Egy holland fotós meglátogatta Ming Kusht és Inilcseket, két kirgizisztáni kisvárost.

Mindkettő szovjet mintavállalkozásnak számított, a Szovjetunió virtuálisan dübörgő gazdaságának szimbólumairól van szó, amelyek az állam összeomlását követően szellemvárosokká váltak. Thijs Broekkamp fotóin összedőlt gyárépületek, szétrohadt autók, szeméttelepre hasonlító, poszt-apokaliptikus filmekbe illő helyszínek láthatók.

Így fest a kelet-kirgizisztáni Inilcsek napjainkban Thijs Broekkamp fotóján. A szovjetek 1980-ban kezdtek itt bányászni, amelynek következtében a hely virágzásnak indult. Rengetegen érkeztek ide dolgozni, főként fiatalok, de 1991-ben a fellendülés véget ért.

A munkahelyek megszűntek, a várost mindenki elhagyta, a hely pedig azóta rohad.

Broekkamp Ming Kushba is ellátogatott, itt működtek a Szovjetunió legnagyobb uránbányái. Ma már csak összeomlás szélén álló épületeket lehet itt találni.

A terület tele volt értékes ásványokkal, volfrámmal, molibdénnel, cinnel. Fémet ma leginkább rozsdásodó járművek formájában látni errefelé.

Broekkamp a Daily Mailnek elmondta, hogy noha a két város már egy háború sújtotta övezetre hasonlít, mindkettő értékes, mert izgalmas kaput nyitnak a múltra.

– Sok idős ember állította azt nekem, amikor beszéltünk, hogy a Szovjetunió fennállása idején jobban mentek a dolgok. Az oroszok kiépítették az infrastruktúrát, lett elektromosság. Az egészségügy és az oktatás ingyenes volt, ma pedig semmilyen szociális háló nem védi őket.

Nem véletlen, hogy jó pár Lenin szobor áll még, mert sok helyi szimpatizál az egykori Szovjetunióval, igaz, Sztálint cseppet sem kedvelik.

Ming Kush a Szovjetunió egyik legnagyobb uránbányája volt. Mivel az urán radioaktív, a bányászok több pénzt és extra juttatásokat kaptak, és ez rengeteget férfit vonzott a városba.

Egykor a város 20 ezer embernek adott otthont, de a Szovjetunió összeomlásakor a 80 %-uk elhagyta a helyet.

Broekkamp egy építkezési területen fekvő bódékban még evőeszközöket is talált egy asztalon, mintha az ott dolgozók sietve hagyták volna el a helyszínt.

– Olyan érzésem volt, mintha valaki bármelyik percben visszatérhetne, hogy csináljon magának egy kávét.

Broekkamp szerint Kirgizisztán fantasztikus hely, ami tele van kedves emberekkel. Mivel a mainstream turizmus még indult be, az ember úgy érezheti magát, mint egy felfedező.

Broekkamp jelenleg Ázsiában utazik, érdemes követni az Facebook-oldalát.

(Forrás: Daily Mail)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen kutyatápot vegyél, ami a kutyádnak és a pénztárcádnak is jó?

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Brutális látvány a hatalmas, elhagyatott Csepeli Erőmű

További cikkeink a témában