetek tapasztalatot! A szájhagyomány azonban nem mindig a legmegbízhatóbb forrás, és gyakran egy helyi tud a legkevesebbet segíteni ez ügyben – vajon te tudnád kapásból, mennyiért olcsó vagy drága egy éjszaka Budapesten? Érdemes tehát olyan weboldalakat böngészni, ahol különböző ügynökségek és magánszemélyek ajánlatait gyűjtik össze egy helyen. Ilyen oldal a Housetrip vagy a Wimdu is, ahol több szempont szerint is futtathatsz részletes keresést.

Vannak nem kifejezetten lakásbérlésre szakosodott oldalak is, ahol sok gyöngyszemet lehet találni, ilyen például a Craigslist, de sok fraud és scam, vagyis valami trükk, kellemetlen meglepetés is megbújik az ajánlatok között, így ezeket csak akkor nézd meg, ha már tudod, mi a helyi sztenderd. Írd össze, átlagosan hány négyzetméteres és milyen felszereltségű lakást kaphatsz ugyanazért az összegért, valamint, hogy a lakás a város melyik pontján helyezkedik el, és vannak-e hátulütői. Ha egy lakás valamivel olcsóbb a társainál, az legtöbbször nem a butaság vagy szerencsés véletlen műve. Például kiderülhet, hogy a hatodik emeleti álomkecóhoz nem tartozik lift, vagy épp az alvilági seftelés epicentrumában helyezkedik el, esetleg nincs benne mosógép vagy sütő.

Mérlegeld, melyek a számodra meghatározó paraméterek: tágas lakás, ami mindegy hol van, vagy egy kuckó a központban? Elég egy kihúzhatós kanapé is, csak olcsó legyen? Ha mindezzel tisztába jöttél, ugorj a következő lépésre!

Így foglalj okosan!

A foglalás előtt nézz át mindent, amit az adott lakásról és környékéről tudni lehet, és ha kérdések maradtak benned, ne habozz, írd meg őket a foglalásért felelős ügyosztálynak! Minden nem egyértelmű információra kérdezz rá még a fizetés előtt, miután ugyanis átutaltad a kért összeget, már nincs sok lehetőséged visszamondani a foglalást. Lehet, hogy furcsán hangzik, de ajánlott udvariasan érdeklődni, hogy a fényképeken látható állapotban és felszereltséggel kapod-e meg a lakást, vagy történt-e esetleg azóta bárminemű változás.

Megtörténhet ugyanis, hogy a képek egy több évvel ezelőtti, frissen felújított állapotot mutatnak, ami azóta jelentősen leromlott – vagy épp a romantikus baldachinos franciaágyat kicserélték a legolcsóbb Fjellse IKEA-keretre. Ha minderre választ kaptál, ne felejtsd el tisztázni, mi minden tartozik az árba. Általában a következők tartoznak egy lakás rövidtávú bérleti díjába:

  • Wifi és tévé
  • Villany-, víz- és gázfogyasztás
  • Egy normál törölköző és egy kéztörlő minden bérlőnek, egyszeri alkalommal
  • Ágynemű minden ágyra vagy előzetesen igényelt extra ágyra/kanapéra, egyszeri alkalommal
  • A lakás felszerelései – korlátlan, de rendeltetésszerű használattal
  • Kulcs(ok)

Tehát figyelj oda: a telefonért valószínűleg külön fizetned kell! Nem mindenhol (pl.: Párizs legtöbb lakásából ingyenesen hívhatsz bármilyen külföldi vonalas telefont), de ez is a nem egyértelmű szolgáltatások közé tartozik, mint a takarítás is, amiért ha szeretnél, ha nem, sok helyen fizetned kell. Amint mindezt megtudtad és ki szeretnéd venni a lakást, jöhet a foglalás!

Mennyi az annyi?

Alapszabály, hogy a díjszabásnál nézd meg, hogy az a bizonyos “olcsó bérleti díj”, amin megakadt a szemed, vajon nem csak a január 15. és március 1. közötti holtidőszakra vonatkozik-e, hanem akkorra, amikor te szeretnél utazni! Emellett böngészd át, hogy az ottléted napjainak számára vonatkozik-e egy olcsóbb díjszabás: például több mint egyhetes ott tartózkodásnál olcsóbbak lehetnek az éjszakák, mintha hat napot töltenél ott. Ezekre mindenképp figyelj oda – okosabb döntés lehet még egy napot ott tölteni, és így jelentősen kurtítani a költségeken.

Így spórolj profin az ügynökségi díjjal!

Foglaláskor általában a teljes bérleti díj 10–30%-át kell kifizetned, amit ügynökségi díjnak neveznek. Nagyon fontos tudni, hogy az ügynökségi díjat (agency fee) a bérleti díj nem tartalmazza! A legtöbb helyen ez az összeg a bérleti díjon felül fizetendő, úgyhogy amikor az utad anyagi részét tervezed, ezt mindenképp számold hozzá! Sok ingatlanügynökség pofátlanul drága díjakkal operál, ezért érdemes megnézni, hogy az álomlakást vajon kínálja-e olyan cég is kiadásra, amelyik kisebb százalékot kér el.

