Svájci tudósok kifejlesztettek egy olyan mikronapelemet, amely képes egy életen át elengedő energiával ellátni a szívritmus-szabályozókat, de akár a mély agyi stimuláció során is hasznát vehetnénk – utóbbi kezelést többek között a Parkinson-, az Alzheimer-kórban vagy az epilepsziában szenvedők esetében szokták használni.

A 3,6 négyzetcentiméteres napelemet a bőr alá kell beültetni, és az a téli napsütésből is hozzá tud jutni annyi energiához, amennyi elég lehet a pacemakerek zökkenőmentes működéséhez. A kutatás vezetője, Lukas Bereuter tömören foglalta össze azt, hogy miért is van szükség az elemes pacemakerek leváltására:

„Azután, hogy beültettük a pacemakert a páciensbe, nagyon sokszor további műtétekre van szükség a lemerült elemek miatt. Ez pedig a komplikációkhoz vezethet, nem beszélve arról, hogy rengeteg stresszel jár, és pszichésen is megterheli az érintett személyeket.”

A berni kutatók a bőr alá ültetendő napelem karpántos változatát is létrehozták, hogy a tesztelés során megmérhessék, mennyi elektromos áramot képes termelni a különböző évszakok során a készülék.

A parányi eszköz hatásfoka 22%-os, ez pedig jóval meghaladja a háztetők esetében igénybe vett szolárpanelek hatékonyságát – amely általában 8-15% közé tehető. A napelem a tesztelés során még télen is képes volt 12 mikrowattnyi energia előállítására, egy pacemaker működéséhez pedig legfeljebb 10 mikrowattnyi energia szükséges. Arról pedig, hogy a készülék hosszan tartó napfényszegény környezetben is tökéletesen működjön, egy beépített tartalékelem gondoskodna. A svájci tudósok az elért eredményeikről az Annals of Biomedical Engineering tudományos folyóiratban közölt publikációjukban számoltak be.

És az órát láttad már, amelyet a testhőnk működtet?

Mint a Mátrixban: itt az első okosóra, amelyet a testünk energiája működtet

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen kutyatápot vegyél, ami a kutyádnak és a pénztárcádnak is jó?

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Ezzel a rejtett beállítással felgyorsíthatod az androidos telefonod

További cikkeink a témában