A kutatók szerint egy harmadik jégóriás is lehetett a naprendszerünkben, de az egyszerűen megléphetett.

A Carnegie Tudományos Intézet kutatása szerint az Uránusz és a Neptunusz mellett lehetett még egy harmadik bolygó, ami a naprendszerünk kialakulásának hajnalán szökhetett meg tőlünk. A kutatócsoport több mint hatezer szimulációt futtatott le, az összes esetben azokat az eshetőségeket vizsgálták, hogyan alakulhatott ki a rendszerünk mai formája.

Az általánosan elfogadott elmélet szerint a Napot egykor gáz- és porkorong vette körül, amik aztán számtalan ütközés után elkezdtek külön égitestekké alakulni. Ezek a bolygókezdemények ekkor még nagyon közel keringtek a naphoz, de ahogy egyre nagyobb lett a tömegük, elkezdtek egyre messzebb és messzebb keringeni. A tudósok azért kezdték kutatni a naprendszerünkben található bolygók kialakulását, mert az elrendezésük meglehetősen szokatlan.

Ez olyan, mintha egy baleset után próbálnánk meg rekonstruálni, hogy mi és hogyan történhetett, milyen gyorsan és milyen irányba haladhattak az összeütköző autók.

A szimulációból kiderült, hogy a naprendszerünk szélén elhelyezkedő két jeges bolygó, az Uránusz és a Neptunusz keringésére hatással volt a temérdek törpebolygót összefogó Kuiper-övön kívül egy harmadik nagyobb méretű bolygó is. Ez a bolygó még a naprendszerünk kialakulásának korai szakaszában hagyhatta el a pályáját, de a tömege hatással lehetett az említett két bolygó mozgására.

A kutatók optimisták a szimulációt illetően, mivel ezután akár földszerű bolygókat is kereshetnek ezzel a módszerrel.

Futurism; kiemelt kép: Getty

Ez is érdekelhet:

Az élet császára ez a Dunán szörföző vaddisznó

Nehéz ehhez bármit is hozzáfűzni, és legyünk őszinték, nincs is értelme.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?

Zöld akkumulátort fejlesztenek Bécsben

Összedőlt egy 2,5 kilométeres baltimore-i híd, miután nekiment egy konténerszállító hajó

További cikkeink a témában