Biztos mindenki emlékszik arra a pár napja történt esetre, amikor a vakmerő Hummer-tulajdonos, könnyednek egyáltalán nem nevezhető terepjárójával merészkedett a Balaton jegére. Az autó hamar a tó fenekén, gazdája pedig a hatóság előtt találta magát, jégen tartózkodás szabályainak megszegése miatt ugyanis szabálysértési eljárás indult ellene. Sajnos a vékony jégen táncolást az új törvény is bünteti, viszont nem lesz felelősségre vonható az, aki a nemzeti gyász vagy a középületek fellobogózásának szabályait sérti meg, ezeket ugyanis nem minősíti már jogellenesnek, de a tiltott helyen fürdőzést sem, és azt se például, ha valaki jogosulatlanul használ őt meg nem illető címet. Örülhetnek a mondvacsinált doktorok!

Fontos változás, hogy a jelenlegi szankciók kiegészülnek, így az új törvény szerint három büntetés lesz kiszabható: elzárás, pénzbírság, és – helyi munkaerő-szükségletet időlegesen enyhítendő – közérdekű munka, mely utóbbit eddig nem alkalmazta a szabálysértési jog. A jövőben szélesebb körben róható ki az elzárás, mivel ha valakit az elkövetés időpontját megelőző 6 hónapon belül szabálysértés elkövetése miatt jogerősen legalább két alkalommal már elmarasztaltak – kivéve a helyszíni bírságolást vagy egyéb közlekedési szabálysértéseket – az újabb elkövetés esetén a bíróság akkor is szabhat ki akár hatvan napig tartó elzárást, ha a törvény egyébként azt nem teszi lehetővé annál a cselekménynél. Könnyen a rács mögött landolhat tehát a terepjárójával jégre merészkedő, ha a jó hírnevén esett csorbát jövő télen az ország különböző befagyott vízfelületein mondjuk háromszor próbálja kiköszörülni és mindahány alkalommal utol is éri a törvény keze, de erre számíthat az is, aki sorozatosan felügyelet nélkül kóborolni hagyja a kutyáját.

További jelentős módosítás a pénzbírság mértékének növelése, aminek legmagasabb összege továbbra is százötvenezer forint, elzárással is büntethető szabálysértések (például magánlaksértés, tiltott kéjelgés, lopás, sikkasztás) esetén viszont a maximum már háromszázezer forint lesz. Sőt, akár kilencven napra is lecsukható, illetve 450 ezer forintnyi pénzbírsággal sújtható az a személy, akit egyszerre egynél több, elzárással is büntethető szabálysértés miatt vonnak felelősségre, mivel ilyenkor a bírság maximális összege a felével emelkedik. Így extrém esetben pár apróbb bolti csokicsenés halmazati büntetése is lehet három hónapnyi lecsukás. De az elzárással nem büntethető szabálysértéseknél is alkalmazható majd a másfeles szorzó: az áthajtás a piroson bekötött öv nélkül máris egyszerre két szabályt sért, gyors fejszámolók pedig ki is kalkulálhatják, hogy ez bizony 225.000 forintjába fájhat a felelőtlen sofőrnek.

Hátrányos újítás az országúti vagányok számára, hogy akit a közúti közlekedéssel kapcsolatos egyéb szabálysértések (például az elsőbbségi és előzési szabályok megsértése, vagy a vasúti átjárón áthaladás szabályainak a megszegése) elkövetése miatt már két alkalommal jogerősen elmarasztaltak, úgy az újabb ügyben járművezetéstől eltiltást is kell alkalmazni, mely egy hónaptól akár egy évig is terjedhet.

Az sem örülhet, akit a helyszínen csípnek el, mivel a helyszíni bírság maximuma az eddigi húszezer forintról ötvenezer forintra nő, hat hónapon belüli újbóli elkövetés esetén pedig hetvenezer forint is lehet, amit harminc napon belül kell megfizetni postai csekken, vagy átutalással. Ugyan a törvény már most is tartalmazza az azonnali bankkártyás fizetési módot, de a hordozható terminállal rendelkező rendőr vagy közterület-felügyelő elég ritkán előforduló jelenség.

Gyorsítani kívánja az eljárást az a rendelkezés, hogy ha a szabálysértő nem veszi tudomásul a helyszíni bírságot, akkor elzárással nem büntethető szabálysértések esetében az eljárás azonnali lefolytatása végett az elkövetés helye szerint illetékes hatósággal egyeztetett, de legkésőbb öt napon belüli időpontra a helyszínen a hatóság elé idézheti az intézkedő. Viszont áprilistól változik az eljáró hatóságok köre is: általános szabálysértési hatóság az önkormányzati jegyző helyett a megyei (fővárosi) kormányhivatal lesz, a legtöbb ügy tehát nem fog helyben megoldódni.

Hogy azért valami örömteli hírről is szóljunk, május végéig minden önkormányzatnak vissza kell vonnia az egyes szabálysértéseket tartalmazó rendeleteit, annak érdekében, hogy a szankcionálandó cselekményeket egy jogszabály tartalmazza, így nem kell aggódnunk, hogy egy ismeretlen faluba tévedve esetleg olyan szabálysértés miatt csípjenek fülön, amiről korábban még nem is hallottunk.

Változó értékhatár

A tulajdon elleni szabálysértések (lopás, sikkasztás, orgazdaság, csalás, rongálás, hűtlen kezelés) mindegyikének van büntetőjogi alakzata, ami azt jelenti, hogy egy bizonyos értékhatár alatt még enyhébben bírálandó el, míg e fölött már bűncselekménynek minősül. Ez az értékhatár áprilistól 20.000 forintról 50.000 forintra nő. Egy kisebb tévé eltulajdonítása tehát még „belefér”.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?

Nézd meg az anyját, vedd el a lányát? Gracie édesanyja Penthouse-modell volt…

Tudományos eredmények mozdítják előre az ártalomcsökkentést

További cikkeink a témában
Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?
Hirdetés