9300 km/órával találja el állandó kísérőnket hatalmas krátert vájva a felszínébe.

Pénteken egy háromtonnás, tisztázatlan eredetű, ellenőrizetlenül száguldó rakéta(maradvány) fog hatalmas, mintegy 9300 km/órás sebességgel becsapódni a Holdba, annak a Földről nem látható oldalán.

Becslések szerint az ütközés 10-20 méter széles krátert vájhat állandó kísérőnk felszínébe több száz kilométerre szórva szét a becsapódás okozta port. A szakértők szerint hetekbe, sőt akár hónapokba is telhet, amíg műholdfelvételek megerősítik a becsapódás tényét.

A rejtélyes űrszemétről korábban azt feltételezték a szakértők, hogy a SpaceX egy 2015-ben fellőtt, a NASA számára klímafigyelő berendezést az űrbe szállító Falcon rakéta felső fokozata lehet, ám mostanra inkább egy tíz éve fellőtt kínai rakéta harmadik fokozatára terelődött a gyanú – kínai hivatalos illetékesek tagadják, hogy az ő űreszközük lenne, állítják, hogy az annak idején visszatért és elégett a Föld légkörében. A Holdnak csapódó űrszemét eredetét az alacsonyan szálló űrhulladékokat megfigyelő U. S. Space Command sem tudta mindezidáig megállapítani.

A Hold felszínét máris rengeteg kráter tarkítja, a legnagyobbak átmérője elérheti a 2500 kilométert is. A légkör nélküli vagy csak csekély légkörű égitest védtelen az égi vándorokkal – a meteorokkal, az aszteroidákkal és a kutatási célból szándékosan nekivezérelt űreszközökkel – szemben, és időjárás, erózió hiányában a becsapódási kráterek örökre megmaradnak.

(Forrás: The Guardian, MTI, fotó: Getty Images)

Ez is érdekelhet:

50 éves az első tárgy, ami elhagyta a Naprendszert

A Pioneer–10 űrszonda a Jupiter körül keringett.

A Mars missziónak is betett az orosz–ukrán háború

Mindössze egy tíznapos ablak van a marsjáró indítására, ami várhatóan elmarad.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?

Összedőlt egy 2,5 kilométeres baltimore-i híd, miután nekiment egy konténerszállító hajó

A középkategória csúcsa – kipróbáltuk a Redmi Note 13 Pro+ 5G-t

További cikkeink a témában