Az SS Richard Montgomery 1944-ben süllyedt el, és ha valami miatt működésbe lépne a gyomrában lévő robbanóanyag, a közeli partoknál lenne némi indokolt riadalom.

1944. augusztus 20-án az SS Montgomery éppen úton volt a francia partok felé, amikor a Temze torkolatánál Sheerness közelében ráfutott egy homokágyra és mozgásképtelenné vált.

A hajó 1400 tonna bombát és különböző robbanóanyagot szállított, szóval érthető, ha a szövetségeseknek (különösen a közeli kikötőváros, Sheerness polgárainak) egy kicsit teleszaladt a gatyájuk. Gyorsan meg is bíztak egy rochesteri céget a rakomány elszállításával, ami augusztus 23-án munkához is látott. Ekkor az SS Montgomery még a vízvonal fölött volt, azonban a munkálatok másnapján a hajótörzs megrepedt és süllyedni kezdett.

A cég egészen szeptember 25-ig folytatta a munkát, amikor a hajó végleg megadta magát, és kettészakadt. Mutatjuk a végeredményt:

A tengerfenéken csücsülő SS Montgomery szonárképe

Az SS Montgomery jelenleg 15 méteres mélységben nyugszik, és éppen kilátszik a vízből. A roncs azonban nem ezért félelmetes, hanem azért, mert a gyomra jelenleg is ki van tömve TNT-vel, mégpedig nem is kevéssel. Összesen több mint ezer tonnányi hirtelen halálról beszélünk. Egy 2004-es tanulmány szerint ráadásul nem is arról van szó, hogy a robbanóanyagot felzabálta a sós víz, és minden hepi, hiszen a New Scientist magazin szerint már az is végzetes láncreakciót indíthat el, ha a hajótörzs az áramlatok miatt az oldalára borul.

A brit parti őrséget mondjuk ez nem igazán hatotta meg, szerintük minden tök oké, és egy robbanásnak valójában elhanyagolható a valószínűsége, bár azt ők is elismerik, hogy valamit azért illene csinálni a ronccsal azon kívül, hogy felállítottak körülötte egy tiltott zónát és kitáblázták a tengerből kikandikáló tornyokat, hogy nemennyéoda.

A BBC 1970-ben csinált egy riportot arról, mi lenne, ha elpukkanna a Montgomery pocakja, és megállapították, hogy a nem kívánatos esemény hatására egy 300 méteres vízoszlop emelkedne a magasba a robbanás helyén, ötméteres hullámok lepnék meg a közeli partokat, a törmelék pedig 3000 méteres magasságba katapultálna a vízből.

A közeli Sheerness épületeit a robbanás egészen biztosan megrongálná, és a település összes ablaka betörne. Egy 2014-es tanulmány ezt a verziót egy kicsit mérsékelte azzal, hogy a hullámok csak egy méteresek lennének, de még így is elárasztanának néhány partmenti települést.

Odasüss!

Persze igazságtalan lenne ekézni a jó briteket, hiszen a roncs állapotát folyamatosan figyelik. Jelen állás szerint a kettészakadt hajótörzs stabilan áll a fenéken, annak elmozdulására vajmi kevés az esély, azonban a korrózió elég szépen rágcsálja az SS Montgomery szerkezetét. Legutóbb 2013-ban erősítették meg a hatóságok, hogy a rettegett robbanásnak kicsi a valószínűsége, de azért a roncs megközelítését természetesen továbbra is tiltják.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen kutyatápot vegyél, ami a kutyádnak és a pénztárcádnak is jó?

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tíz remek film az „annyira szar, hogy az már jó” kategóriából

További cikkeink a témában