Elképesztően izgalmas hajrát ígér az idei sakk világbajnoki döntő utolsó három meccse. A zseni, az ifjú herceg, Magnus Carlsen az indiai agytröszt, Vishy Anand ellen vívott tizenkét mérkőzésből álló párharca eddig is elképesztő meccseket produkált, így okkal várjuk a finálét. 5–4-re Magnus vezetett a november 20-i állás szerint.

Nem, ez nem egy Monty Python-cikk bevezetője volt. Bár sokan hasonlóan izgalmasnak tartják a sakkot, mint a híres művészek bicikliversenyének kommentálását, mi szentül hisszük, hogy egy sakkderbi igenis nagyon, nagyon izgalmas tud lenni.

Kis segítség, hogyan élvezzük mi is ezt a talán most még kvantumfizikai magasságokban repkedő játékot.

Szerezzünk egy sakktáblát, ami egyébként szerintünk minden menő modern férfi lakásában kötelező darab. Bármilyen hülyék is vagyunk, ha a csajunk meglátja a kitett sakktáblát, minimum ötven pontot nő az IQ-nk a szemében. Azt hiszem, hamar ráébresztettünk mindenkit a sakk előnyeire.

És hála az internetnek, már élőben követhetjük a meccseket. Ha minimálisan tudunk angolul, kb. annyira, mint a szakkommentátorok – az egyébként nagyon szimpi Peter Svidler és a szexi Sopiko Guramishvili kisasszony (lentebb) –, akkor még rakosgathatjuk is a bábukat mi is otthon, és követhetjük, mi is játszódik le egy játékos fejében a meccs közben.

Hogy mit is tudnak ezek a géniuszok? Hihetetlen memóriájuk van, és olyan agyuk, amely tizenhárom variációt képes elemezni minimum húsz lépésre előre! Na most én jó esetben ha ötig el tudok menni. Jó edzés ez kezdő multis vezetőknek. Próbáld ki te is, meddig tudsz előre kalkulálni, izgalmas feladat.

Elképesztő átélni kivülről is, hogy ha egy, csak egyetlen egy lépés félre megy, és ha ellenfelünk éber, akkor a várunk, vagy a berlini falunk (a berlini fal a Ruy Lopez egyik variációs vonala), hatalmas robajjal omlik össze a szemünk láttára. Nagyon kínos tud lenni.

Azonban ez iszonyatos megterhelés a játékosok számára, amit tudatosan igyekeznek kipihenni. Anand kondizni szeret a pihenőnapokon, Magnus rendes Real Madrid-drukkerként sokat focizik és kosárlabdázik a szabadnapjain. Tegnap norvég újságírókat vertek el társaival egy izgalmas meccsen.

Sokszor azonban a nagy nyomás alatt megrogynak ezek az pallérozott elmék is, és ez elég nagy bakikat is jelent, de ennél is rosszabb talán , ha az ellenfél annyira a védekezésen töri a fejét, hogy nem veszi észre a kínálkozó lehetőséget. Ismerős példamese lehetne ez bármelyikünk életére is. Fától az erdőt…

Ez történt Ananddal is, aki akkora sanszot hagyott ki a hatodik meccsen, ami sokáig fájni fog neki. Carlsen önmagához képest hatalmasat bakizott, Anand gyorsan lépett egyet az alapján, amit szerinte Carlsen lépni fog, így nem vette észre, nem hagyott időt magának, hogy észre vegye, mekkorát is hibázott az ifjú norvég. Carlsen szinte egyből újra a királyával lépett, amelyet akkor már biztos helyre tett. Ekkor Anand láthatóan észbe kapott és nagy zavarában el is veszítette a meccset. "Amikor nem vársz ajándékra, nem is keresed" – mondta a mérkőzés után.

Így vezet most Magnus Carlsen 5–4-re három mérkőzéssel a vége előtt. Szinte hitchcocki feszültség és elképesztő elmék. Nézd te is élőben a Szocsiban zajló sakk-vb utolsó három mérkőzését a FIDE honlapján.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen kutyatápot vegyél, ami a kutyádnak és a pénztárcádnak is jó?

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Nem írtak jókat Szoboszlai Atalanta elleni teljesítményéről

További cikkeink a témában