A tengerekben lévő műanyagszemétnek semmi sem állhatja útját.

A Csendes-óceán legmélyebb rétegeit is elérte a műanyagszennyezés, erre a megállapításra jutottak brit kutatók a Royal Society Open Science című szaklapban megjelent szomorú tanulmányban, amely szerint

a Csendes-óceán hat legmélyebbi régiójában, köztük a Fülöp-szigetekről keletre lévő Mariana-árokban élő rákok 72%-ában felfedezték a legapróbb műanyagrészecskéket.

Vagyis bebizonyosodott, hogy a tengerekben lévő műanyagszemétnek semmi sem állhatja útját, és így már ember által nem érintett régiókat is sikerült beszennyeznünk.

Az eredmény a szakembereket is meglepte, akik ugyan számítottak arra, hogy találnak valamit, de arra nem, hogy a Mariana-árokban, 11 kilométer mélyen megtalálható élőlények majdnem 100%-a is fertőzött.

Eddig az Atlanti-óceán északi részén 2200 méteres mélységben, vagy a Kuril-árok üledékében, 7000 méteres mélységben mutatták ki műanyag jelenlétét.

A kutatók egyelőre nem tudják megmondani, hogy ezeknek a mikrorészecskéknek milyen hatása lehet a mélytengeri rákokra, de Alan Jamieson tengerbiológus szerint „ez olyan nekik, mintha mi lenyelnénk egy két méter hosszú polipropilén botot és remélnénk, hogy nem okoz kárt az egészségünkben”.

Már most alig van remény arra, hogy az óceánokból el lehet távolítani a műanyag szemetet, de a tengerek és óceánok legmélyebb területeinek helyzete valóban teljesen reménytelen, hiszen olyan helyen halmozzuk fel szemetünket, amelyet a legkevésbé ismerünk

(Forrás: MTI)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

Ő a kedvenc Strandunk

További cikkeink a témában
Egy illat azoknak, akik nem ismerik a félelmet – NOVELLISTA Unique Wood
Hirdetés