A Covid19 okozta világjárvány szó szerint fenekestül forgatta fel az életünket, és alapjaiban változtatta meg életünket egyik pillanatról a másikra. A gyerekeknek hirtelen otthonról kellett tanulniuk, a munkahelyek közül sok megszűnt, cégek mentek tönkre, és ingatag helyzetbe kerültek az egészségünket biztosító kórházak, intézmények.

Sok családtag kényszerű távolságtartást élt meg, sokan kerültek karanténba, rengetegen vesztették el számos ismerősüket, barátjukat, szeretteiket. Le kellett mondanunk korábbi terveinkről, és hirtelen beláthatatlan távolságba kerültek olyan események, programok, amelyek addig a világ legtermészetesebb dolgainak tűntek. Az addig megszokott életünk hirtelen a semmibe veszett, minden, ami korábban biztosnak tűnt, egyszerre bizonytalanná vált.

Rengeteg veszteséggel kellett megbirkózni a váratlan helyzetben, s ez nem várt nehézségekkel járt.

Hogyan lehet kiutat találni a nehéz helyzetekből?

Egy új helyzet, bármennyire veszteséggel, fájdalommal teli, mindig új lehetőséget kínál a fejlődésre is. A stressz mértékét jelentősen meghatározza alkalmazkodó- és problémamegoldó képességünk. Érzelmi reakciónkra hatással van személyiségünk és temperamentumunk. A megküzdésünkre hatással vannak fel nem dolgozott traumáink és élményeink. Az önismeret, a pszichoterápia segít abban, hogy ilyen és ehhez hasonló helyzetekben képesek legyünk meglátni akár a fejlődés lehetőségét is.

Krízis okozta pozitív fejlődés

A poszttraumás növekedés által több területen is jelentős és pozitív eredményeket, változásokat érhetünk el. Hatására javulhatnak társas kapcsolataink, javulhat önbecsülésünk és megváltozhat életszemléletünk is.

A pandémia okozta új élethelyzetek értelemszerűen nem hagyták érintetlenül a párkapcsolatokat. Az emberek feszültebbek lettek, s ez hatással volt a kapcsolatokra is. A problémák még kiélezettebben jelenkeztek, ideális kapcsolatokban pedig még jobban összezárhattak a felek. De a problémák felbukkanása is lehetőség arra, hogy szembenézzünk velük, jobb kommunikációs módszereket alkalmazzunk. Szembenézzünk olyan nehézségekkel, amelyekkel egyébként nem szívesen vagy nehezen tennénk. A pandémia okozta összezártság egyben lehetőség is a párkapcsolat javítására.

A változás és változtatás kulcsa mindig a mi kezünkben van

Ha nehezen birkózunk meg a negatív érzéseinkkel, szorongásainkkal, félelmeinkkel, akkor is tehetünk magunkért és pszichiáter, illetve pszichológus segítségével elkezdhetünk dolgozni problémáinkon. Nincs az a lejtő, az a kilátástalan helyzet, amelyen ne lehetne javítani, amelyből ne lehetne kiutat keresni.

Sokszor az első lépés megtétele a legnehezebb. Ha a világjárvány olyan tükröt mutatott Önnek, amelybe nem szívesen nézett, vagy szívesen változtatna, fejlődne bizonyos életterületeken, akkor ragadja meg a lehetőséget és induljon el az úton!

(Szponzorált tartalom)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen kutyatápot vegyél, ami a kutyádnak és a pénztárcádnak is jó?

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

További cikkeink a témában