A bogár a saját testsúlyánál nagyjából 39 ezerszer nagyobb nyomást is kibír.

A Nature című folyóiratban publikált tanulmány szerint a Nosoderma diabolicum nevű faj fedőszárnyai – ahogy az a röpképtelen bogarak esetében gyakran előfordul – megerősödtek és megkeményedtek az idők során. A Purdue Egyetem építőmérnöke, Pablo Zavattieri szerint ez a faj azonban mindközül a legkülönlegesebb:

„Ez a bogár szupererős”

A szakember kutatótársaival együtt még autóval is áthajtott a rovaron, hogy tesztelje a páncélja erejét, de persze ennél tudományosabb szintre is emelték a dolgot, többek között elektronmikroszkópos és CT-vizsgálatot is végeztek a rovaron, hogy kiderítsék, mi teszi ilyen erőssé a külső vázát.

A válasz: a páncélt kirakósszerűen illeszkedő elemek és rétegzett felépítés erősíti. Ez a szerkezet nyomás hatására ugyan lassan megtöredezik, de nem egyszerre roppan össze.

A bogár a saját testsúlyánál nagyjából 39 ezerszer nagyobb nyomást is kibír.

Mindez hasznos lehet a mérnökök számára épületek vagy repülőgépek, de egyéb járművek tervezésekor os. A szakemberek jelenleg egyebek között csavarokra, hegesztésre és ragasztóanyagokra támaszkodnak a különböző elemek összeillesztésekor, ám ezek idővel meggyengülnek.

A mostani tanulmány az amerikai légierő egy 8 millió dolláros projektjének része, amelynek célja annak tanulmányozása, hogy a különböző teremtmények, például a sáskarákok és a kanadai vadjuh biológiája miként segítheti ütésálló anyagok kifejlesztését.

(Forrás: The Guerdian, MTI , fotó: Getty Images)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

Ez történik az asztronautákkal, amikor bekapcsolják az ISS hajtóműveit

További cikkeink a témában
Egy illat azoknak, akik nem ismerik a félelmet – NOVELLISTA Unique Wood
Hirdetés