A bankok magasabb kamatot fizetnek, és mindenféle trükkel hajtanak a megtakarítók pénzére.

Ritka nagy mázlistáknak számítanak a magyar megtakarítók: a friss adatok szerint az egész világon nálunk a legmagasabb a kockázatmentesen elérhető reálkamat, vagyis itt lehet az infláció feletti legmagasabb hozamra szert tenni. Persze a kockázatmentes eszköz alatt az állampapírok értendők, de az is nyilvánvaló összefüggés, hogy ha a bank nem akarja elveszíteni betéteseit, akkor egy ilyen helyzetben ő is magasra srófolja az ajánlatait.

Nem árt tudni azt se, hogy a magyar bankok igencsak rászorulnak a betétesek pénzére: a válság előtt túlhitelezték magukat, sok a bukott hitel, és nagyon szeretnék csökkenteni a még mindig magas hitel/betét mutatójukat – főleg, hogy anyacégeiktől segítséget nemigen remélhetnek a banki szabályozás uniós változása és a bankokat sújtó, s azok többségét veszteségessé tevő magyar kormányzati intézkedések (bankadó, végtörlesztés) miatt.

A helyzet tehát az, hogy kell nekik a pénz – de nem mindenáron, mint a válság legsötétebb napjaiban. Kétszámjegyű ajánlatokról ma már nem érdemes ábrándozni, de a hét-nyolc százalék még elérhető.

Divat lett a hűség

A bankok magas kamatokkal, ügyes beetetésekkel, trükkökkel próbálják elérni, hogy a széles kínálatból épp az ő termékükre cuppanjon rá az ügyfél. Ami a kamatokat illeti, ezeket igen könnyen megtalálja a befektető a bankok weblapjain, de a legjobb ötlet az olyan független összehasonlító portálokon kutakodni, mint a bankometer.hu vagy a bankmonitor.hu.

Az elmúlt évek egyértelmű tendenciája az volt, hogy a bankok az újonnan odavitt pénzekre fizettek kiemelkedő kamatot. Azt talán túlzás lenne állítani, hogy a város tele volt aktatáskájukban a millióikat egyik bankból másikba cipelőkkel, de tény, hogy több tízezer befektető játszotta el a két-három havi akciós időszak lezárultával, hogy felmarkolta a pénzt, és vitte át az új pénzekre éppen legmagasabb kamatot fizető pénzintézetbe.

Nem meglepő, hogy a bankok elunták ezt a játékot, és elkezdték díjazni a hűséget. Nem csak megadják ugyanazt a kamatot, amit az új pénzekre, de ha valaki havonta hozzá is tesz, azt gyakran extra kamattal jutalmazzák.

Sok utalás, magasabb kamat

Szintén magasabb kamatot adnak a bankok akkor, ha valaki aktívan használja a szolgáltatásaikat. Ezek nagy része egyébként is hasznos, tehát nem kell zaklatásnak venni: sokszor elég bankkártyával fizetni és csoportos beszedési megbízással kiegyenlíteni a közüzemi számlákat. Van bank, mely megadja, hogy hány kiegészítő szolgáltatást kell igénybe venni a kiemelt kamat eléréséhez.

Néhány éve igen népszerűek voltak az úgynevezett kombi termékek: ezeknél egy rövid betét futott kiemelkedő kamattal, de csak ha hozzá a pénz másik feléből befektetési alapba fektetett az érdeklődő. A trükk persze az volt, hogy az első két-három hónap után a betét kamata jelentősen csökkent, az alapokból viszont nem szokás kiszállni, a bank nagy találati aránnyal hosszabb távra beszipkázta a pénzt.

Ilyen kapcsolt ajánlatok most is vannak, de folyamatosan változik, hogy a kiemelt kamatú, csábító betét mellé éppen mit kell venni ahhoz, hogy éljen az ajánlat: egy kijelölt, például ingatlanalapot vagy életbiztosítást, esetleg önkéntes nyugdíjpénztári befektetésre is rábírhatnak.

A hossz a lényeg

Az is jellemző, hogy a bankok egyre inkább a hosszabb futamidőkre kívánják behúzni az ügyfeleiket, már nem jellemző a két, illetve három hónapos verseny, ellenben szép kamatokat kínálnak az éves, vagy akár több éves betétekre is. Az állampapír nagy elhúzóerő, logikus ez a magatartás.

Ráadásul jelenleg arra van nagyobb esély, hogy a megtakarító is a hosszabb lekötésekkel járjon jól. A tőkepiaci helyzet persze gyorsan változhat, de ma a szakértők többsége arra számít, hogy a jegybank augusztusban elkezdett majd szeptemberben folytatott kamatcsökkentését újabb vágások követhetik. A betéti kamatok már meg is indultak a lejtőn, s ha a tendencia valóban folytatódik, érdemes most hosszabb távra lekötni, még mielőtt tovább csökkennek a betéti ajánlatok.

Adókedvezmény a láthatáron

Célszerű a banki megtakarításokat is tartós befektetési szerződés (tbsz) keretében fialtatni, hogy három év után kedvezményes kamatadóval szembesülhessünk, öt év takarékoskodás után pedig adómentessé váljon a befektetés. A bankok egy része oly módon is promózza a tbsz-t, hogy akad, akinél ez is feltétele a magas kamatnak. Ettől függetlenül sem veszíthet senki, aki igénybe veszi a tbsz-t.

A betét lejárhat, de a megújítással folyamatosnak számít a megtakarítás. Egész addig, amíg a pénzből nem vesz fel az ügyfél, a tbsz él. Veszíteni nem lehet vele, de ha három évig benn marad a pénz, az adóspórolás számottevő lehet. Azt azonban érdemes tudni, bármilyen kis összeget vesz fel a számláról a befektető, azzal borul a tbsz és az adókedvezmény is. Ha tehát valaki tudja, hogy a pénz egy részére hamar szüksége van, a másik felét viszont hosszú távon akarja fialtatni, akkor két külön szerződést célszerű kötnie.

Tovább a:
Legfrissebb cikkekhez
A rovat többi cikkéhez
Az ügyvédválasztás szempontjaihoz

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?

Hamarosan szó szerint beérhet az ehető Budapest koncepció

Vajon ki a nap csaja Lady Gaga születésnapján?

További cikkeink a témában