Ugyanazt a lakást akár négy–öt különböző ügynökség is hirdetheti: ha szeretnél spórolni a díjon, ajánlatos egy kis utánajárás. Ha egy hirdető több pénzt szeretne tőled elkérni foglaláskor (például: teljes bérleti díjat vagy a kauciót), az eleve gyanús: ne dőlj be nekik, semmiképp se fizess többet, mint a bérleti díj törtrészét!

Így érkezz időben!

A foglalás után e-mailt kapsz az ügynökség ingatlankezelőjétől (estates manager), akivel az érkezés minden részletét megbeszélhetitek: hánykor és kivel találkozol majd, hogyan és mikor fizeted ki a bérleti díj és a kaució fennmaradó részét. A megérkezést érdemes délután kettő és este nyolc közé ékelni: ezekben a hivatali órákban mindenhol kötelesek ingyen a rendelkezésedre állni.

Délután kettő előtt vagy este nyolc után azonban bajban lehetsz, mert sok ügynökség extra várakozási díjat vagy legrosszabb esetben még egy napot fizettet ki veled. Tehát ha biztos vagy benne, hogy nem a hivatali órák alatt érkezel a helyszínre, mindenképp kérdezd meg az illetékestől, vonatkozik-e valamilyen szabály erre – és ne lepődj meg, ha igen.

Bakancslista helyett

A bérleti díjat már ismerjük, de a kaució bizony kényes kérdés, és jobb tisztázni, miért is kérik az ügynökségek (és magánszemélyek is) ezt az összeget.

A kaució (security deposit), más néven letéti díj biztosítja a bérbeadót arról, hogy ha valami megrongálódik a lakásában, akkor azt kifizettetheti veled. Ezért érdemes a megérkezés pillanatában, miután kigyönyörködted magad új otthonodban, összeírni a cég illetékesével egy részletes leltári listát (list of inspection and inventory) a lakásban megtalálható elemekről, használati és dekorációs tárgyakról, valamint értékelni az ingatlan állapotát pontról pontra.

Próbáld ki a tűzhelyet, kapcsold be a tévét, csatlakozz a wifi-hálózathoz, engedd ki a csapokat, húzd ki a fiókokat, nézd meg az ágyneműt és mondd meg, ha a szék karfája meg van repedve: az ügynökségi kollégát azért fizetik, hogy mindezt részletesen összeírja veled (néha hoznak fényképezőt is a folyamat meggyorsításának céljából)!

Ha ezek közül meghibásodik valami, akkor azt nagy valószínűséggel veled fizettetik meg, úgyhogy légy nagyon alapos a listánál! Ha rendeltetésszerű használat mellett vagy elöregedés miatt romlik el/reped meg/ázik be akármi, azt azonnal jelezd az illetékesnek! Ebben tényleg jobb nem sumákolni. Van esély rá ugyanis, hogy az ügynökség is tud már a bajról (például: ezer éve recsegő szék, rendetlenkedő vezetékek), és a tulajdonossal fizettetik meg a kárt, vagy a lakásbiztosítás fedezi az adott problémát.

A kaució összege a bérlési idő és a lakás színvonalának függvényében nagyon változó lehet, fizetésének módja pedig készpénz, jobb esetben banki letét. A készpénzes megoldásnál távozáskor az illetékes kollégának azonnal döntenie kell, vajon minden rendben van-e, és visszaadhatja-e neked a pénzt – ezt egyik ügynökség sem preferálja. A letét megnyugtatóbb számukra: a kaució összegét lefagyasztják a bankszámládon, majd a távozásodat követő két héten belül, ha minden rendben van, feloldják. Mikor az összeget bármilyen módon kifizetted és a kulcsokat megkaptad, aláírjátok a vonatkozó papírt, és nincs más dolgod, mint a nyaralásod teljes ideje alatt élvezni a lakásod nyújtotta örömöket.

Angolos távozás

A távozás időpontja általánosan reggel tíz óra előtt esedékes. Ha valamilyen okból tovább szeretnél maradni pár órát, mindenképpen kérdezd meg az ingatlankezelőt, van-e erre lehetőség. Ha épp nem jön utánad éles váltásban senki, akkor engedni szokták, és nem kérnek érte pénzt – de ha aznap délután már jön valaki, akkor a takarítás és ágyneműcsere miatt nem valószínű, hogy maradhattok.

Aznap újra találkozol az illetékessel, akinek remélhetőleg csak a legjobbakról számolhatsz be, amikor a kulcsokat visszaadod. Nem várnak tőled teljes takarítást – arról majd ők gondoskodnak – de azt igen, hogy ne hagyj disznóólat a lakásban. Vidd le a szemetet, kicsit mosogass el, tüntesd el a féktelen házibuli nyomait, locsold meg a virágokat és szeretni fognak.

Ha viszont erősen kifogásolható állapotban adod vissza a lakást, akkor számíthatsz arra, hogy a kauciódból vonják le a rendetlenséget. Ajánljuk, hogy ezt inkább ne kockáztasd meg, és hagyj ugyanolyan jó benyomást bennük, mint amilyenben neked volt részed megérkezéskor!

Tovább a:
Legfrissebb Player-cikkekhez
A rovat többi cikkéhez
Repülőjegyek 129 forinttól – Fapados kirándulások zsebpénzért

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?

Az art deco stílusú budai erőmű, ahol az egész Csernobil sorozatot leforgathatták volna

Idegenvezetés a szexmunkások kirakatainál? Városnézés spanglival a kezedben? Lesz egy kis gond

További cikkeink a témában