Az ASUS ProArt termékcsaládja a kreatív feladatokat végző, alkotó embereknek készül, és volt szerencsénk letesztelni az eszközök közül egy érdekes, monitor-notebook kombót. Mondhatni gyakorlatias, stúdiókörnyezet szimulációnak tekinthető teszt volt, melynek során a munkára használt monitor és az időnként a kreatív energiák megújítása szempontjából kötelező utazásokra is elcipelt notebook kettőse mutatkozhatott be. Íme a tapasztalatok.

ProArt PA278QV monitor

A kijelző tehát az ASUS ProArt PA278QV professzionális monitor, ami 27 hüvelykes, IPS technológiájú, WQHD felbontású készülék (2560 x 1440 pixel). A 27 hüvelykes képet keret nélküli kivitelben élvezhetjük egy ergonomikus állványon, a pivot funkcióval pedig téglalapját a rövidebb oldalára állítva is használhatjuk. Dőlésszöge szintén állítható, elforgathatjuk, és a magasságán is változtathatunk a kényelmesebb használathoz.

Az ASUS ProArt PA278QV egy kifejezetten olcsónak mondható valamivel 140 ezer forint alatti átlagárával. Nagy maximális fényereje és széles látószöge miatt a legtöbb munkaterülethez valószínűleg jól illeszkedik. Jó színes pontossággal érkezik és kiváló SDR színskálája van, ugyanakkor nem képes széles színskálát megjeleníteni és nem támogatja a HDR-t sem.

A játékteljesítménye is jónak mondható, mivel alacsony válaszidővel, Adaptive Sync támogatással, FreeSync kompatibilis, és 75 Hz-es képfrissítési frekvenciával rendelkezik, ami a gyors mozgások megjelenítésénél fontos. Sajnos alacsony a kontrasztaránya, ugyanakkor számos csatlakozást kínál, 4 USB-port, egy Mini DisplayPort, egy DisplayPort, egy HDMI, egy dual-link DVI-D, egy audio bemenet és fülhallgató csatlakozó, valamint egy pár beépített hangszóró is helyet kapott rajta.

Főbb előnyei:

  • Kiváló ergonómia
  • Széles látószög
  • Villódzásmentes háttérvilágítás

Hátrányok:

  • Nincs HDR támogatás.
  • Alacsony kontrasztarány

A nálunk járt PA278QV, a termékvonal belépő szintű tagja. A monitor 8 bites, és a legnagyobb vonzereje talán a tisztességes színpontosság lehet, ami nem jellemző a tipikus játékmonitorokra, tehát nem lenne fair összehasonlítani a csúcskategóriás versenytársakkal.

ProArt StudioBook Pro 17 notebook

A ProArt StudioBook Pro 17 az egyik legvékonyabb notebook, amiben NVIDIA Quadro kártyát találunk, és ez nem lebecsülendő teljesítményt nyújt. A kijelző vékony keretű NanoEdge, ami helytakarékos, a fejlett grafikai háttér és a hordozhatóság kombinációja ismét csak a kreatív szakembereket célozza. A 17 collos notebook méretei egyébként valóban egy 15 hüvelykes gépet idéznek, még egy ilyen méretű oldaltáskában vagy hátizsákban is elfér.

A gépcsalád átlagára 800 ezer forint környékén indul és bőven 3 millió forint felett végződik a felszereltség függvényében, így nem meglepő a funkciókban és különlegességekben bővelkedő kiépítés. Ez nem korlátozódik az igényes megjelenésre, de kitűnő, színpontos képernyőt is tartalmaz kissé szokatlan, 16:10-es képaránnyal, és 1920 x 1200 képpontos felbontással, valamint széles színskálával (a vállalat szerint a DCI-P3 97 százaléka). 

A hatmagos Intel Xeon E-2276M hat magos 12 szálas processzor, a 32 GB memória és 2 TB NVMe SSD több mint elegendő erőt jelent például a videószerkesztéshez, míg az Nvidia Quadro RTX 3000 grafikus kártya képes bármilyen 3D-s renderelési feladatot ellátni.

A legtöbb mobil munkaállomáshoz hasonlóan a Pro 17 is komolyabb igénybevételre készült, mint egy hasonló árú gémer laptop. A rendszer átment például a MIL-STD 810G katonai szintű teszteken, melyek során extrém rezgésnek, magasságnak és szélsőséges hőmérsékletnek is kitették. Az Asus által türkizszürkének nevezett sötét magnézium ötvözetű váz szögletes gyémántvágású szélekkel rendelkezik, a súlya 2,39 kg.

A képernyő felbontása jóval elmarad a 4K-tól (3840 x 2160 képpont), de Pantone hitelesítése van, 2-nél kisebb Delta-E színpontossággal. A 4K helyett egy olyan kijelzőt kapunk, amely képes kezelni a színkritikus feladatokat külön színkalibrált monitor igénye nélkül, ez nagyjából ezer dolláros (300 ezer fotint) árelőnyt jelent a hasonló gépekhez képest.

A kompakt számítógép kialakításánál a hagyományos numerikus billentyűzetet kihagyták, helyette az érintőpad jobb felső sarkában található gomb aktiválja a LED-ekkel megvilágított virtuális billentyűzetet, amely a dedikált számbillentyűzet funkcióit biztosítja.

Az aktiválógomb véletlenül is megnyomható, amikor az érintőpadot hüvelykujjal használjuk, erre oda kell figyelni. Ilyenkor a kurzor mozgatása helyett véletlenszerű számok jelennek meg a képernyőn. 

A billentyűzeteknél nem hátrányos, ha erős visszajelzéseket adó, szilárdnak érződő billentyűket kapunk, ezt például az Asus Republic of Gamers noteszgépei nagyon tudják, de a Pro 17-en nem meggyőző a dolog. A billentyűzet nem rossz, csak átlagos, viszont kapunk még egy ujjlenyomat-olvasót is a bejelentkezésekhez.

A ProArt hangja kitűnő egy olyan laptophoz képest, amihez nem tartozik dedikált mélynyomó. Nagyon meggyőzően szól az Asus SonicMaster Premium technológiája egy speciális kodek és a rezonanciakamrás hangszórók keveréke, melyek a noteszgép házába vannak beépítve a tisztább hangzás és a hangmélység fokozásának érdekében. Száz százalékos hangerő esetén is alig érzékelhető torzítás, még akkor sem, ha a laptop már-már felébreszti a másik szobában alvó családtagokat.

Főbb előnyei:

  • Gyönyörű, 16:10-es képarányú képernyő
  • Nagyszerű videovágási teljesítmény
  • Vékony és könnyű, akár egy 17 collos kijelzőjű asztali számítógép cseréjéhez is megfelel

Hátrányok:

  • Középszerű billentyűzet
  • Az érintőpadra integrált numerikus billentyűzet praktikus, de könnyen bekapcsolható véletlenül is
  • Csak egy Thunderbolt 3 port

Mindent összevetve a ProArt monitor és notebook közös tesztje kitűnő kombinációt eredményezett, kevés hiányérzetet hagyva csak maga után. Kisebb grafikai stúdióba, vagy csak alkalmankénti kreatív feladatmegoldásokhoz ideális párosítás lehet, különös tekintettel a nagyon kedvező árfekvésre.

(Forrás: ASUS Kép: ASUS)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen kutyatápot vegyél, ami a kutyádnak és a pénztárcádnak is jó?

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Ezzel a rejtett beállítással felgyorsíthatod az androidos telefonod

További cikkeink a témában