Az idei Bajnokok Ligája talán minden idők legjobb sorozata, tele meglepetéssel, remek focit játszó csapattal és őrületes comebackekkel. A Liverpool és a Tottenham is csodát tett, de az angolok már korábban is megmutatták, bárhonnan vissza lehet jönni.

Alig hihető, amit láttunk ezen a héten, a Liverpool háromgólos hátrány után négyet vágott a teljesen leblokkoló, megfojtott Barcelonának, majd a Tottenham egy félidő alatt fordította meg a párharcot az Ajax ellen.

A Tottenham a 96. percben nyert, és jutott története során először BL-döntőbe

A hollandok is leolvadtak 3–0-ról, a Tottenham csodát tett.

De nem itt kezdődtek a nagy fordítások ebben az évezredben:

1999, BL-döntő, Manchester United–Bayern München 2–1

Jó, igen, ez még nem ez az évezred, de épp 20 éve volt, amikor a nagybetűs CSODA megtörtént Barcelonában, a Camp Nouban – egy igazi focirajongó ezt sosem felejti. A Manchester United fordítása a comebackek etalonja, több szempontból is: egy német csapatellen tették, amitől dupla olyan értékes, és a 91. percben kezdték.

Mario Basler góljával hamar vezetést szerzett a Bayern, és bizony úgy tűnt, németesen lehozzák ezt a BL-döntőt. Teddy Sheringham és a jelenlegi menedzser, Ole Gunnar Solskjær viszont máshogy gondolta, előbbi a 91., utóbbi a 93. percben préselt be egy gólt Kahnnak. Nincs ember, aki elfelejtené Lothar Matthäus csalódottságát és a vörös ördögök akaratát.

1999, BL-elődöntő, Juventus–Manchester United 2–3

Egy ilyen döntő után hajlamosak vagyunk elfelejteni az elődöntőt, hiszen mindent felülírt Solskjaer gólja. Csakhogy Sir Alex Ferguson csapatának már a döntője jutása is csoda volt. Az Old Traffordon úgy játszott 1–1-et a United, hogy Giggs a 92. percben egyenlített. Aztán elmentek Torinóba, és Pippo Inzaghi gyorsan megszórta őket – 2–0 a 11. percben. Mondhatnánk, hogy kilátástalannak tűnt, de a 34. percben már 2–2 volt, ami már MU-továbbjutást jelentett, de Cole inkább megrúgta a győztes gólt is.

2005, BL-döntő, AC Milan–Liverpool 3–3

Ha az MU-jé az etalon, akkor talán ez meg a leghíresebb: az isztambuli csoda. A Liverpool ugyanis nem a Barcelona ellen csinálta meg először, hogy háromgólos hátrányból állt fel, sőt. Az AC Milan elleni BL-döntőn egyetlen félidő alatt jött vissza a ’Pool, igaz, ekkor még nem nyerte meg. Hármat szereztek Gerrardék, majd tizenegyespárbajban nyerték meg a trófeát. Ez volt a vörösök ötödik BEK/BL-győzelme.

Ami ma már még érdekesebbé teszi a gólokat, az a Barcelona elleni Wijnaldum-show: ugyanúgy az 54. és az 56. percben jöttek a góljai, mint Isztambulban. A fejese meg még mozdulatra is olyan volt, mint Gerrardé.

2019, BL-elődöntő, Liverpool–FC Barcelona 4–0

Akkor ide is illeszthetjük a mostani meccset, hogy szépen össze lehessen hasonlítani őket. A Liverpoolnak itt 90 percre volt a három gólra, viszont több nehezítő tényező is akadályozta őket: Firmino és Szalah sérülése, valamint az, hogy a másik oldalon játszott minden idők legjobbja. Ha egy gólt szerez a Barca a 90 perc alatt, vége a dalnak. De Klopp csapata megcsinálta.

A Liverpool a 0–3 után hazai pályán kiejtette a Barcelonát

A Liverpool megcsinálta a lehetetlennek vélt bravúrt, bejutott a Bajnokok Ligája döntőjébe.

2012, Premier League, Manchester City–Queens Park Rangers 3–2

Hogy ne kizárólag Bajnokok Ligájával példálózzunk, íme a Premier League történetének egyik legizgalmasabb hajrára. A Manchester Citynek nyernie kellett 2012-ben a bajnoki címhez, mivel a városi rivális Unitednak is ugyanannyi pontja volt.

Az MU már a 20. percben vezetést szerzett a Sunderland ellen, könnyedén tartotta is, azonban a City begörcsölt a kiesés elől menekülő QPR ellen. A 66. percben hátrányba került, vagyis kettő gól kellett az aranyhoz. A 90.-ben még egyik sem volt meg. A 92. percben Dzeko fejesével egyenlített Mancini csapata, majd jött az őrület: a 94.percben Agüero gólja bajnoki címet ért. Ekkor nem lehetett jó Man. United-drukkernek lenni.

Bónusz

Nem csak az angolok voltak képesek ilyenekre, az egyik legnagyobb fordítás, és egyben leolvadás a Barcelona–PSG nyolcaddöntő volt 2017-ben: A katalánok 4-0-ra szét lettek szedve Párizsban, innen visszajönni tényleg lehetetlennek tűnt. De megcsinálták, 6–1-re nyertek, a 95. percben jött a mindent eldöntő gól.

A BEK/BL történelmében eddig egy csapatnak sem sikerült négygólos hátrányból továbbjutnia, ezért ennek a meccsnek mindenképp itt a helye.

(Fotó: Christian Liewig/TempSport/Corbis via Getty Images)