Az emberek féltik a vagyonukat, de leginkább nem attól, amitől kellene. Mire és mennyiért biztosíthatjuk lakásunkat, autónkat?

Egy lakásbiztosítás viszont mindegyik ellen védhet – de csak ha körültekintően választjuk ki a megfelelőt. „Legyünk tisztában azzal, milyen terméket vásárolunk, milyen károkra nyújt fedezetet és mikor számíthatunk arra, hogy kár esetén a biztosító szolgáltatni fog” – hívja fel a figyelmet Marosvölgyi Péter, az Aegon biztosítási szakértője.

Így elkerülhető, hogy egy káreset után derüljön ki, az adott eseményre nem térít a biztosító, mert a szerződésben nem vállalt fedezetet rá. „Nem lehet Murphyre fogni, ha olyan eset történik, amire nem érvényes a biztosítás, és a biztosítóra sem, hogy miért nem fizet” – mondja a kárszakértő, aki az ilyen csalódások elkerülésére azt tanácsolja, figyelmesen olvassuk el a biztosítási feltételeket.

2011-ben több mint 720 ezer "lakossági vagyon" kategóriába eső káreseményt jelentettek be, a Magyar Biztosítók Szövetéségnek (Mabisz) frissebb, 2012. nyári statisztikái szerint a károk leggyakoribb oka a vihar. A bejelentések 44 százalékát ezért tették, még érdekesebb adat, hogy a villámcsapás okozta károkon belül 84% volt a túlfeszültség miatti meghibásodások száma: 1,7 milliárd forint értékű számítástechnikai és híradástechnikai eszközben keletkezett kár a villám miatt.

„Egy lakás sokmilliós vagy sok tízmilliós érték, a benne lévő ingóságok plusz több millió forintot érnek, ehhez képest egy teljes körű biztosítás évi 25–30 ezer forintért már elérhető” – véli Magyarország legnagyobb lakásbiztosítójának szakértője.

Ne csak a lakást védjük!

A legtöbb embernek az ingatlana a legnagyobb értéke – azt viszont általában az autó követi: több millió forintos értéket hagyunk az utcán. Drukkolhatunk, hogy ne történjen baja, vagy választhatjuk a biztosabb módszert, és köthetünk cascót; megéri, a tavalyi évben mintegy 130 ezer cascós káreseményt regisztráltak a hazai biztosítók.

„A cascók ára változó: egy hároméves Skoda Fabiára lényegesen olcsóbb, mint egy Volvo XC90-esre, de nem csak az autótól, hanem a szerződéskötőtől is függ az árfekvés: egy idősebb vidékinek kevesebbet kell fizetnie, mint egy budapesti fiatalnak” – tájékoztat Marosvölgyi Péter. Az alsó-, alsó-közép- és középkategóriás kocsik éves díja nagyjából 55–75 ezer forint; a lopási statisztika szerint ezek az autók a legkelendőbbek, a slágertípus a Suzuki Swift.

Ennél persze egy fiatal prémiumautó, például egy BMW, egy Lexus vagy Mercedes cascója nagyságrenddel drágább. „Egy 16 milliós kocsi árához hozzá kell számolni azt a 200–300 ezer forintot, amennyibe egy teljes körű casco kerül; cserébe lopás, törés és számos már kár esetén téríti a biztosító a kár összegét” – mondja a szakértő.

Különleges biztosítások

A lakás- és gépkocsi-biztosítás mellett az utas- és balesetbiztosítás ismerős még a legtöbbeknek, bár még mindig nem természetes mindenkinek, hogy nyaralás vagy más utazás előtt jelképes összegért gondoskodjon erről. Baj viszont nem csak szabadidőben történhet – de a mindennapokra és valamennyi családtagra is egyszerűen lehet biztosítás kötni, sőt, ma már a kutya vagy a macska megbetegedésére, biciklilopásra és a motorunk lerobbanására is létezik olcsó biztosítás – ahogyan arról már részletesebben írtunk.

(x)

Tovább:
A Player legfrissebb cikkeihez
A különleges biztosításokról szóló cikkünkhöz
Jogi tanácsainkhoz

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?

Vajon ki a nap csaja Lady Gaga születésnapján?

Nézd meg az anyját, vedd el a lányát? Gracie édesanyja Penthouse-modell volt…

További cikkeink a témában
Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?
Hirdetés