A Netbookok alfájának és omegájának számító Asus EEE megalkotóját elég sokat várunk, ha kompakt, hordozható gépekről van szó, de a magas elvárások ellenére a Transformer Book T100 egy pillanatig sem okozott csalódást. Hogy kinek ajánljuk? Lényegében bárkinek, aki utazáshoz keres egy ultrabooknál könnyebben hordozható, egy táblagépnél pedig kényelmesebben kezelhető gépet.

A Netbookok alfájának és omegájának számító Asus EEE megalkotójától elég sokat várunk, ha kompakt, hordozható gépekről van szó, de a magas elvárások ellenére a Transformer Book T100 és tesója, a Transformer Pad egy pillanatig sem okozott csalódást. Hogy kinek ajánljuk? Lényegében bárkinek, aki utazáshoz keres egy ultrabooknál könnyebben hordozható, egy táblagépnél pedig kényelmesebben kezelhető gépet.

Megjelenés

A T100 külseje megnyugtatótan puritán, aminek pozitív hozadékai a gép árában nyilvánulnak meg. Hogy a kicsit olcsó hatást keltő műanyag burkolat mennyire strapabíró, azt a néhány napos teszt alatt nem sikerült kideríteni, de a tajvaniak helyesen éreztek rá, hogy aki ilyen gépet vásárol, az egy fillérrel sem szeretne többet fizetni olyan extrákért, mint a dizájnos megjelenés vagy a fém burkolat.


Méret

Egy kilogrammos tömegével a T100 gyakorlatilag a dokkolóval együtt is csak annyit nyom, mint egy nehezebb tablet, a billentyűzetet leválasztva pedig szinte nem is érezni a súlyát. 263x171x23,6 milliméteres méretével kényelmesen elfér egy kisebb táskában a pulcsi meg az üdítő mellett, így hosszabb utazásokhoz tökéletes választás.

Kijelző

A Transformer Book T100 egyik legnagyobb pozitívuma a hagyományos noteszgépekkel szemben az érintésérzékeny kijelző, ami ebben az árkategóriában igazi unikumnak számít. Az 1366x768-as felbontású IPS kijelző színei szépek, betekintési szögei minden irányból kiválóak, közepes fényerőn is vígan használható, a 10,1 colos mérettel pedig sikerült beletalálni abba a nem túl széles közös halmazba, ami egy hordozható tabletnél és egy komolyabb munkára is használható notebooknál egyaránt vállalható.

Hardver

A négymagos, 1,33 GHz-en pörgő Intel Atom Z3740 kategóriájában az egyik legjobb processzor, amit a benchmark tesztek is alátámasztanak. A gyengébb Core i3-hoz hasonló teljesítményű proci a 2 GB RAM-mal és integrált Intel HD Graphics grafikus chippel együtt táblagéphez képest elképesztően izmos konfigurációnak számít, és már alulról súrolja egy valódi notebook képességeit.

Teljesítmény

A teljesítményről mi sem árulkodhatna jobban, mint hogy a gépen a lebutított Windows RT helyett Win 8.1 fut, így erősebb idegzetű felhasználók a T100-ra akár a Skyrimot is feltelepíthetik. A realitásokhoz visszatérve: a T100 alapjáraton eléggé szélvészgyors, Photoshop, full HD filmek nem állhatják útját, ám durvább multitasking feladatoknál megmutatkoznak a konfiguráció gyengeségei, ilyenkor ugyanis még a scrollozás is kicsit döcögőssé válik.

Használhatóság

A Windows 8.1 csempés felülete tökéletesen illeszkedik az érintőképernyős kezeléshez, desktop nézetben viszont a 10,1 colos monitoron már meggyűlik a bajunk az érintőkijelzővel. A touchscreennek hála a gépet ölben tartva is nagyon kényelmesen tudjuk kezelni, ha pedig még több mobilitásra vágyunk, akkor a kijelzőt egy gombnyomással leválaszthatjuk a dokkolóról. Kis kényelmetlenség, hogy a gépet saccra csak úgy 110–120 fokos szögben lehet szétnyitni, ami éppen egy hajszállal kevesebb, mint ami ideális lenne.

