Az autógyártóknak nem igazán érdeke a régi de mechanikusan újszerű elektromos autók akkuját korszerűre, nagy kapacitásúra cserélni. Sebaj, a kisipar megoldja!

Az első generációs Nissan Leaf volt az első, igazán nagy példányszámban eladott elektromos autó. A tíz éve bemutatott, 2018-ig forgalmazott modell még mai szemmel sem korszerűtlen autó, motorja, fedélzeti elektronikája ma is megállja a helyét a forgalomban. Ráadásul az elektromos autók jellegzetessége, hogy igen lassan öregszenek mechanikailag. Hisz nincsenek komoly hőterhelések a motortérben, nincs kuplung, turbó, kipufogórendszer és még egy csomó minden, ami elkopjon, elhasználódjon. Még a fék is alig-alig fogy egy ilyen kocsin, hiszen a lassítások nagy részét nem a fékbetét és féktárcsa koptatásával hanem elektromos visszatöltéssel oldja meg a villanyautó.

Ami ma már nem korszerű: az akkumulátor. Az első szériás Leaf 24 kWh kapacitású akkuja hétköznapi használatban legfeljebb 120-150 kilométerre elég, viszont a használat során idővel (számos tényezőtől függő ütemben) az akku még ebből a kapacitásból is folyamatosan veszít. Nem ritka az a tízéves Leaf, amely már csak eredeti hatótávolsága 50-60%-át vagy még kevesebbet bírja nyújtani.

Ezeket a kiöregedett akkukat az energetikai háttéripar szívja fel, hiszen stabil energiatárolóként még évekig használhatók, kár lenne elbontani őket. Na de mi kerüljön a helyükre a kocsiba? Egy ugyanilyen, régi technikájú, ma már korszerűtlen akku?

Lehet, hogy az akku már nem bírja, de maguk a kocsik, a régi elektromos autók még mennének százezer kilométereken át, ha elemet cserélnek bennük

A mai, hasonló méretű elektromos autóknál legalább 35-40 kWh kapacitású, de inkább még nagyobb akkuk szoktak lenni. Konkrétan az új Nissan Leafben még a kisebbik rendelhető akku is 40, a nagyobb pedig 62 kilowattórás (ebből nettó 56 kWh-t enged felhasználni a vezérlés), amivel nem kizárt a 400 km-es hatótáv sem. 300 kilométer pedig szinte biztosan megtehető, télen is - de még az autópályán, 130 km/h-val is van 250 biztos kilométerünk.

És akkor a nagy kérdés: miért ne lehetne ezt a nagyobb akkut beszerelni egy régi Leafbe, amivel semmilyen műszaki gond nincs, csak az akkuja öregedett el? Nos: be lehet. A gyártóknak ez a manőver nem igazán érdekük, ők is külső beszállítóktól veszik az akkumulátort, ezen sokat nem tudnak keresni - ők autót árulnak, nem akkut. A tulajdonos viszont jól járhat, ha nem egy új tizen-millió forintos kocsit kell vennie, csak egy néhány millió forint értékű akkut, amivel műszakilag alig használt idős villanyautója ugyanazt a hatótávot képes produkálni, mint az új elektromos autók. Egy ilyen akkucserét mutat be ez a spanyol videó:

A műtét az EV Battery Rebuilds nevű vállalkozás műhelyében zajlott le. Az új akku valószínűleg nem egy új Leaf gyári akkumulátora, de a cellák az azzal azonos LG Chem cellák lehetnek, amelyeket a régi tokozásba építettek be az átalakítás során. Befért - ennyit fejlődött a volumetrikus energiasűrűség tíz év alatt! A nagyobb akku beszerelése kb. 15 ezer eurós költséget jelentett a bordó Leaf tulajdonosának.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?

Összedőlt egy 2,5 kilométeres baltimore-i híd, miután nekiment egy konténerszállító hajó

A középkategória csúcsa – kipróbáltuk a Redmi Note 13 Pro+ 5G-t

További cikkeink a témában