Korong és férfiak a jégen

Ha semmi másra nincs időd, és persze nem is hoz lázba, ha mondjunk magas, szálkás északi fiúk köröznek az erdőben egy vékony lécen, akkor nézz hokit. A férfiak küzdelme egyértelműen az olimpia legérdekesebb sorozata lesz, egyrészt eleve a sportág adottságaiból adódik, mert ugye baromi érdekes és férfias, másrészt nálunk is egyre népszerűbb a jégkorong, végül, de semmiképp sem utolsósorban: itt lesznek a legnagyobb csillagok. Nem csak a sportágé, hanem az egész olimpia, sőt a világ legnagyobb sztárjai.

Az NHL ismét szabad utat engedett játékosainak, így szinte minden klasszis ott lesz Szocsiban, csak néhány sérültet kell nélkülözni. Utóbbiak közül Steven Stamkos a legnagyobb név, az olimpiai címvédő kanadaiak legjobb formában lévő csatára sípcsontját törte, de már gőzerővel edz. Nem zárható ki, hogy jégre léphet az olimpián. De nézzük inkább, kik azok, akiket biztosan megcsodálhatunk az egész játékok kiemelkedően legérdekesebb és legizgalmasabb küzdelemsorozatában.

Ha már Kanada. Ott lesz a világ talán legjobb játékosa, az NHL pontlistájának élén álló Sidney Crosby. A Pittsburgh centere 56 meccsen 75 pontot gyűjtött, tizeneggyel többet, mint Ryan Getzlaf és John Tavares. Ők is ott vannak a kanadai keretben, de a top tízből még Corey Perry és Patrick Sharp is rohamozza majd az ellenfél kapuját.

Az NHL-pontlistán a negyedik és ötödik helyen két amerikai követi a kanadaiakat, Patrick Kane és Phil Kessel, ők USA-mezben csúsznak majd ki Szocsiban, de a 2013-as vébé egyik legjobbja, az egyik leghíresebb amcsi hokis, Paul Stastny is játszani fog.

Ha már szóba került a tavalyi világbajnokság: Svédország lett az aranyérmes, így nem kérdés, hogy Oroszországban is rámennek az olimpiai éremre. A vb legjobb kapusa, Jhonas Enroth fog most is védeni, ott lesz a két Sedin, Henrik és Daniel, valamint Loui Eriksson, Henrik Zetterberg és az észak-amerikai liga legponterősebb svédje, Nicklas Backstrom, valamint az NHL legponterősebb bekkje, Erik Karlsson is.

Az oroszok ugyan csak hatodikok lettek a tavalyi tornán, most viszont hazai pályán egyértelműen az arany a cél. És hát olyan csatárokkal, mint akik náluk ütögetnek, reális is ez: Alekszandr Ovecskin, Pavel Dacjuk, Ilja Kovalcsuk és Jevgenyij Malkin is zseni, technikailag a legjobbak a világon, csak kicsit nehéz őket kordában tartani. Malkin az NHL 2011/2012-es szezonjának legértékesebb játékosa volt, Ovecskin pedig 2008-ban, 2009-ben és 2013-ban is megkapta ezt a díjat. Mondom, hogy zsenik.

A tavalyi vébé elődöntőse, Finnország is esélyes, legjobbja a 2013-as torna pontkirálya, Petri Kontiola, valamint a már 43 éves, Teemu Selanne. A cseheknél is ott lesz a jégen egy élő legenda, minden idők egyik legjobb hokisa, Jaromir Jagr; szlovák mezben pedig a szintén óriási név, Marian Hossa, és a 206 centis védő, Zdeno Chara.

Szerencsére minden napra jut hokiközvetítés a Duna tévén, 17 meccs kerül képernyőre, ebből 12 élőben. Tizenkettedikén rendezik a nyitómeccset, a döntőt február 23-án játsszák. A teljes menetrendet itt tudod megnézni.

Szerinted ki nyeri a tornát? És fogadni is mersz rá?

Sílécek és sebesség a hóban

A hokisokon kívül az alpesi sízők a legfelkapottabb sportolói az olimpiának, a szakág több versenyszámból áll, a leglátványosabb és legnagyobb érdeklődéssel kísért száma a férfi lesiklás. A downhillnél egyes pályákon akár 150 km/h-val is csúszhatnak a versenyzők.

Közülük a legkiemelkedőbb alakja a sportágnak az amerikai Bode Miller. A 36 éves sportoló egy igazi őrült, semmilyen veszélyérzet nincs benne, ráadásul bevallotta, nem egyszer indult már versenyen másnaposan, vagy akár benyomva is. Miller négyszer nyert világbajnokságot, négy éve pedig szuperkombinációban olimpiai bajnok lett. Kétszeres összetett világkupagyőztes, ami ebben a sportágban a legnagyobb eredmény. (Az amcsik amúgy rajta kívül Ted Ligetytől is várhatnak érmet, sőt!)

Rajta kívül egyértelműen Aksel Lund Svindal a legnagyobb név, ők ketten a legsokoldalúbb síelők a világon. A norvég a jelenleg futó világkupa sorozatban élen áll lesiklásban és a szuper-óriásműlesiklásban is, összetettben a második pozíciót foglalja el. Ötszörös világbajnok, és nyert egy olimpiai aranyat is Vancouverben. Ő is kétszer nyert összetett világkupát, és még mindig csak 31 éves.

A tradicionális, alpesi országok közül Ausztria Marcel Hirschertől várhatja a legjobb eredményt, a 24 éves kiválóság jelenleg vezeti az összetett világkupát, valamint a specialitását, a szlalomot. Van két vb-aranya, és tavaly ő nyerte az összetettet. A németek Felix Neureutherben, a svájciak Didier Défagóban, az olaszok Manfred Mölggben, a franciák Alexis Pinturault-ban bízhatnak.

A nőknél egy hiányzó a legnagyobb név Lindsey Vonn súlyos sérülésből lábadozik. Ő sok szempontból hiányzik majd. A világkupát Maria Höfl-Riesch vezeti a liechtensteini Tina Weirather előtt, pillanatnyilag a német a legnagyobb név a mezőnyben. A címvédő pedig Tina Maze, ám a szlovénnek idén nem megy, edzőt is váltott.

Északi síben, sífutásban óriási a norvég fölény, a nőknél az első négy, férfiaknál az első két helyen ők állnak az összetett világkupában. Akikre tehát érdemes figyelni: Marit Björgen, Therese Johaug, Petter Northug és Martin Johnsrud Sundby.

Síugrásban a tízszeres világbajnok, egyszeres olimpiai aranyérmes osztrák Gregor Schlierenzauer, és a négyszeres olimpiai bajnok Simon Ammann a legnagyobb sztár, igaz idén egyiküknek sem megy.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen kutyatápot vegyél, ami a kutyádnak és a pénztárcádnak is jó?

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

A City középpályása odaszúrt a Real Madridnak: Csak egy csapatot láttam a pályán

További cikkeink a témában