Alkalmazások

Az előre telepített alkalmazások közül mindenképpen ki kell emelni a fitnesz alkalmazást, amivel az étrendünket, edzéseinek és egészségi állapotunkat (vérnyomás, koleszterin stb.) naplózhatjuk egy helyen, rendkívül áttekinthető formában. Nagyjából ugyanez igaz a gasztro alkalmazásra is, amiben a receptkeresőtől a bevásárlólistáig mindent megtalálunk, ami ebben a témakörben szóba jöhet. Emellett a géphez jár egy közepesen fapados kép- és videószerkesztő, valamint az Asus web storage felhőszolgáltatás is.

Akkumulátor

Szintén a sokat utazgató, konnektor közelében viszonylag ritkán előforduló felhasználóknak kedvez a T100 kiemelkedő üzemideje, hiszen a 2-cellás, 31 wattórás akksi közepes fényerőnél akár 10–12 órán keresztül is képes életben tartani a gépet. A T100 a full HD filmekkel is jóban van, a Pókember 2-t maximális fényerőn is több mint nyolc órán kersztül nézhettem volna, ha Marc Webb helyett Tarr Béla ült volna a rendezői székben. Az akksival az egyetlen probléma, hogy piszok lassan töltődik, a teljes töltésre legalább fél napot kell rászánni.

Adatkommunikáció

Adatkommunikáció szempontjából eléggé rendben van a gép, a 802.11 a/b/g/n wifi és a 4.0-ás Bluetooth mellé egy 3.0-ás USB, HDMI és micro USB-csatlakozókat is kapunk. A wifi sajnos nem a legacélosabb, a lakás másik végéből már csak akkor volt hajlandó stabilan tartani a jelet, ha a gépet a wifi-router felé fordítottam, de ez inkább csak megszokás kérdése.

Összegzés

A Transformer Book T100-nak általam tesztelt, 64 GB eMMC-vel és 500 GB HDD-vel szerelt változatát nagyjából 125 ezer forintért lehet megvásárolni. Egy ultrabookhoz képest olcsóbb, és kényelmesebben hordozható, miközben a váratlanul erős procinak köszönhetően a teljesítmény miatt sem kell aggódnunk. A kijelző mérete persze erősen behatárolja a használati kört, rendszeres napi munkához a 10,1 colos képernyő már eléggé kényelmetlen lenne, de ha sokat utazol, akkor a Transformer Book T100-nál jobb gépet keresve sem találhatsz magadnak.

Asus Transformer Pad – Hasonlót olcsóbban

Ha ennél is olcsóbban szeretnél megbízható Transformerhez jutni, akkor a te géped az Asus Transformer Pad, amely négymagos Intel Atom procijával szinte hajszálra ugyanazt a teljesítményt hozza, mint a T–100. A legújabb technológiákat felsorakoztató, energiatakarékos hardvernek  köszönhetően a Transformer Paddal egyhuzamban akár 9,5 órán keresztül is böngészhetsz a neten, vagy nézheted a kedvenc videóidat, a géphez kapható dokkolóval pedig bárhol, bármikor könnyen gépelhetsz le egy e-mailt, de a jegyzetfüzetedet is megtöltheted, ha a világmegváltó ötlet éppen a vonaton ülve jut eszedbe.

Hardver

A Transformer Padban a T-100-ban található, négymagos, 1,33 GHz-es Intel Atom Z3740 processzor Z3745-ös testvérét találjuk, így biztosak lehetünk benne, hogy a légiesen könnyű hibrid tabletnek szintén nem okoznak problémát a játékok és a full HD filmek sem.

 

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen kutyatápot vegyél, ami a kutyádnak és a pénztárcádnak is jó?

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Felfedeztek egy gigantikus fekete lyukat a Föld közelében

További cikkeink a témában