Hogy Michael Mann hogyan volt képes rosszabb filmet rendezni hackerekről, mint amilyen a Hacktion volt? Elég könnyen. Csak szinte minden pontját el kell rontania filmjének. Sikerült.

Hackerfilmet készíteni mindig necces. A rendező ugyanis legtöbbször erős késztetést érez arra, hogy a hackelés egyébként nem túl látványos folyamatát mindig valami durva billentyűzet-tornaként vagy valamilyen ’90-es éveket alázó animációkkal megáldott programon keresztüli agybajként mutassa be, ezzel pedig gyorsabban válik nevetségessé, mint amennyi idő alatt leírod a billentyűzeten, hogy IDKFA. Michael Mann most rendezett egy hackerfilmet, ami van olyan kínos, hogy ha azt mondanák róla, hogy magyar film, elhinnéd, még akkor is, ha Thor a főszereplője.

A Blackhat sztorijának központjában egy hackertámadás áll, egy ismeretlen ugyanis meghekkel egy kínai erőművet, aminek reaktora felrobban, és senki sem érti, mit akartak elérni ezzel a támadással. A számítógépbe bejuttatott kód egy részét egy olyan férfi írta eredetileg, aki börtönben ül, de mivel ő Chris Hemsworth, és csak ő tudja megoldani a helyzetet (wow, sosem láttunk ilyet!), kihozzák, hogy rendet tegyen. 133 fájdalmas percen keresztül.

A Blackhat-nek nem is az a legnagyobb problémája, hogy gagyinak mutatja a hackelést. Bár egy kicsit megmosolyogtató a rendszerbe beküldött program útjának mutatása, ami a processzoron kigyulladó kis fénnyel jelzi megérkeztét (isten bizony nem láttam még processzoron nanoméretű lámpát, de ez lehet, hogy az én gyengeségem), ezen a ponton még nem kezd elégedetlenkedni az, aki pénzt fizetett a filmért. Akkor viszont már sokkal idegesebb a jegyvásárló, amikor kiderül számára, hogy Mann ezúttal úgy használja kedvenc digitális kameráit, mint valami kezdő, rossz beállításokkal, rossz minőségben, mintha valami rossz tévéfilm lenne az egész.

Sejtettük, hogy a kézi kamerás őrület felüti majd a fejét a Blackhat-ben, ami nem lenne baj, ha fantasztikusan megkomponált jeleneteket vettek volna fel vele, de sajnos nem ez történt. Az akciójelenetek kifejezetten unalmasak és olcsóak, és ezzel nem azt szeretném jelezni, hogy jobban szerettem volna hatalmas robbanásokat látni, kedves Mann rendező úr. Az sem tesz jót a filmnek, hogy legnagyobb részében remegő kezű operatőri munkát kell bámulni, ide-oda cikázó képek, brutálisan remegő kamerák, az ember feje meg is fájdul kb. 40 perc után, pedig akkor még a film nagyja hátra van.

A sztori maga nem érdekes, igazi karakterek híján nehéz is lenne azzá tenni, olyan, mintha a színészeknek megmondták volna, hogy ha egyetlen érzelem is kiül az arcukra, akkor pénzlevonás, nincs mese. Cserébe a forgatókönyvírók olyan párbeszédeket írtak, amitől a mozi jó része felszisszent, és a szemeit takarta, mert már neki volt kínos. Ilyen például a „te a virtuális világból jössz, neked csak a pénz számít”, ami annyira rossz, mintha egy internettel éppen csak ismerkedő ember jegyezte volna le. Még 1998-ban. Részegen.

Mann bedob egy rakás karaktert, csak éppen foglalkozni felejt el velük, mindenki rettenetesen bús, mintha egy véget nem érő temetésen lennénk, mindenki teljesen egyforma, talán Hemsworth lett rosszfiúsabbra véve egy picit, de csak egy hangyányit. A főellenfél motivációjának kiderülésekor már csak legyintesz, pedig akkor még nem is tudod, hogy lesz itt egy teljesen felfoghatatlanul ide nem illő 9/11-utalás is, és egy olyan végső harc, amiről isten bizony azt gondoltam, hogy elférne az Európa expressz 2-ben, már ha a világ olyan gonosz lenne, hogy folytatja a magyar csúcsakciót.

A Blackhat egy óriási kudarc. Elképesztő sablontömeg nagyon unalmasan előadva, ami 133 perces játékidejéből nagyjából 3 percig működik. Nem tudom, hol csúszott félre annak az embernek a karrierje, aki olyan remek filmeket adott a világnak, mint A bennfentes, a Szemtől szemben vagy a kellemes Collateral - A halál záloga. És azt sem tudom, miért nem volt legalább egy ember Michael Mann körül, aki azt mondta volna, „figyelj öreg, ezt így ebben a formában ne”. Akkor már inkább a Hacktion. Pedig az sem jó.

A player szerint

  • A legrosszabb, hogy mindez Michael Manntól érkezett
  • Rettenetesen rossz történet, érdektelen főgonosszal
  • Elképesztően olcsó megvalósítás
Player-méter
2
Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?

A Sony húsvéti ajándéka egy ingyenesen megnézhető Pókverzum-rövidfilm

Már itt is van a Szegény párák rendezője új filmjének első kedvcsinálója

További cikkeink a témában