Eléggé meglepődtek a szakértők, hogy sötét anyag nélküli galaxist fedeztek fel.

A Yale Egyetem csillagásza, Pieter van Dokkum és kutatócsoportja olyan galaxisra bukkant a Cet északi csillagképben, ami akkora, mint Tejútrendszer, de annak egy százaléknyi csillagával rendelkezik, vagyis szinte üres.

Ebből, vagyis az NGC1052-DF2 jelű galaxis sűrűbben csoportosuló csillagainak mozgási sebességéből pedig azt gyanítják (108 ezer km/órás sebesség helyett csak 28 ezer km/órás sebességgel haladnak), hogy

egyáltalán nincs körülöttük sötét anyag, vagyis nincs jelen az az anyagfajta, ami az eddigi feltételezések szerint a galaxisokat összetartja.

Ez azért is érdekes, mert az univerzum ∼95%-át a sötét anyag és energia alkotja és csak 4,6%-a a megfigyelhető anyag.

A sötét anyagról még azt érdemes tudni, hogy csillagászati műszerekkel közvetlenül nem figyelhető meg, mert semmilyen elektromágneses sugárzást nem bocsát ki és nem nyel el, jelenlétére csak a látható anyagra és a háttérsugárzásra kifejtett gravitációs hatásból lehet következtetni.

Külsős szakértők szerint a kutatócsoport számolásai helyesek, de mégis zavarba ejtőek, mert egy ilyen kevés csillaggal rendelkező galaxisban ponthogy több sötét anyagnak kellene lennie.

Ha már a Földön kívül járunk:

(Forrás / fotó: MTI, AFP, Wikipedia / AFP)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?

Összedőlt egy 2,5 kilométeres baltimore-i híd, miután nekiment egy konténerszállító hajó

A középkategória csúcsa – kipróbáltuk a Redmi Note 13 Pro+ 5G-t

További cikkeink a témában
Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?
Hirdetés