Tudományos berkekben régóta vita tárgya már az, hogy a korai ember képes volt-e egész évben elviselni az Andokban uralkodó kemény körülményeket. A régészekből és geokémikusokból álló kutatócsoport most öt különböző tudományos bizonyítékkal is alátámasztotta, hogy nagyon is.
A szakemberek számára az volt a legmeglepőbb, hogy a korai emberek csontjain végzett izotópos vizsgálatok is az állandó magaslati lét egyértelmű jeleit mutatták.
– mondta Randall Haas, a Royal Society Open Science című tudományos folyóiratban közölt tanulmány társszerzője.

A kutatók 539 tárgyi leletet, valamint 16 férfi, nő és gyermek csontjait vizsgálták meg azért, hogy megállapítsák: a Soro Mik'aya Patjxa régészeti lelőhelyen élt vadászó-gyűjtögető népek vajon egész évben Peru magaslati területein éltek-e.
Haas szerint egyértelműnek tűnik, hogy a vadászó-gyűjtögető népcsoport már több mint hétezer évvel ezelőtt megoldotta a magaslati léttel járó problémákat.
Egyszóval a négyezer méter magasban tapasztalható oxigénhiány, az alacsony hőmérséklet és a különböző természeti elemeknek való kitettség ellenére a 7 ezer évvel ezelőtt élt vadászó-gyűjtögető népek – nők és gyermekek is – egész éven át bírták az andokbeli viszonyokat. Ma meg már az is nehezünkre esik, hogy félórára felálljunk a képernyő elől, s kicsit megmozgassuk a lábainkat. Nos, változnak az idők.
És ha már az ősöknél tartunk: