Rossz hírek a világűrből: a tudósok szerint bármikor megismétlődhet a februári cseljabinszki katasztrófa.

A tudósok a februári oroszországi meteorbecsapódás után ugyanis rájöttek, hogy eddig tévúton jártak, amikor csak a harminc méternél nagyobb meteorokat figyelték. A Cseljabinszk felett felrobbant aszteroida például mindössze tizenhét méter átmérőjű volt, a robbanás ereje mégis negyven hirosimai atombombáéval egyezett meg. Bár a robbanásnak nem voltak halálos áldozatai, belegondolni is rossz, mi történt volna, ha ugyanez sűrűbben lakott területen, például egy nagyváros felett következett volna be.

Miután a tudósok konstatálták, hogy eddig jócskán alábecsülték a kisebb meteorok jelentette veszélyt, kielemezték az eredetileg nukleáris robbantások jelzésére telepített szenzorok adatait, és megállapították, hogy két évtized alatt mintegy hatvan darab húsz méternél nagyobb aszteroida találta el a Földet – vagyis az oroszországihoz hasonló eset az eddig feltételezett százötven helyett akár harmincévente, vagy annál is gyakrabban bekövetkezhet, eddig pedig csak pusztán szerencsénk volt, hogy nem történt tragédia.

A cseljabinszki becsapódás arra is ráirányította a figyelmet, hogy az eddigi megfigyelési módszerek, mint a teleszkópos megfigyelés, nem elég hatékonyak a kisebb, és jóval sűrűbben előforduló meteorok pályájának nyomon követésére, így a hatékony védekezés érdekében olyan új figyelmeztető rendszer kiépítése szükséges, amely hetekkel a becsapódás előtt képes jelezni a kisebb meteorok érkezését is.

(Forrás: Gizmodo)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?

Összedőlt egy 2,5 kilométeres baltimore-i híd, miután nekiment egy konténerszállító hajó

A középkategória csúcsa – kipróbáltuk a Redmi Note 13 Pro+ 5G-t

További cikkeink a témában
Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?
Hirdetés