Egy kutatócsoport egy olyan organizmusra bukkant Brazíliában, amelynek a genomját többségében ismeretlen gének alkotják.

A vírusra egy brazíliai mesterséges tóban bukkantak rá Belo Horizonte közelében, és nemcsak a felépítéséért felelős gének többségét övezi kérdőjel, hanem a vírus létrejötte sem világos. Már ha lehet egyáltalán vírusnak nevezni.

A Pampulha-tóban talált organizmust ugyanis a tudósok nem tudták egyetlen ismert csoportba se besorolni.

Sőt, lényegében a jelenlegi tudományos protokoll alapján az organizmust még csak vírusként sem lehet lényegében definiálni. De az egyszerűség elvét követve a névadáskor mégiscsak ráaggatták a vírus szót: tudományos elnevezése Yaravirus brasiliensis, köznyelven pedig yaravírus lett, bár azt tegyük hozzá, hogy az ezt leíró tanulmány még szakmai ellenőrzés alatt áll. (Yara egyébként a brazil mitológiából ismert vízi nimfa volt:)

Vírus is, meg nem is

Az organizmus genomjában összesen hat olyan gént tudtak azonosítani a kutatók, amelyekről legalább annyit tudunk, hogy távoli rokonságban állnak már közismert génekkel.

A tanulmányból azt is megtudhatjuk, hogy az organizmus 80 nanométeres részecskéből épül fel, és több mint 90 százaléka lehet ismeretlen, azaz árva gén.

Egyes fejtegetések szerint az amőbavírusok egyik ismeretlen rokonával állhatunk szemben, vagy az óriásvírusok egy egyszerűbb változatával.

Kövesd a Rakétát, a Player jövőmagazinját!

Tavaly év végén startolt el a Player új magazinja, amiben kiemelten foglalkozunk a legérdekesebb technológiai és tudományos újdonságokkal, az autózás jövőjével, a megújuló energiával, a klímakérdéssel, és még számtalan olyan izgalmas trenddel, ami a következő években meghatározó lehet. Kövesd be a Rakéta Facebook-oldalát, hogy biztosan ne maradj le a jövőről!

 

(via)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Kiverte a biztosítékot az Apple legújabb reklámja. Nálad is?

Elkészült a világ első fotója egy, a Föld körül keringő űrszemétről

Valószínűleg ez a legnézettebb satu a YouTube-on